گردهمایی مسئولان استانی ساخت داخل با حضور، رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت، رئیس کارگروه توسعه ساخت داخل ، کارشناسان و دیگر مسئولان برگزار شد.

گردهمایی مسئولان استانی ساخت داخل با حضور، رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت، رئیس کارگروه توسعه ساخت داخل ، کارشناسان و دیگر مسئولان برگزار شد.


به گزارش شاتا، در این گردهمایی که از طریق ویدئو کنفرانس برگزارشد، ضمن تاکید بر اجرای کامل قانون استفاده حداکثری از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، راه های توسعه ساخت داخل، رفع موانع و گسترش استفاده از توانمندی های تولید داخل نیز مورد بررسی قرار گرفت. مسئولین استانی ساخت داخل نیز پیشنهادات اجرایی در بهبود فضای کسب و کار صنعت ارائه کردند.

سید محمد مهدی هادوی در حاشیه برگزاری این گردهمایی به خبرنگار شاتا گفت:ساخت داخل و استفاده از توانمندی های تولیدی داخل به عنوان سیاست اصلی وزارت صمت در فعالیت ها دیده شده است و از این رو در راستای انجام بهینه قانون استفاده حداکثری ، مرکز ساخت داخل در وزارت صمت راه اندازی شده است.

وی اضافه کرد: در جهت توسعه و تعمیق ساخت داخل در کشور، در هراستان یکی از معاونین سازمان صمت استانی به عنوان مسئول ساخت داخل در استان انتخاب شده است. این جلسه، نخستین جلسه هماهنگی بین ستاد وزارت و سازمان های استانی بود.

وی با اشاره به هماهنگی و هم افزایی فعالیت های در سطح کشور،به گردهمایی ویدیو کنفرانسی مسئولان ساخت داخل اشاره کرد و گفت: در این گردهمایی که در فضایی سازنده و همکاری برگزار شد، سئوالات و بحث های زیادی مطرح شد و سعی شد ضمن بیان و تبیین سیاست ها و برنامه ها و رفع شبهات، راه کارهای ارائه شده توسط همکاران در استان ها نیز دریافت و بررسی شود.

هادوی ادامه داد: در این گردهمایی سیاست های وزارت صمت در حوزه تعمیق استفاده از توانمندی های کشور بیان شد؛ همچنین گلوگاهایی که ممکن است مشکل ساز شوند، مطرح شد و قرار است در نشست های مختلف و با استفاده از نظرات و پیشنهادات این موانع را برطرف سازیم.

وی به فعالیت سامانه توانیران به عنوان یکی از نکات مطرح شده در این گردهمایی اشاره کرد و توضیح داد: سامانه توانیران در قانون استفاده حداکثری دیده شده وما ملزم به راه اندازی این سامانه هستیم.

رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین آلات و تجهیزات با اشاره به راه اندازی سامانه توانیران افزود: مابرای اطمینان کامل از کارآیی سامانه که مشکل جدی در حین کار ایجاد نکند، با تاخیر این سامانه را راه اندازی کرده ایم تا با گام های مطمئن تری پیش برویم.

وی ادامه داد: سامانه توانیران در حال حاضر آماده راه اندازی است و قرار است دراین سامانه دستگاه هایی که در ماده 2 قانون مشمول هستند، و پروژه های کلیدی و محوری دارند و برای انجام پروژه می خواهند خرید خارج داشته باشند ،قبل از خرید خارج باید در این سامانه نیاز خود را اعلام کنند.

همچنین هادوی اعلام کرد: سامانه توانیران در بانک اطلاعاتی خود، توانمندی های کشور را دارد وکسانی که پروانه بهره برداری و مجوزهای قانونی در تولید کالا، ارائه خدمات و انجام طرح های فنی و مهندسی و پیمانکاری ، دارند در سامانه ثبت شده اند. از این رو در سامانه هم نیازمند و هم توانمند یکدیگر را می بینند و ارتباط دو سوی برای خرید یا هر اقدام قانونی دیگر اتفاق می افتد.

وی ادامه داد:با فعالیت هایی که در استان ها انجام خواهد شد بانک اطلاعاتی را در فاز اول کامل خواهیم کرد وبعد ازآن در فاز دوم وارد اعلام نیازمندی های خواهیم شد. امیدواریم که در زمان بسیاری کوتاهی سامانه توان ایران در خدمت مردم باشد تا بتوانیم بحث تعمیق ساخت داخل را در تامین نیازمندی های کشور با سرعت پیش ببریم.

لینک اصل خبر در سایت انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

    منبع خبر

    انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا)

    انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران (ستصا) یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات