رییس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز خبر داد؛ طرح سیستم جداسازی آب خاکستری در شیراز اجرا می‌شود

رییس کمیسیون هوشمندسازی شورای شهر شیراز خبر داد؛ طرح سیستم جداسازی آب خاکستری در شیراز اجرا می‌شود

به گزارش روابط عمومی وامور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر « لیلا دودمان » در جلسه هوشمندسازی و فناوری اطلاعات این شورا، گفت: رشد روز افزون جمعيت و تمرکز آنها در شهرها آثار مخرب و اغلب فاجعه‌آميزی را بر زيستگاه‌های طبيعی و زندگی بشر می‌گذارد و شهرها را در معرض بحران‌های ناگوار از جمله تخريب محيط زيست، نزول زيربناهای موجود، فقدان دسترسی به زمين سرپناه، آلودگیهای زيست محيطی، خطر کمبود و اتمام منابع طبيعی و در نهايت اتلاف سرمايه‌های طبيعی و انسانی قرار می‌دهد.
رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات ادامه داد: به همین منظور باید در شيوه سنتی مديريت شهرها تجديد نظر و شيوه‌های جديد مبتنی بر مديريت واحد شهری بصورت هوشمند را جايگزين کرد.
وی افزود: اين شيوه مبتنی بر حفاظت و بهبود منابع طبيعی و فرهنگی، پخش متعادل سودها و هزينه‌ها، گسترش گزينه‌های حمل و نقل، اشتغال مسکن، توسعه پايدار و ارتقای بهداشت، سلامت و اجتماع سالم است.
دودمان با بیان اینکه جلسه‌‌ای با موضوع دریافت و ارائه گزارش پروژه‌های هوشمندسازی و فناوری اطلاعات سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری و بررسی طرح الزام ساختمان‌های گروه «د» به اجرای سیستم جداسازی آب خاکستری هنگام دریافت پروانه ساختمان برگزار شد، تصریح کرد: در این جلسه نماینده اداره آب و فاضلاب، معاون کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مدیر اداره انرژی شهرداری، رئیس اداره مهندسی آب شهرداری و نماینده سازمان محیط زیست، نظام مهندسی استان و دانشگاه علوم‌پزشکی و کارشناسان شورا و شهرداری، معاونان خدمات شهری، برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری شیراز و رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز، به منظور طرح دیدگاه‌های همه جانبه و هماهنگی‌های بین سازمانی و برون سازمانی به بیان دیدگاه‌های تخصصی خود پرداختند.
رییس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به بررسی بهینه‌سازی مصرف انرژی و ارتقای زندگی شهروندان، خانه‌های هوشمند و شاخص آن یعنی طرح استفاده از آب‌های خاکستری و الزام گروه "د" ساختمان‌ها به اجرای آن در هنگام دریافت پروانه افزود: مقرر شد کارگروهی متشکل از نماینده‌های کمیسیون‌های هوشمندسازی و فناوری اطلاعات، شهرسازی و معماری، معاونت شهرسازی شهرداری شیراز، سازمان نظام مهندسی، اداره آب و فاضلاب شیراز و نماینده‌هایی از دیگر معاونت‌های شهرداری به بررسی طرح بپردازند.
وی تاکید کرد: تشویق بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری به اجرای سیستم هوشمند آب خاکستری از دیگر موضوعات مورد توجه این کارگروه خواهد بود.
دکتر دودمان از ارائه‌ی پروژه‌های هوشمندسازی سازمان فضای سبز و گزارشی از چاه‌های هوشمند به تفکیک مناطق شهرداری خبر داد و افزود: شهرداری مکلف است یکی از بوستان‌های شهر را به عنوان پایلوت پارک هوشمند انتخاب کرده و همه مولفه‌های شهر هوشمند (نورپردازی، مبلمان، نظارت هوشمند، اطلاع‌رسانی هوشمند، انرژی خورشیدی و آبیاری و نگهداری هوشمند) را در آن پیاده‌سازی و اجرا کند و ردیف بودجه‌ای به آن اختصاص دهد.
وی، ارائه‌ی اطلاعات حوزه‌ی فضای سبز و برنامه‌های مربوط به سیما، منظر و فضای سبز شهری به کمیسیون را از دیگر تصمیمات برشمرد و افزود: مقرر شد کمیسیون همه‌ی برنامه‌های هوشمند سازمان را از لحاظ نحوه و درصد اجرا رصد کند و در ردیف بودجه ۹۹ مطرح شود.
وی خاطرنشان کرد: در این جلسه همچنین مقرر شد شهرداری طرح جامعی با در نظرگرفتن همه‌ی مولفه‌های شهر هوشمند در حوزه فضای سبز، مراقبت و نگهداری هوشمند پارک‌های جدید الاحداث با هدف کنترل منابع، افزایش نرخ بهره‌وری و بهره‌گیری از سیستم‌های هوشمند به کمیسیون در مدت ۶ ماه ارائه کند.
پایان خبر/

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر شیراز

    منبع خبر

    شورای شهر شیراز

    شورای شهر شیراز یک شورای شهر در شهر شیراز می باشد

      نظرات