بیش از ۹۵ درصد از بودجه مصوب هشت ماهه سال ۹۸ جذب شده است

بیش از ۹۵ درصد از بودجه مصوب هشت ماهه سال ۹۸ جذب شده است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، محمدهادی هاشم پور در صد و پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شیراز،  گزارش مالی هشت ماهه شهرداری شیراز را ارائه و عملکرد مجموعه مالی شهرداری شیراز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تاکنون بیش از 95 درصد از بودجه مصوب هشت ماهه محقق شده است.
وی بودجه مذکور را 2000 میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: در هشت ماه گذشته بیش از 1900میلیارد تومان یعنی معادل 95 درصد بودجه مصوب را جذب کرده ایم .
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز اظهار کرد: شهرداری شیراز با 3 هزار میلیارد تومان بودجه مصوب سالیانه توانسته حدود 103 درصد از بودجه تکلیفی هفت ماهه خود را محقق کند.
هاشم پور همچنین اضافه کرد: شهرداری شیراز در مقایسه با عملکرد درآمدی کلانشهرهای کشور در شاخص عملکردی بودجه، موفق به کسب رتبه نخست کشور شد و با احتساب شاخص جمعیتی پس از تهران و اصفهان با اختصاص سرانه‌ای بالغ بر 967 هزار تومان به ازاء هر شهروند، رتبه سوم را در میان کلانشهرهای کشور به خود اختصاص داد.
وی با اشاره به آمار بانک مرکزی در مورد معاملات بازار مسکن بیان کرد: بررسی تحولات بازار مسکن به خوبی نشان می دهد، شهرداری شیراز در تعداد معاملات انجام شده در سال 97 نسبت به سال 96 با کاهش 32 درصدی روبه رو بوده در حالی که با اجرای سیاست های صحیح و به‌هنگام توانسته ایم علیرغم مشکلات اقتصادی از توقف پروژه های عمرانی جلوگیری کنیم.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به این که نامناسب بودن وضعیت اقتصادی و درآمدی بر کسی پوشیده نیست افزود: درآمدهای حاصل از عوارض ساختمانی و صدور پروانه ساختمانی نیز تحت تاثیر وضعیت اقتصادی قرار گرفته است.
هاشم پور همچنین به تحرکات بازار ساختمان و پروانه های صادر شده از سوی شهرداری شیراز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این میزان در سال های 96 و 97 با کاهش 20درصدی مواجه شد.
وی یادآور شد: در دوره جدید، مدیریت شهری شیراز علاوه بر تکمیل بخشی از پروژه‌های باقیمانده، اجرایی کردن 102 پروژه در حوزه‌های مختلف در دستور کار است.
بالاترین مقام اقتصادی شهرداری شیراز، رقم پرداخت ماهانه حقوق و مزایای پرسنل شهرداری شیراز اعم از کارمندان قراردادی، پیمانی، قرارداد موقت، حکمی، بخش خصوصی و همچنین کارگران حکمی- قراردادی و حجمی پسماند را حدود 70 میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: مقایسه پرداخت میانگین حقوق7032 نفر از شهریور 97 تا شهریور 98 به خوبی روند افزایشی 43 درصدی پرداخت ها را مشخص می کند.
هاشم پور همچنین با بیان اینکه از سال 96 تا 98 بیش از 62 درصد افزایش حقوق لحاظ گردیده گفت: این موضوع به این معناست که وضعیت کنونی شهرداری شیراز از نظر پرداخت پرسنلی بسیار مطلوب و قابل قبول است.
وی تصریح کرد: در8 ماهه سال98 خدمات رفاهی به پرسنل شهرداری شیراز بیش از 3 برابر رشد داشته و همچنین سنوات پایان خدمت بازنشستگان تا پایان تیرماه سال 98 تسویه شده است.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مدیریت هزینه ها، یکی از مهم ترین راه حل های گذر از بحران ها و چالش های مالی را کنترل، بهینه سازی و مهار هزینه های اضافه و غیر ضروری دانست و تصریح کرد: با مدیریت هزینه و با رویکرد تغییر مبنا در پرداخت هزینه های جاری و عمرانی براساس اولویت های پروژه محور، اقدامات موثری در این خصوص صورت پذیرفته است.
پرداخت بدهی و مطالبات پیمانکاران شهرداری شیراز نیز از دیگر مواردی بود که معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز به آن اشاره کرد و افزود: تسویه بدهی 872 پیمانکار جزء به مبلغ 45 میلیارد و چهارصد و سی میلیون تومان در سال 97، همچنین تسویه کلی بدهی 1922 پیمانکار جزء به میزان 152 میلیارد تومان، تسویه قسمتی از بدهی های 2858 نفر از پیمانکاران به میزان 306 میلیارد تومان، تسویه حساب بدهی 881 فقره تسهیلات مربوط به پیمانکاران شهرداری شیراز به ارزش 150 میلیارد تومان و تسویه بدهی قسمتی از اوراق مشارکت به میزان 160 میلیارد تومان، نشان می دهد شهرداری شیراز تا پایان آبان ماه 98 رقمی بالغ بر 770 میلیارد تومان را برای پرداخت بدهی و مطالبات به پیمانکاران اختصاص داده است .
هاشم پور با توجه به دیدگاه مشترک شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری شیراز در توسعه فضای سرمایه گذاری و روان سازی تعاملات با فعالان بخش ساختمان تصریح کرد: در راستای تدوین سیاست های مشارکت با بخش خصوصی و ترغیب فعالان صنعت ساختمان، از ابتدای تشکیل شورای پنجم تلاش شد با اجرای لوایح تشویقی و مصوبات تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز و همچنین مصوبه کارت اوراق بستانکاری با سود ویژه و قابلیت تخفیف نقدی، زمینه مشارکت ها ارتقاء یابد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 600میلیارد تومان اوراق بستانکاری صادر شده افزود: در راستای تدوین سیاست های مشارکت با بخش خصوصی و ترغیب فعالان صنعت ساختمان مقرر شد طبق مصوبه شورای اسلامی شهر شیراز به مودیان، خریداران نقدی واحدها و پروژه های حاصل از انتشار و فروش اوراق مشارکت و سایر املاک شهرداری، پیمانکاران و صاحبان املاک مورد مسیری، کارت اوراق بستانکاری تخصیص یابد، از این رو تاکنون بیش از 585 میلیارد تومان از این اوراق در اختیار واجدین شرایط قرار گرفته و کمتر از 198 میلیارد تومان از اوراق بستانکاری باقی مانده است.
یارانه های پرداختی به سیستم حمل و نقل ریلی شهر شیراز نیز یکی دیگر از محورهای این گزارش بود که معاون مالی و اقتصادی به آن اشاره کرد.
هاشم پور با بیان اینکه در بازه زمانی سال 96 تا شهریور 98 بیش از 116 میلیارد تومان توسط شهرداری شیراز یارانه به بخش مترو پرداخت شده، به هزینه های زیاد نگهداشت و ارایه خدمات مترو و سهم ناچیز شهروندان و دولت در تامین منابع مالی آن اشاره و خاطرنشان کرد: در حالی که بهای تمام شده هر بلیت مترو، حدود6 هزار تومان بر دوش شهرداری شیراز هزینه تحمیل می کند اما شهروندان تنها 900 تا 1500 تومان از این هزینه را پرداخت می کنند در حالی که از مبلغ 63 میلیارد تومانی بهای کل بلیت در شش ماهه نخست سال 98، تنها حدود 8میلیارد از آن توسط شهروندان،900میلیون تومان از طریق یارانه پرداختی دولت و بیش از 55 میلیارد تومان توسط شهرداری شیراز پرداخت شده است.
طبق گفته های معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز، یارانه پرداختی بابت پسماند، 370 میلیارد تومان و بابت نگهداری فضای سبز هم 375 میلیارد تومان بوده است.
وی همچنین سهم یارانه پرداختی اتوبوسرانی را نیز در شش ماه نخست سال جاری بیش از 48 میلیارد تومان و مجموع یارانه های پرداختی شش ماه نخست سال جاری از سوی شهرداری شیراز به اتوبوس و مترو را بیش از 100میلیارد تومان برآورد کرد .
این مدیر ارشد شهری مبلغ کل اوراق مشارکت اختصاص یافته به مترو شیراز در سال 97 را 6000میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از این مبلغ دولت معادل 50 درصد را تعهد کرده که صرفا در خط 2 قطار شهری شیراز هزینه می گردد.
هاشم پور نوسازی و بهسازی بافت فرسوده از محل انتشار و فروش اوراق مشارکت را 1500 میلیارد ریال اعلام کرد و با اشاره به پروژه های شاخص شهرداری شیراز که در دو سال گذشته به بهره برداری رسیده یا تا پایان سال جاری به اتمام خواهند رسید افزود: 22 پروژه شاخص از جمله تقاطع های غیرهمسطح رودکی (فاز نخست و فاز دو)، مطهری – رحمت، جوادیه، مهدیه -امیرکبیر، زیرگذر گلستان، زیرگذر جنوبی علی ابن حمزه، چندین مجموعه ورزشی، فرهنگ سرا، بلوار مهدیه و شش ایستگاه مترو به ارزش 720 میلیارد تومان در این گروه قرار گرفته است.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به اینکه امسال یکی از دشوارترین سال‌ها در ادوار صد ساله شهرداری شیراز از لحاظ وضعیت اقتصادی محسوب می‌شود، تاکید کرد: علیرغم تمام مشکلات اقتصادی موجود و مشهود، با اهتمام مدیریت شهری هیچ پروژه عمرانی در این کلانشهر متوقف یا تعطیل نشده است.
وی با بیان اینکه طبق برنامه زمان‌بندی شده، 102 پروژه جدید را در دست احداث، کلنگ زنی یا بهره برداری داریم خاطرنشان کرد: به رغم وجود رکود حاکم بر کشور و شهرداری ها و وجود تنگناهای مالی، تاکنون هیچ پروژه ای از مسیر پیشرفت خود بازنمانده و به لحاظ مالی و تملکی با توقف روبه رو نبوده است .
هاشم پور توجه به زیست پذیری شهرها و دستیابی شهر به شاخصه های توسعه و برخورداری از ویژگی های انسان محوری را از اصلی ترین رویکردهای شهرداری شیراز برشمرد و گفت: راه اندازی سیستم دوچرخه های هوشمند اشتراکی نسل چهار در شیراز و همچنین ساخت و راه اندازی تراموای شیراز به طول 9 کیلومتر با برآورد 1500میلیارد تومان هزینه ساخت، از مهم ترین این پروژه هاست.
وی عنوان کرد: معتقدم هم اکنون در آغاز راهی نو هستیم تا تحقق اهداف متعالی شهر از جمله سرلوحه قراردادن حفظ و ارتقاء سلامت عمومی شهروندان، توسعه شهر انسان محور، توسعه پیاده راه ها و تغییر دیدگاه از شهر اتومبیلگرا به شهری زیست-انسانگرا را نظاره گر باشیم .
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز همچنین از استقرار سامانه جامع املاک و مستغلات شهرداری شیراز بر اساس نقشه های جی. آی. اس به عنوان یکی از مهم ترین نیازهای شهر اشاره و تصریح کرد: در راستای شفاف سازی و صیانت از املاک و دارایی های شهرداری شیراز برای اولین بار در کشور این سیستم در شهرداری شیراز راه اندازی شده و تمام موارد مربوط به خرید و فروش، تهاتر، معوض املاک و مستغلات شهرداری شیراز در آن قابل دسترسی است.
هاشم پور راه اندازی این سامانه را یک دستاورد مهم در زمینه املاک، مستغلات و دارایی های شهری برشمرد و افزود: مدیریت بهینه بودجه تملکی طرح های عمرانی، مدیریت هوشمندانه اطلاعات مرتبط با املاک و مستغلات شهرداری شیراز، مباحث مرتبط با سرمایه گذاری و دسترسی به آرشیو الکترونیکی املاکی و اسنادی مدیریت شهری شیراز از دیگر اهداف این سامانه است.
وی خاطرنشان کرد: این سامانه ابزاری کارآمد برای مدیران و کارشناسان حوزه املاک خواهد بود که از طریق آن کلیه موارد مربوط به خرید و فروش، تهاتر، معوض، ثبت و انتقال اطلاعات قراردادی واگذاری مسکن، اطلاعات مرتبط با شهرسازی، شبکه معابر و انهار متروکه، باغات، عقب نشینی املاک و طرح های مورد مسیری، انشعابات و همچنین اطلاعات مربوط به توافقات و پروانه های موضوعی بر مبنای پلاک ثبتی را در لحظه گزارش گیری می کند و اطلاعات را در دسترس قرار می دهد.
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز ایجاد سیستم مکان محور کلیه املاک و مستغلات شهرداری شیراز را در کشور اقدامی کم سابقه برشمرد و گفت: برای نخستین بار در کشور موفق شده ایم بودجه های تملکی را به صورت مکان محور در اختیار مخاطبین قرار دهیم.
هاشم پور خاطرنشان کرد: سامانه جامع املاک و مستغلات شهرداری شیراز یکی از اصلی ترین زیر سیستم های یکپارچه شهرسازی است که برای نخستین بار در کشور بالغ بر 2000سند با مالکیت شهرداری شیراز و 700 پرونده آرشیو الکترونیکی را در اختیار مخاطبین قرار می دهد.
وی یکی دیگر از اقدامات مثبت در این زمینه را افزایش چشمگیر صدور اسناد تک برگ شهرداری شیراز عنوان کرد و افزود: تعداد کل اسناد تک برگ املاک شهرداری شیراز (موجود در اداره کل املاک و مستغلات شهرداری شیراز )،2200 سند می باشد که از این تعداد حدود 1260 سند از سال 96 به بعد صادر گردیده است .
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز با اشاره به این که امکان گذر از هر بحران و مشکلی وجود دارد تاکید کرد: مشروط بر اینکه تعاملات شهرداری و شورای شهر و همکاری دستگاه های نظارتی و دیگر دستگاه های اجرایی و مدیریت ارشد استان، در سطحی مناسب وجود داشته باشد.
وی در پایان یادآور شد: مدیریت شهری شیراز در تلاش برای دستیابی راهی عالی است تا به شهروندان در برخورداری از شاخصه های زندگی در یک شهر توسعه یافته و زیست پذیر و به گردشگران در کشف مقاصدی جدید کمک کند.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری شیراز

    منبع خبر

    شهرداری شیراز

    شهرداری شیراز یک شهرداری در شهر شیراز می باشد

      نظرات