شیراز، کلانشهری با هوای پاک و آسمان آبی

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی؛ مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس روز شنبه در تور رسانه ای و نشست خبری در محل تالاب کمجان فارس به مناسبت ۲۹ دی ماه روز هوای پاک  گفت: ۶ درصد از روزهای سال روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس ارزیابی شده است این رقم در مقایسه با سایر کلانشهرها عدد مناسب و امیدوار کننده است.

ظهرابی با بیان اینکه مهمترین مشکلات هوا در کلانشهرها غبار محیطی است گفت: عامل اصلی آلودگی هوا ذرات معلق ریز است تشکیل غبار محیطی می کند و منشاء متفاوت دارد ، برخی مناطق این ذرات از خودروها بعضی مناطق دیگر از صنعت و طبیعت است .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با تاکید بر اینکه شیراز در بین کلانشهرهای کشور شرایط هوای نسبتا خوبی دارد گفت: شیراز از توسعه صنعتی بازمانده و شرایط اقلیمی هم کمک کرده و موجب شده تا هوای شیراز تا کنون در شرایط مناسبی باشد.

وی بر لزوم مراقبت از این شرایط تاکید و اضافه کرد: در زمینه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی باید تلاش بیشتری شود و انتشار آلودگی خودرویی کنترل شود ، در بخش صنعت هم همه تلاش‌ها روی پایش است، انتقال صنایع بزرگ با جدیت دنبال شده کارخانه تولید ریشمک از شیراز منتقل شده و کارخانه روغن نباتی هم ۸۰ درصد منتقل شده و  ۲۰ درصد در حال انجام است ، کارخانه تولید پشم شیشه و ایزوگام هم در حال انتقال به محل جدید و خارج از شهر است.

کارخانه سیمان فارس عزم و اراده برای انتقال ندارد

ظهرابی بر لزوم شکل گیری اراده جدی برای انتقال کارخانه سیمان فارس تاکید کرد و گفت: کارخانه سیمان فارس جزء صنایع آلوده است و با وجود اینکه ۱۵ درصد کار انتقال به محل جدید انجام داده ولی عزم جدی و اراده مناسب برای انتقال این کارخانه وجود ندارد ، ما از ابزارهای قانونی باید استفاده کنیم تا این کارخانه نیز از شیراز خارج شود ، برای ما سلامتی مردم مهم است و به رغم اینکه این صنایع قبل از ایجاد مناطق مسکونی احداث شده است ولی باید  از شیراز خارج شوند .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس افزود:  پیگیری قضایی در سطح استان و در سطح کشور برای انتقال کارخانه سیمان فارس انجام شده ولی باز هم باید در تامین اجتماعی کشور اراده بیشتری به وجود آید و آنها به عنوان سرمایه گذار اصلی پیگیر انتقال این کارخانه باشد بنا بر این ناچاریم فشار بیشتری برای انتقال این کارخانه اعمال کنیم .

مدیرکل محیط زیست فارس دلیل حضور برگزاری این نشست خبری را جلوه دادن یکی از دغدغه‌های محیط زیستی مبنی بر گرد و غبار ناشی از خشکی تالاب‌ها ذکر و خاطرنشان کرد: یکی از کارکرد تالاب‌ها تعدیل آب و خاک و وجلوگیری از گرد و غبار است.

ظهرابی با بیان اینکه تالاب‌ها آلودگی هوا را دریافت و آن را آرام آرام حذف و تبدیل به مواد بی خطر می‌کنند، افزود: به عنوان مثال؛ تالاب مهارلو در پایین دست کلانشهر شیراز قرار دارد و خشک شدن آن به شدت سلامتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تالاب حاوی ذرات و فلزات سنگین است که از بالادست و چندین صنایع و مناطق مسکونی فلرات سنگین را به خود جذب می‌کند و با بخار آب، فلزات در بستر باقی می‌ماند.

ظهرابی از وضعیت مدیریت منابع آب در فارس ابراز نگرانی کرد و در چرایی توجیه این گفته خاطرنشان کرد: همچنان آب‌های زیرزمینی به شدت برداشت می‌شود و در نقاطی از استان تا ۴۰۰ متر سفره زیرزمینی افت کرده که این زنگ خطری برای کشاورزی فارس است.

مدیرکل محیط زیست فارس تلاش برای جلوگیری از تخریب بستر آب زیرزمینی را از اولویت‌های اداره کل متبوع دانست و گفت: از آنجا که کشاورزی بخش عمده اقتصاد فارس را تشکیل داده، به همین دلیل ضرورت دارد تا نسبت به وضع سفره‌های زیرمینی آگاهی بیشتری پیدا کنیم.

ظهرابی همچنین در خصوص تالاب‌های فارس به ویژه تالاب‌های جنوبی استان، گفت: این تالاب‌ها تقریبا شرایط خوبی دارند و بخش عمده‌ای از آنها آبگیری شده است.

او گفت: تالاب طشک و بختگان نیز  ۳۵ درصد آبگیری شده اما مهارلو وضعیت بهتری دارد و بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد آن آبگیری شده است.

مدیرکل محیط زیست فارس ادامه داد: تالاب ارژن جزو تالاب‌های آب شیرین است که ۲۵ درصد آن آبگیری شده اما دو تالاب پریشان و کافتر بدترین دریاچه‌های آب شیرین هستند که بدترین وضعیت را بین تالاب ها داشته اند. در گذشته پریشان از منابع آب زیر زمینی تغذیه می‌کرد اما امروز برعکس شده و سفره‌های زیرزمینی تا ۴ متر اطراف دریاچه پریشان پایین تر رفته‌اند و آبی که وارد آن می‌شود ابتدا به سفره‌های زیرزمینی می‌رود.

ظهرابی برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی و گشت چند باره در طول سال را مشکل دیگر دریاچه پریشان دانست که به سهم خود موجب از بین رفتن کشاورزی در اطراف این دریاچه شده است.

در ادامه این  نشست خبری، تور رسانه ای بازدید از تالاب کمجان و طشک و بختگان بود.

۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک است و به همین مناسبت برنامه های نمادین دراستان فارس انجام می شود.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات