توسعه صنعت ساختمان راه حل مشکل اشتغال کشور

توسعه صنعت ساختمان راه حل مشکل اشتغال کشور

رئیس سازمان نظام مهندسی استان یزد صنعت ساختمان را با توجه به شرایط فعلی کشور صنعتی مهم و کلیدی خواند و توسعه آن را راه حلی برای مشکل اشتغال بیان کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان، مهدی سالاری در نشستی که با حضور معاون امور عمرانی استاندار و اعضای سازمان بسیج مهندسین ساختمان استان برگزار شد، با بیان اینکه صنعت ساختمان در مقایسه با دیگر صنایع نیازمند سرمایه گذاری کمتری است و با توجه به بومی بودن این صنعت تحریم ها اثر چندانی بر آن نداشته، سرمایه گذاری در این بخش را بهترین راه ایجاد رونق اقتصادی عنوان کرد و افزود: در صنعت ساختمان نیازمند وجود شبکه ای منسجم و تیم سازی حرفه ای هستیم تا بتوانیم به پشتوانه آن، اتفاقات خوبی را در این صنعت رقم بزنیم و بر مشکلات اقتصادی فائق آییم.
سالاری در ادامه سخنان خود بر اهمیت شفاف سازی در سازمان اشاره کرد و گفت: در این دور از هیأت مدیره تلاش شده است در تمامی مسائل مالی و اطلاعاتی سازمان شفاف سازی صورت گیرد. در همین راستا حوزه نظارتی سازمان را به کل استان توسعه داده ایم و در حال حاضر در همه شهرستان ها وحدت رویه ایجاد شده است.
وی گسترش نظارت های سازمان نظام مهندسی به ساخت و سازهای حریم شهر و روستاها، تشکیل کمیسیون شهروندی و کمیسیون اخلاق حرفه ای، ورود سازمان به عرصه های نوآوری و کارآفرینی در جهت ساخت و سازهای هوشمند، افزایش قابلیت مهندسین و برگزاری دوره های اموزش مهارتی، تلاش برای تبادل اطلاعات بین شهرداری ها و سازمان و همچنین برقراری تعاملات خوب با حوزه قضایی برای ممانعت از سودجویی در صنعت ساخت و ساز را از محورهای اصلی فعالیت هیأت مدیره هشتم خواند.
سالاری ضمن انتقاد از  عملکرد شهرداری ها در صدور پروانه ساختمانی، این کار را بدون نظارت سازمان نظام مهندسی اقدامی غیر قانونی خواند و گفت: طبق آمار ارائه شده از مرکز آمار ایران، استان یزد با اینکه در رده بندی ساخت و ساز جایگاه پایینی دارد ولی در آمار تخلفات در رده های بالا قرار گرفته که زیبنده شهر جهانی یزد نیست.
رئیس سازمان با اشاره به گزارشات متعدد تخلفات ساختمانی که از سوی سازمان نظام مهندسی به شهرداری ها ارائه شده گفت: در بسیاری از موارد به گزارشاتی که از جانب مهندسین سازمان به نهادهای ذی ربط ارائه می شود بهایی داده نمی شود. این در حالی است که دستگاه های اجرایی باید ساخت و سازهای همراه با تخلف را متوقف سازند.
سالاری در ادامه به برخی از موانع اخذ پروانه از جمله تفکیک های غیر مجاز، پیشروی های غیرمجاز به دلیل محدودیت های قانونی مطرح شده در طرح تفصیلی، تاثیر تخلف سازی های گذشته بر املاک مجاور و عدم تعیین تکلیف زمین های فاقد سند و کاربری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با ایجاد کمیته پیشگیری با حمایت معاونت امور عمرانی استاندار و مشارکت نهادهای دیگر از جمله شهرداری ها اقدامات خوبی در این زمینه در دست اقدام است که از مهم ترین آن ها، هوشمند سازی و راه اندازی سامانه صدور پروانه ساخت و پایان کار، بازنگری در جرائم کمیته تخلفات کمیسیون ماده 100، صدور پروانه ساخت برای زمین های مشاعی و قولنامه ای، حضور نماینده شهرداری در کمیته تفکیک اراضی به عنوان مشاور و برون سپاری اجرائیات شهرداری ها خواهد بود.
وی عدم بازدارندگی احکام در پیشگیری از تخلفات و نبود خروجی کیفی در آرا کمیسیون ماده 100 را مهم ترین علت ناکارآمدی آرا این کمیسیون عنوان کرد و ارائه خدمات کارشناسی از سوی سازمان نظام مهندسی به کمیسیون ماده 100 را راه حل این مشکل خواند.

اعلام آمادگی بسیج مهندسین استان در راستای فرهنگ سازی در حوزه ساخت و ساز
فرمانده سپاه الغدیر یزد با اشاره به لزوم جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز افزود: بسیج مهندسین استان آماده همکاری با سازمانهای ذی ربط در راستای فرهنگ سازی برای کاهش تخلفات ساخت و ساز است.
سرهنگ پورشمسی در نشست مشترک با رئیس سازمان نظام مهندسی که با حضور معاون امور عمرانی استاندار برگزار شد به ظرفیت های بالای بسیج در همه زمینه ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ قشر بسیج در عرصه های مختلف داریم که اتاق های فکر استان یزد همیشه جایگاه برتر را در کشور به خود اختصاص داده است.
وی هنر معماری و شهرسازی را هنری فاخر خواند که نه تنها در عرصه تخصصی خود بلکه در تمام عرصه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، دفاعی و مذهبی تأثیر بسزایی دارد.
پورشمسی با تأکید بر تمدن سازی اسلامی به عنوان هدف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی، به معماری قدیم اشاره کرد و آن را سرشار از نمادهای مذهبی خواند که واژه به واژه ما را با دین آشنا می سازند و افزود: متأسفانه در جریان شهرسازی و معماری امروز شاهد ورود تمدن و فلسفه غرب هستیم.
وی داشتن شهری ایمن و سالم مطابق با اندیشه ها و فرهنگ اسلامی را از دغدغه های اصلی بسیج مهندسین دانست و گفت: دستیابی به این امر با عنایت به ظرفیت فوق العاده ای که در استان یزد وجود دارد، امکان پذیر است.
پورشمسی ادامه داد: بسیج مهندسین می تواند نقش اساسی در زمینه فرهنگ سازی برای رفع تخلفات ساخت و ساز ایفا کرده و در این راه از هیچ مساعدتی دریغ نخواهیم کرد تا بتوانیم با همکاری هم متعالی تر از گذشته در این مسیر حرکت کنیم.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد یک انجمن در شهر یزد می باشد

   نظرات