با حضور وزیر نیرو در هفته یازدهم پویش سراسری#هرهفته الف_ب_ایران ، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در ماهان استان کرمان افتتاح شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل ساتبا: امروز دو‌شنبه ۹ دیماه ۱۳۹۸، با حضور وزیر نیرو و معاونین وزارت نیرو، استاندار کرمان، نمایندگان مردم شریف کرمان در مجلس شورای اسلامی، معاون و مدیران سازمان ساتبا و مدیران استانی صنعت آب و برق، نیروگاه خورشیدی بظرفیت ۱۰ مگاوات در منطقه ماهان استان کرمان افتتاح گردید. بر اساس گزارش دریافت‌شده از سرمایه‌گذار این پروژه ساخت این نیروگاه‌ با میزان سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی، از سوی بخش خصوصی و همچنین ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از ۶۰ نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری انجام شده است.
بنابراین گزارش: نیروگاه‌ مذکور سالیانه قابلیت تولید و تزریق ۱۶ گیگاوات‌ساعت برق به شبکه سراسری برق کشور را دارا بوده و هر ساله مانع از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن دی اکسیدکربن به محیط زیست می‌گردد. همچنین این پروژه سالیانه از تبخیر ۴ هزار و ۳۷۱ مترمکعب آّب که در تولید برق فسیلی استفاده می‌شود، جلوگیری می‌کند و با صرفه‌جویی ۵/۶۸ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در سال به صرفه‌جویی ذخایر سوخت‌های فسیلی کمک خواهد کرد.
این گزارش می افزاید: استان کرمان با پتانسیل انرژی تابشی بالا بعنوان یکی از مستعدترین استان‌های کشور برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی است. در حال ظرفیت نیروگاه‌های مگاواتی تجدیدپذیرِ نصب شده در این استان حدود ۶۰ مگاوات می‌باشد که این ظرفیت متعلق به 8 نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی است. همچنین تا کنون تعداد ۹۸۶ واحدِ نیروگاهیِ خورشیدیِ پشت‌بامی عمدتا در مناطق روستایی و محروم این استان احداث و به شبکه سراسری برق کشور متصل شده است.

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در ماهان02

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در ماهان03

لینک اصل خبر در سایت سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا)

    منبع خبر

    سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا)

    سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات