آدرس خانه‌باغ پایتخت‌نشین‌ها

آدرس خانه‌باغ پایتخت‌نشین‌ها

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir)www.BanaNews.irاز آنجا که در طرح‌‌تفصیلی شهرهای اطراف تهران (همچون دماوند، ورامین و غیره) اجازه تفکیک زمین در قالب باغ‌شهر داده شده است، محل اختصاص ۱۰۰۰ متر زمین به هر خانوار پایتخت‌نشین در یکی از این شهرها خواهد بود. معاون امور عمرانی استاندار تهران با اعلام این مطلب و تاکید بر اینکه هم‌اکنون عملیات عمرانی خاصی برای باغ‌شهر در تهران انجام نمی‌شود، گفت: بعد از تایید نهایی طرح رییس‌جمهور، جانمایی زمین‌ها آغاز می‌شود و در تهران، اولویت واگذاری با افرادی خواهد بود که فاقد ویلا یا خانه‌باغ در شهرهای اطراف هستند.

معاون عمرانی استاندار تهران با اعلام اینکه در محدوده شهر تهران هیچ برنامه‌ای برای تامین زمین مخصوص باغ‌شهر وجود ندارد از پیش‌بینی مناطقی در شهرهای اطراف پایتخت برای جانمایی زمین‌های ۱۰۰۰ متری خبر داد.

محمدرضا محمودی درباره نحوه اجرای طرح رییس‌جمهور مبنی بر واگذاری یک قطعه زمین ۱۰۰۰ متری به هر خانوار برای احداث خانه‌باغ در آنها  گفت: در داخل شهر تهران و همین‌طور در حریم شهر زمین قابل ساخت برای باغ‌شهر وجود ندارد، اما مصوباتی در شورای عالی شهرسازی و معماری تنظیم شده که با استناد به آن می‌توان در نقاطی از شهرهای اطراف تهران مجموعه‌هایی از باغ‌شهرها را احداث کرد.

معاون استاندار تهران همچنین تصریح کرد: در طرح تفصیلی شهرهای اطراف تهران همچون دماوند یا ورامین اجازه استفاده تکه‌هایی از شهر برای باغ‌شهر داده شده است و در چارچوب طرح تفصیلی که هر گونه مجوز ساخت‌وساز در این شهرها بر مبنای آن باید انجام ‌شود، در نظر داریم خانه‌باغ‌ها را در آنها احداث کنیم.

محمودی در پاسخ به پرسش «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر اینکه «آیا شهرهای اطراف تهران گنجایش تامین ۲۰۰ هزار هکتار زمین برای ۲ میلیون خانوار تهرانی را دارد؟» گفت: هم‌اکنون حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از خانوارهای تهرانی در شهرهای اطراف صاحب باغچه و خانه‌باغ یا ویلاهای مسکونی هستند و در صورتی که طرح جدید دولت نهایی شود، مطمئنا اولویت واگذاری زمین‌ ۱۰۰۰ متری شامل این افراد نمی‌شود. بنابراین ظرفیت طرح برای ساکنان تهران، در حد تامین زمین برای نیمی از دو میلیون خانوار موجود در این کلانشهر خواهد بود.

محمودی تاکید کرد: در حال حاضر عملیات عمرانی خاصی برای احداث باغ‌شهر در اطراف تهران انجام نمی‌شود و هر گونه اقدام در این خصوص بعد از نهایی‌شدن طرح مدنظر رییس‌جمهور و اخذ موافقت از مراجع رسمی در حوزه شهرسازی و معماری آغاز می‌شود.

معاون عمرانی استاندار تهران درباره «مشکل آب» که کارشناسان شهری آن را چالش اصلی برای ساخت باغ‌شهر عنوان می‌کنند، نیز گفت: اگر شیوه توزیع و مصرف آب به همین شکل کنونی سنتی ادامه پیدا کند به مشکل خواهیم خورد، اما در نظر داریم برای احداث این مجموعه‌ها از روش‌های مکانیزه و مدرن آبیاری و آبرسانی‌ شهری استفاده کنیم.

آخرین اطلاعات دفتر حریم شهرداری تهران درباره موقعیت شهرهای اطراف تهران نشان می‌دهد در حال حاضر ۵۰ شهر و بیش از ۳۰۰ روستا و آبادی، به دور پایتخت حلقه زده‌اند.

در خیلی از این شهرها اغلب املاک باغ‌گونه هستند و مالکان اغلب آنها ساکنان فعلی تهران هستند.

معاون عمرانی استاندار تهران تصریح کرد: با اجرای طرح باغ‌شهر قرار نیست مساحت شهرهای اطراف تهران افزایش یابد، بلکه در محدوده کنونی آنها قسمتی از فضای شهر به قطعات ۱۰۰۰ متری تفکیک و واگذار خواهد شد.

 

    نظرات