نشست تخصصی اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اعضای شورای اسلامی شهر کرج

نشست تخصصی اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اعضای شورای اسلامی شهر کرج

سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز روز سه شنبه ۲۴ دی ماه ۹۸ میزبان رییس و اعضای شورای اسلامی شهر کرج  بود.

دراین نشست که به منظور بررسی مسایل مشترک فی مابین برگزار شده بود، در ابتدای جلسه مهندس مهدی حاجی قاسمی دبیر شورای اسلامی شهر کرج ضمن اشاره به پیشینه تشکل های مهندسی در شهر کرج و استان البرز، بر نقش مرجعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان در قانون اشاره کرد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.رییس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر کرج خاطر نشان کرد: مشکلات و ساختار معیوب طرح تفصیلی کرج مهمترین عامل تخلفات ساختمانی شهر طی سنوات گذشته بوده و کمتر ساختمانی بدون تخلف در سطح شهر احداث شده که دوره کنونی شورای شهر با اصلاح ضوابط طرح تفصیلی و حذف سیستم دو نقشه ای، این امکان را برای مالکین و سازندگان و سرمایه گذاران فراهم آورده تا در ابتدای کار پروانه ساختمانی را اخذ و نقشه مصوب را اجرایی کنند.حاجی قاسمی با اشاره به نارضایتی شهروندان از تعدد مراحل صدور پروانه، کاهش بوروکراسی اداری به ویژه در خصوص صدور پروانه ساختمانی را یکی از اهداف مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر کرج در این دوره برشمرد که گامهای مفیدی در این راستا برداشته شده است و انتظار می رود سازمان نظام مهندسی نیز در این مسیر گامهای موثری بردارد.


رییس شورای اسلامی شهر کرج  نیز در سخنانی، گسترش طولانی محدوده شهری کرج را مهمترین مشکل این کلانشهر دانست.

اکبر سلیم نژاد افزود: شهر کرج به صورت طولی رشده کرده  و با اینکه سال ها از تبدیل آن به شهر می گذرد ، اما هنوز مرکزیت آن به تهران متصل است .
سلیم نژاد گفت : ما در کرج مرکزیت شهر نداریم ، اگر نهاد ها و ارگان های مسوول در امور شهرسازی خوب عمل می کردند این وضعیت وجود نداشت.

رییس شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه پروژه قطار شهری هم با هدف هدایت شهروندان به سمت شهر تهران طراحی شده است نه مرکز شهر کرج افزود: مسوولان استان البرز به جای قطار شهری باید یک سیستم حمل و نقل  طراحی می کردند که برای شهروندان مفید باشد.

سلیم نژاد اضافه کرد: ما به دنبال این هستیم در پروژه ها از مشاوران عضو سازمان نظام مهندسی البرز استفاده کنیم تا در کاربری ها تخصص داشته باشند و در پروژه های شهرداری بتوانیم به این مشاوران دسترسی پیدا کنیم .

سلیم نژاد گفت : مشاورانی که در گذشته برای پروژه ها به کار گرفته شده تعلق خاطر به کرج نداشته اند و  اکنون که برخی پروژه های ساخت گذشته دارای اشکال هستند، به سازندگان آنها دسترسی نداریم. تلاش می کنیم که مشاوران نظام مهندسی البرز حضور پررنگ تری در پروژه ها داشته باشند.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز، در این دیدار ضمن خوشامد گویی به اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرج، گزارشی از اقدامات زیر ساختی سازمان به منظور شفافیت بیشتر و تسریع در ارایه خدمات به شهروندان  ارایه کرد.

صنوبر با اشاره به توسعه خدمات الکترونیک از جمله کارتابل سانما و کارتابل کارفرمایان، راه اندازی مجدد دفتر فنی سازمان به منظور کنترل نقشه های طراحی شده را یک اقدام بسیار ضروری به منظور ارتقای کیفیت ساخت و ساز در شهر کرج و استان برشمرد.وی با اشاره بر لزوم ساخت ساختمان ها توسط سازندگان، اجرایی شدن این امر را یکی از اهداف سازمان در این دوره برشمرد و افزود: سازمان در حال حاضر با حذف تضمین های صوری خدمات مجریان اولین گامها را برای واقعی شدن خدمات مجریان آغاز کرده است. وی اجرای کامل این امر قانونی را مستلزم همراهی و حمایت جدی مدیریت شهری در سراسر استان دانست.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز با اشاره به عضویت مهندسان در هفت رشته در سازمان، بهره گیری از توانایی ها و ظرفیت های دو رشته ترافیک و شهرسازی را مغفول خواند در حالی که رفع بسیاری از معضلات شهری به دانش و خدمات مهندسان این دو رشته وابسته است.
علیرضا صنوبر در بخش دیگری سخنانش از راه‌اندازی سامانه مهندس خبرنگار به منظور مشارکت هر چه بیشتر مهندسان در بهبود کیفیت ساخت و ساز و پروژه های در حال انجام در سطح شهر، در آینده نزدیک خبر داد و گفت: راه‌اندازی و تداوم  این مهم به کمک شورای شهر و شهرداری نیازمند است.

صنوبر افزود: مهندسان می‌توانند مشکلات موجود در هر قسمت از شهر را گزارش کنند و بدیهی است زمانی که این گزارشات پیگیری شود، اثربخشی رخ می‌دهد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز همچنین انتخاب ساختمان های برتر ساخته شده در هر سال از برنامه های سازمان دانست که هرساله در مراسم جشن مهندسی از ایشان تقدیر می شود تا دیگر سازندگان هم بتوانند از آن‌ها الگوبرداری کنند.مهندس غلامی نایب رییس سازمان نیز در سخنانی ضمن تشکر از همراهی ها و حمایت های شورای اسلامی شهر کرج، تعامل دو مجموعه در سال گذشته را در بالاترین سطح ارزیابی کرد و با اشاره به تفاهم نامه های منعقد شده بین سازمان و شهرداری، ابراز امیدواری کرد شهروندان شاهد نتایج مثبت اجرای این تعامل سازنده باشند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    منبع خبر

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز

    سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز یک انجمن در شهر کرج می باشد

    نظرات