عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از بخاری ممکن است منجر به مرگ افراد شود!

عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از بخاری ممکن است منجر به مرگ افراد شود!


رنگ شعله های وسایل گازسوز چه می گوید؟
رئیس آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری امیدیه نسبت به رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از وسایل گرمایشی در فصل زمستان امسال هشدار داد. ابراهیم سلکی اظهار کرد: متاسفانه در سالهای گذشته مواردی از مسمویت و حریق ناشی از وسایل گازسوز به دلیل رعایت نشدن نکات ایمنی در امیدیه و میانکوه رخ داده است که منجر به مرگ افراد شده است.
وی با اشاره به سردی هوا در ایام پیش رو و تاکید بر لزوم رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از وسایل گازسوز، تصریح کرد: یکی از خطرات رایج وسایل گرمایشی گازسوز، تولید گاز مونواکسید کربن است. مونواکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است که در صورت نفوذ آن در منزل، می تواند منجر به مسمومیت و حتی خفگی و مرگ شود.
وی بیان کرد: علائمی مانند سرگیجه و حالت تهوع هنگام استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز، علائم هشدار است و احتمال نفوذ گاز مونواکسید کربن در منزل را نشان می دهد.
سلکی بیان کرد: رنگ شعله بخاری یا هر وسیله گازسوز دیگر همواره باید بررسی شود؛ اگر شعله آبی می سوزد، گاز به اندازه کافی هوا برای احتراق دارد و به درستی می سوزد. اگر شعله نارنجی بسوزد، نشان دهنده این است که دستگاه گازسوز شما به موقع سرویس نشده و ناخالصی هایی در مسیر سوختن گاز وجود دارد که باعث نارنجی شدن شعله آن شده است. همچنین اگر شعله زرد بسوزد نشان دهنده عدم وجود هوای لازم برای درست سوختن گاز است که یکی از دلایل آن، وجود گاز مونواکسید کربن در مسیر دودکش است.
ایشان گفتند: مسدود شدن دودکش، سبب سوخت ناقص وسایل گازسوز و ایجاد گازهای خطرناک و مسموم کننده می شود که این امر موجب خفگی در اثر گازگرفتگی خواهد شد. بنابراین باید همواره محل اتصال دودکش به وسایل گازسوز بررسی و از محکم بودن آن اطمینان حاصل شود.
سلکی تاکید کرد: به هیچ وجه نباید از بخاری روشن برای خشک کردن لباس استفاده شود.

لینک اصل خبر در سایت

    نظرات