ارتقای کمی و کیفی عملکرد سازمان آتش‌‎نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

ارتقای کمی و کیفی عملکرد سازمان آتش‌‎نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان گفت: در دوران مدیریتی دو ساله اخیر و در نتیجه تلاش‌های صورت گرفته در مجموعه سازمان دستاوردهای مهم و تاثیرگذاری حاصل شده است.

محمد مسعود چایچی تصریح کرد: تلاش برای دستیابی به استانداردهای ایمنی شهری با اولویت‌بخشی به مباحث پیشگیری، آموزش و اطلاع‌رسانی عمومی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌ها و روش‌های روز در زمینه خدمات ایمنی از مهمترین اهداف این سازمان در طی مدت دو ساله اخیر بوده و خوشبختانه بر اثر اقدامات صورت گرفته حداقل به 24 دستاورد شاخص دست یافته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت سعی و تلاش ما براین بوده تا زیرساخت‌های ایمنی شهری را به استانداردهای موضوعه نزدیک کنیم که در این زمینه نصب شیرهای هیدرانت و احداث و بهره‌برداری از ایستگاه‌های یک و سه و حذف ایستگاه‌های آتش نشانی غیرمقاوم و احداث ایستگاه شماره 6 با مشارکت خیر و تملک املاک مورد نیاز جهت احداث ایستگاه‌های هفت و هشت و نیز توسعه ناوگان خودرویی و تجهیزات امدادی مورد نیاز از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این دوره بوده و ارزش تجهیزات، ادوات و امکانات تهیه شده بیش از میزان اقدام شده در دوره چهار ساله قبل بوده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با اعلام اینکه نگاه مدیریت شهري به مقوله ایمنی نیز نگاه مثبتی است عنوان کرد: حمایت‌هاي جدي شهرداري و شوراي اسلامی شهر براي تحقق برنامه‌ها و طرح‌هاي سازمان این نوید را می‌دهند که با تلاش بیشتر، کیفیت خدمات ایمنی در شهر کاشان همچنان ارتقاءیافته و به استانداردها نزدیک‌تر شوند.

چایچی افزود: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان توجه ویژه به مقوله جلب مشارکت شهروندان در زمینه بهبود وضعیت ایمنی شهر در برابر حریق و حوادث و تهیه و اجرای برنامه‌های آموزشی برای شهروندان داشته و در این زمینه اقدام به تدوین و اجرای طرح ابتکاری «هر شهروند، یک آتش نشان» برای اولین بار در کشور و اجرای آموزش‌های ایمنی عمومی برای قریب به 100 هزار نفر از شهروندان و تولید و پخش بیش از 200 مورد از محتواهای فرهنگی آموزشی با موضوعات مختلف ایمنی در قالب فیلم، تیزر، انیمیشن، کتاب، بروشور ، نکته و توصیه‌های ایمنی و ... شهروندان در دو سال اخیر کرده است.

وي یادآور شد: بر اثر اقدامات صورت گرفته در حوزه پیشگیری و نیز ارتقای فرهنگ ایمنی شهروندان برخی روندهای کاهشی بسیار مهم در زمینه آمار وقوع حوادث و حرائق پدیدار شده که از آن جمله می‌توان به کاهش 50 درصدی آتش‌سوزی منازل مسکونی در سال 97، افزایش 34 درصدی نجات‌یافتگان از حوادث در سال 97 ، کاهش 19 درصدی کل آتش‌سوزی‌ها در سال 97، کاهش 19 درصدی آتش‌سوزی‌ها در نوروز سال 98، کاهش 23 درصدی تصادفات در سه ماهه نخست سال 98 ، کاهش پنج درصدی حوادث در نیمه نخست سال 98 و کاهش 41 ثانیه‌ای مدت زمان رسیدن به محل حوادث در 6 ماهه اول سال 98 و کاهش 73 درصدی متوفیان حوادث و حرائق در سال 98 اشاره کرد.

به گفته وی، در جریان وقوع بحران های شهری با موضوع سیلاب‌های فصلی که طی سال‌های 97 و 98 در سطح منطقه کاشان رخ داد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اقدامات امدادی به موقع و گسترده‌ای را برنامه‌ریزی و اجرا کرد که جمع‌آوری صدها هزار لیتر آب از منازل مسکونی و سطح معابر کاشان و رفع خطر از ساختمان‌های شهری از جمله این اقدامات محسوب می‌شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کاشان از تهیه و به‌کارگیری سامانه مهار 125 جهت مستندسازی، پایش و ارزیابی حوادث و حرائق و توان عملیاتی و میزان خطرپذیری شهر در برابر حریق و حوادث خبر داد.

چایچی همچنین با تأکید بر افزایش توان، مهارت و دانش تخصصی آتش نشانان به عنوان یکی از اقدامات انجام شده با هدف ارتقای کیفی خدمات ایمنی، اخذ موافقت برای تأسیس دانشکده علمی کاربردی تخصصی آتش نشانی کاشان را یادآور شد.

وی با یادآوری اهتمام حوزه خدمات ایمنی به تقویت تمام جنبه‌های تقویت جسمی و ذهنی آتش‎نشانان، به توفیقات مختلف ورزشی نظیر کسب مقام سوم آتش‎نشانان کاشانی در مسابقات ورزشی عملیاتی آتش‌نشانان کشور در سال گذشته اشاره و عنوان کرد: علاوه بر آزمون‌های مستمر آمادگی جسمانی و مسابقات ورزشی عملیاتی، سازمان در خصوص اجرای 32 دوره آموزش تخصصی و مهارتی در این مدت اقدام کرده است.

چایچی در بخش دیگري از سخنان خود به تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه پیشگیری پرداخت و گفت: طرح ایمنی بازار بزرگ و تاریخی کاشان در برابر حریق تهیه شده و پروپوزال طرح ایمنی شهر کاشان در برابر حریق تدوین و در مرحله انتخاب انتخاب مشاور و تأمین اعتباردولتی است.

وی اضافه کرد: نظارت بر وضعیت ایمنی تمام اماکن شهری و ساختمان‌ها و مستحدثات در برابر حریق و تدوین و ارسال گزارشات اماکن ناایمن به مراجع قانونی مانند دادستانی، اداره تعاون و رفاه اجتماعی، اصناف و... از مهمترین اقدامات صورت گرفته در حوزه پیشگیری است که در این رابطه بیش از 7500 فقره بازرسی ایمنی و اقدامات مرتبط طی این مدت صورت گرفته است.
لینک اصل خبر در سایت شهرداری کاشان

  منبع خبر

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان

  شهرداری کاشان یک شهرداری در شهر کاشان می باشد

   نظرات