گزارش تصویری از دیدار اعضای شورای شهر با رییس دادگستری استان خوزستان

در جلسه اعضای شورای شهر اهواز با رییس کل دادگستری خوزستان چه گذشت؟+'گزارش تصویری
در جلسه اعضای شورای شهر اهواز با رییس کل دادگستری خوزستان چه گذشت؟+'گزارش تصویری
امتیاز: Article Rating

اعضای شورای اسلامی شهر اهواز با رئیس دادگستری استان خوزستان دیدار و گفتگو کردند .

عبدالزهرا سنواتی در جلسه دیدار اعضای شورا با رییس دادگستری خوزستان که امروز دوشنبه۱۶  دی ماه برگزار شد  ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی از زحمات ، تعامل و همکاری دادگستری با شورای اسلامی شهر و شهرداری اهواز اظهار داشت : مجموعه شورا و شهرداری در تمام بخش‌ها همگام و هم قدم با دادگستری بوده و تمام همت خود را برای حل و فصل معضلات این شهر انجام خواهند داد.

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز در ادامه گفت: در بخش های مختلفی از جمله مترو ،پروژه های ملی و زیرساخت ها و آلایندگی های نفتی دچار مشکلاتی هستیم که جا دارد ریاست دادگستری به این مسایل ورود کنند و حداقل در بحث پرداخت  عوارض آلایندگی ها از سوی شرکت نفت به کمک شورا و شهرداری بیایند.

وی در ادامه درباره میدان مرکزی میوه و تره باره الغدیر گفت: با توجه به شرایط بوجود آمده مابین سازمان میادین و غرفه داران در خصوص باراندازهای موجود،لازم است که این مسئله هر چه سریع به سامان برسد.

سنواتی اظهار کرد:زمین های بسیاری در برخی از مناطق شهر بلاسند هستند که با توجه به مراجعات بسیار از مردم به شورای شهر لازم است که در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود.

رییس شورای شهر اهواز در ادامه خاطر نشان کرد: لازم است که در مسیر زرگان بازارچه ای احداث شود تا شرایط موجود در این مسیر برطرف شود.

وی در خصوص فاضلاب شهر اهواز گفت: مردم در بسیاری از مناطق با مشکل پس زدگی فاضلاب مواجه هستند که در زمان بارندگی ها این مسئله مردم را با بحران های بزرگی روبرو می کند که ضرورت دارد دادگستری استان خوزستان در این باره ورود نماید.

سنواتی در پایان با بیان اینکه جهت پیگیری موضوعات شهری ضرورت دارد که کمیته و کارگروه های تخصصی تشکیل شود تا با همفکری و هماهنگی با دادگستری موضوعات مطروحه حل و فصل شود.

حسین حیدری در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:با توجه به مشکلات دستفروشان در سطح شهر لازم است که هر چه سریع تر با ورود و همکاری دادگستری با شهرداری این مسئله ساماندهی شود.

رییس کمیسیون حقوقی و املاک شورای شهر اهواز درباره وضعیت میدان میوه و تره بار اهواز گفت: غرفه داران میدان تره بار در خصوص وضعیت باراندازهای مقابل غرفه ها ادعاهای حقوقی دارند که نیاز است در اسرع وقت نسبت به بررسی پرونده مذکور تمهیداتی اندیشده شود.

حیدری در ادامه در خصوص جمع آوری قلیانی ها در سطح شهر گفت: در برخی از  پارک ها و بلوارها از جمله پارک دولت و بلوار فرودگاه افرادی اقدام به عرضه قلیان می نمایند که جا دارد دادگستری استان  نسبت به جمع آوری آنها همکاری و مساعدت نماید.

وی در پایان پیشنهاد ایجاد یک مجتمع قضایی ویژه امورات شهرداری را به رییس دادگستری استان خوزستان داد و گفت: جهت تسریع در رسیدگی به پرونده های خاص شهرداری پیشنهاد ایجاد یک مجتمع قضایی را دارم که انشالله با این پیشنهاد موافقت لازم صورت گیرد.

فتح الله حاجتی در ادامه این جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:متاسفانه چهره  برخی از ورودی های شهر اهواز توسط دستفروشان نازیبا شده است که می طلبد رییس دادگستری نسبت به ساماندهی این وضعیت ورود نماید و همچنین در خصوص ساماندهی مشاغل شهری دادگستری همچون گذشته  به یاری شهرداری اهواز بیاید.

سید ناصر موسوی نژاد در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:اسناد ملک های شهری و اطراف آن که به مشاعات باغات معروف هستند باید هر چه سریع تر تعیین و تکلیف شوند چرا که مردم با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وی افزود: از رییس دادگستری استان و نیروی انتظامی تقاضا دارم که از عوامل اجراییات شهرداری که پرسنل پیمانکاران این واحد هستند حمایت جدی صورت دهند.

اسکندر لطفعلی زاده در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:در کجای قانون آمده است که شهرداری وظیفه جمع آوری پسماندهای بهداشتی و بیمارستانی و مطب ها را بر عهده دارد. متاسفانه بهداشت در این خصوص کوتاهی های بسیاری را انجام می دهد.

وی در ادامه در خصوص دستفروش ها و قلیانی ها در سطح شهر گفت:متاسفانه به جای علت یابی ها و بررسی ریشه های این موضوع ،درصدد برخورد قهری هستیم و  اصل ماجرا را که منجر به ایجاد چنین مشاغل کاذبی در سطح شهر می شوند را فراموش می کنیم و به جمع آوری آنها فکر می کنیم و از  چگونگی و شیوه ایجاد آنها بی توجهی می کنیم.

لطفعلی زاده اظهار کرد: در مباحث و آسیب های شهری با مشکلات بسیاری مواجه هستیم که شهرداری و شورای شهر باید تاوان کم کاری و شانه خالی کردن برخی از ادارات از جمله بهداشت و آب و فاضلاب و ... را بدهد.

رحیم کعب عمیر در ادامه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:شورا و شهرداری متولی شهر هستند و عمده زمین ها در سطح شهر در ید شرکت نفت،ستاد فرمان امام،بنیاد مستضعفان و... می باشند که دست شهرداری و شورا را برای ایجاد پارک و مکان های رفاهی و تفریحی و بازارچه و قسمتی از جاده ساحلی  بسته است.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز اظهار کرد:در برخی از مناطق حتی یک سانتیمتر زمین برای ایجاد فضای سبز و مکان های ورزشی و ... نداریم و شهروندان از شورا و شهرداری به عنوان متولیان شهر انتظار دارند که در این مناطق اقداماتی را صورت دهیم اما متاسفانه در هر زمینی که ورود می کنیم شرکت نفت اعلام می کند که به دلایل حفاظتی  نمی تواند آن زمین را در اختیارمان قرار دهد که این مسئله نیازمند ورود جدی دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهر اهواز رینگ ترافیکی ندارد گفت:امروز داشتن خودرو جز یکی از نیازهای اولیه خانواده ها شده است و همین عامل ازدیاد خودرو در شهر شده است که خیابان های اهواز با توجه به نداشتن رینگ ترافیکی مشمول ترافیک می شوند که باید با برنامه ریزی های کوتاه و بلند مدت نسبت به کاهش و رفع گره های ترافیکی با تکمیل شریان های موازی غرب و شرق کارون همت نماییم.

کعب عمیر در پایان گفت:به دلیل عدم مدیریت یکپارچه شهری دچار مشکلات زیادی در شهر هستیم که با توجه به شرایط بغرنج اهواز از جمله آبگرفتگی ها و فاضلاب  و... مسئله مدیریت یکپارچه شهری ایجاد شود تا از موازی کاری و کم کاری برخی ها جلوگیری شود.

محمد جعفر فلسفی دیگر عضو شورا ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت: اعتقاد دارم که باید به مسایل شهری ابتدا نگاه جامعی داشته باشیم چرا که با نگاه ریز نتیجه موفقی را درپیگیری امور بدست نخواهیم آورد.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر اهواز افزود: با بررسی شاخصه های شهری متوجه می شویم که دارای یک شهر بی نظم هستیم که بایستی برای برون رفت از این وضعیت شورا و دادگستری و دیگر نهادهای ذیربط چاره اندیشی کنند تا به مرور و در دراز مدت از این وضعیت خارج شویم چرا که معتقدم در یک بازه زمانی کوتاه با برخوردهای چکشی نمی توانیم نظم و قانون را پیاده و اجرا نماییم.

وی در ادامه گفت:در یکسال گذشته بنری بر سطح بیلبوردهای شهر با عنوان افتتاح میدان مرکزی میوه و تره بار را مشاهده کردیم که کسی به این مسئله مهم که حاوی پیام خاصی بود توجه نکرد.اصلا مگر می شود که میدان میوه و تره بار در یک شهر اقماری همجوار اهواز به عنوان میدان مرکزی میوه معرفی شود که باید میدان مرکزی الغدیر در اهواز از مرکزیت بیفتد تا آن میدان در یک شهر کوچک به عنوان میدان مرکزی معرفی شود که معتقدم این مسئله نه تنها تبعات بسیاری را در پی خواهد داشت بلکه حاوی پیام های بسیاری نیز هست.

فلسفی اظهار کرد: همانگونه که به میدان الغدیر ورود جدی شده است به موازات آن نیز باید میدان میوه و تره و بار در شیبان را مورد بررسی قرار بگیرد.

وی افزود: شهرداری از لحاظ درآمدی با مشکلات فراوانی مواجه است و شهروندان انتظار خدمات رسانی وسیع از ما دارند که این دو همخوانی با هم ندارند که این مسئله مهم را هنوز نتوانسته ایم به درستی در شهر جا بیندازیم هر چند که در برخی جاها ضعف مدیریتی هم اجازه نمی دهد که با همین شرایط موجود خدماتی را ارائه دهیم.

ریییس کمیسیون عمران شورای شهر اهواز گفت:اکثرا فکر می کنند که حریم و رودخانه در اختیار شهرداری است اما به واقع چنین نیست و شهرداری هیچ گونه دخل و تصرف و اشرافی در حریم و رودخانه که دارای پتانسیل بسیار قوی است را ندارد که اگر رودخانه و حریم آن در اختیار شهرداری قرار گیرد می تواند تحولی در درآمدها ایجاد شود.

مازیار جهانبخشی در ادامه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:ما در سال گذشته برای سال ۹۸،نزدیک به ۱۶۴۵ میلیارد را مصوب کردیم که در خوشبینانه ترین حالت نزدیک به ۷۰۰ میلیارد را بیشتر نتوانسته ایم محقق نماییم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اهواز افزود: متاسفانه باید بگویم که منابع پایدار شهرداری به دلیل عدم ارتباط و تعامل با بسیاری از دستگاه ها ،ناپایدار است.

وی با بیان اینکه باید برای تحقق در درآمدزایی تعامل کرد گفت: شیراز تنها دویست هزار نفر از اهواز بیشتر جمعیت دارد اما در انجا بودجه ای بالغ بر دو هزار میلیارد را محقق می کنند اما اهواز برای تحقق همین ۷۰۰ میلیارد نیز دچار مشکل است.

حجت السلام جاسم موسی پور در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت: تشکیل این جلسات می تواند بسیار راهگشا باشد و اگر بخواهیم این جلسات شعاری نباشد و به فاز عملیاتی وارد شوند باید کمیته ای مشترک از شورا و شهرداری با دادگستری تشکیل شود تا این جلسات به صورت مرتب و اثرگذار برگزار شود.

سیدمحسن موسوی زاده در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت: در سال گذشته با همکاری کمیسیون امور شوراهای مجلس شورای اسلامی در صحن علنی شورای عالی استان ها ایجاد مدیریت یکپارچه شهری را با رای بالایی تصویب کردیم که متاسفانه دولت حاضر نیست تصدی گری خود را به غیر از خود واگذار نماید که این عاملی شده است که در بسیاری از شهرها دچار موازی کاری بسیاری می شویم.

عضو شورای عالی استان ها افزود:در استان و شهر ما کمتر به دنبال پیشگیری و بیشتر بفکر درمان هستیم.

وی اظهار کرد: متاسفانه بدلیل نبود مدیریت یکپارچه شهری بسیاری از مجموعه های اجرایی در استان با صرف هزینه های بسیاری به صورت جزیزه ای کار می کنند که نتیجه ای از آن حاصل نمی شود که جا دارد ریاست دادگستری هر دو سه ماه یکبار این مجموعه های اجرایی را دور یک میز بنشاند و مانع این موازی کاری ها شود تا در کارها تسریع صورت گیرد.

مهران باباپور در ادامه جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی گفت:خوزستان خاورمیانه کوچکی است چرا که در هیچ کجای دنیا در درون شهرش ۲۲ حلقه فعال چاه نفت وجود داشته باشد که اگر تحریم ها وجود نداشته باشند می تواند روزانه ۱۲۰۰ هزار بشکه نفت استخراج کنند.

نایب رییس شورای شهر اهواز افزود:در خوزستان شش محصول وجود دارد که رتبه اول را در کشور داراست یعنی ۵/۱۶ میلیون تن در خوزستان محصول بدست می آید.

وی گفت:شرکت های مادر تخصصی بسیاری در خوزستان وجود دارد که هر یک از این شرکت ها در هر استانی باشند به عنوان یک ظرفیت و پتانسیل ان استان را متحول کند اما متاسفانه در شهر اهواز با وجود این همه ظرفیت و پتانسیل از داشتن زیرساخت ها و ... در رنج و عذاب است.

حجت الاسلام صادق مرادی در ادامه ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی گفت: اگر بتوانیم یک سنگ را از جلوی پای مردم برداریم برنده شده ایم.

وی گفت: در مباحث مختلفی از جمله جمع آوری دستفروشان و قلیان فروش ها و ... می بایست ابتدا بحث های حقوقی آنها را بررسی کرد پس از بررسی ،نسبت به جمع آوری و ساماندهی آنها با همکاری دادگستری اقدام نماییم.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اهواز

    منبع خبر

    شورای شهر اهواز

    شورای شهر اهواز یک شورای شهر در شهر اهواز می باشد

      نظرات