بودجه 99 مطابق با برنامه عملیاتی مصوب تهیه شود/  ...

بودجه 99 مطابق با برنامه عملیاتی مصوب تهیه شود/ ...

بودجه 99 مطابق با برنامه عملیاتی مصوب تهیه شود/ 13300 میلیاردتومان، بدهی دولت به شهرداری مشهد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهدمقدس، محمدرضا حیدری صبح امروز و در آغاز هشتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر مشهد ابتدا به تشریح مناسبت‌های هفته جاری پرداخت و با اشاره به 30 دیماه، سالروز درگذشت «مهندس مهدی بازرگان»، اظهارکرد: این چهره مبارز، در جریان ملی شدن صنعت نفت وارد مبارزات سیاسی می‌شود و پس از کودتا 28 مرداد بازداشت شد؛ بازرگان پس از آزادی، «جمعیت نهضت آزادی» را با کمک مرحوم طالقانی و مرحوم سحابی راه اندازی می‌کند.

حیدری افزود: مرحوم بازرگان در جریان مبارزات مردمی سال 1342، مجدد دستگیری و به 10 سال زندان محکوم می‌شود که امام خمینی(ره) در اعلامیه‌ای این حکم را ظالمانه تفسیر می‌کنند.

وی نقش مهندس بازرگان در خلع ید انگلیسی‌ها در صنعت نفت را بسیار برجسته دانست و گفت: با بررسی سیر زندگی وی شاهد ارجحیت فعالیت‌های دینی بر فعالیت‌های سیاسی هستیم.

رئیس شورای شهر مشهدمقدس خاطرنشان کرد: مرحوم بازرگان موسس انجمن‌های اسلامی دانشجویان و مهندسان بود و سخنرانی‌های وی در حوزه اندیشه و تفکر دینی در مقابل تبلیغات ضد دینی حزب توده و جریان های دین‌ستیز زمان خودش بسیار برجسته و مشهور است.

حیدری با بیان اینکه 100 اثر مذهبی و 16 اثر قرآنی از این چهره مبارز به یادگار مانده است، گفت: بازرگان پیش از پیروزی انقلاب، بنا به نظر حضرت امام(ره) به عضویت شورای انقلاب درآمد و سرانجام پس از تسخیر سفارت آمریکا استعفا می‌دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: محور وصیت‌نامه مرحوم بازرگان، علیرغم اینکه وی بعنوان چهره‌ای سیاسی شناخته می‌شد، مباحث معاد، توصیه به مهربانی، گذشت و قیامت است و این وصیت‌نامه با آیه قرآن شروع و خاتمه می‌یابد.

حیدری با گرامیداشت یاد و خاطره این چهره مبارز و فرهیخته، افزود: فارغ از اینکه دیدگاه‌ها و نظرهای مرحوم بازرگان در برخی از موارد میتواند مورد نقد باشد ولی شخصیت وی به لحاظ تاثیرگذاری در حوزه معرفت دینی و مبارزه با مارکسیسم و مکاتب این چنینی که در فضای دانشگاهی مانور می‌دادند، بی‌بدیل است.

وی افزود: سرانجام مهندس بازرگان حسب وصیت خودش در حرم مطهر حضرت معصومه(س) و در شهر قم به خاک سپرده شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهدمقدس در ادامه صحبت های خود به یکم بهمن‌ماه، سالروز رحلت محدث کبیر «شیخ حاج شیخ عباس قمی»، از محدثین قرن 14 پرداخت و گفت: ثمره فعالیت‌های ایشان تالیف کتاب‌های متعدد است که از جمله آنها‌ میتوان به «مفاتیح‌الجنان» اشاره کرد؛ کتابی ارزشمند در باب سیر و سلوک که در اغلب مکان‌های مذهبی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حیدری با گرامیداشت یاد این محدث کبیر، افزود: توفیق بزرگی برای این چهره ارزشمند دینی است که پس از وفات در صحن حرم امام‌علی(ع) مدفون است.

چهارم بهمن‌ماه، زادروز استاد فرشچیان، دیگر مناسبتی بود که رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در هشتاد و سومین جلسه علنی شورا به آن پرداخت و اظهارکرد: استاد فرشچیان یکی از سرآمدان حوزه نگارگری است و کارهای ارزشمندی در بخش معرفت دینی و عرفانی از ایشان خلق شده است.

حیدری در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به فرارسیدن فصل بودجه، به تشریح برخی از رویکردها و تاکیدات اساسی شورای شهر مشهد در این خصوص پرداخت و گفت: مهمترین نکته مدنظر شورا، تهیه بودجه در چارچوب و مطابق با برنامه عملیاتی مصوب است؛ این مهم، در بخش عمرانی و خدمات مورد نیاز در بحث‌های سازمانی و مناطق باید بیشتر رعایت شود.

رئیس شورای شهر مشهد، توجه به رویکرد توسعه متوازن و عدالت‌محور را دومین تاکید شورا برای بودجه سال 99 دانست و افزود: شهرداری مشهد تاکنون تلاش‌های بسیار خوبی در جهت کاهش فضای دوقطبی متن و حاشیه شهر داشته و کارهای ارزشمندی هم انجام داده که در طول تاریخ مدیریت شهری مشهد بی‌سابقه است ولی متاسفانه این اقدامات بروز بیرونی نداشته و مردم از این فعالیت‌ها، کمتر مطلع هستند.

حیدری تصریح کرد: در عین حال، به شهرداری محترم تاکید داریم سیاست توسعه متوازن را در بودجه سال 99 مدنظر قرار دهد تا بتوان خدمات مطلوب‌تری به مناطق کم‌برخوردار شهر ارائه دهیم چراکه رسالت ماست.

وی در ادامه گفت: نکته حائز اهمیت دیگر، کاهش هزینه‌ها در ماموریت‌های جنبی، غیرذاتی و غیرضروری شهرداری است؛ متاسفانه بدلیل شرایط دولت در بخش‌های مختلف، روز به روز مسئولیت ماموریت‌هایی که متولی مشخص دارد، به شهرداری واگذاری می‌شود و مدیریت شهری باید منابع لازم را تامین کند که به هیچ وجه روند مطلوبی نیست.

حیدری تاکید کرد: هزینه‌هایی که جزو ماموریت مدیریت شهری نیست، باید کنترل و مدیریت شود تا از وظایف و رسالت‌های اصلی خود در فضای کار مدیریت شهری غافل نشویم.

رئیس شورای شهر مشهد، افزایش سهم درآمدهای پایدار شهری در بودجه 99 را ضروری دانست و افزود: براساس آخرین اطلاعات، دولت محترم 13 هزار و 300 میلیاردتومان به شهرداری مشهد بدهی دارد.

حیدری در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از شهرداری مشهد بخاطر احصا، شناسایی و مستند شدن میزان مطالبات، این اقدام را کار بزرگی دانست چرا که در دوره های گذشته عدد روشنی برآورد نشده بود.

وی با بیان اینکه 13 هزار و 300 میلیاردتومان، تامین کننده بودجه لازم برای اداره دو سال مشهد است، گفت: سال گذشته تلاش‌های خوبی برای تحقق 4400 میلیاردتومان از مطالبات شهرداری صورت گرفت؛ بخش مهمی از این عدد، مربوط به درامدهای پایداری است که دولت محترم به تعهدات خود عمل نکرده است.

حیدری افزود: طی دو سال اخیر شهرداری مشهد مسیرهای خوبی برای وصول مطالبات خود دنبال کرده ولی در سال آینده باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین موجب افزایش تمایل مردم به استفاده از حمل‌ونقل عمومی شده است، اظهارکرد: در بودجه سال 99 جهتگیری‌های لازم به حوزه حمل‌ونقل عمومی، بویژه حمل‌ونقل ریلی باید معطوف شود به نحوی که تا سال 1400 شاهد بهره‌برداری بخشی از خط 3 قطارشهری و همچنین حفاری خط 4 باشیم.

ارتقاء بودجه حوزه فرهنگی و اجتماعی دیگر تاکید رئیس شورای شهر مشهد به شهرداری درخصوص بودجه سال 99 بود و حیدری گفت: مطالبات و انتظارات از این حوزه تناسبی با امکانات آنها ندارد؛ بخشی از بودجه اختصاص یافته به حوزه فرهنگی، عمرانی و بخشی دیگر هم مربوط به حوزه پرسنلی بوده است که همین امر سبب شده سهم خالص برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی بسیار ناچیز باشد.

حیدری همچنین افزود: توجه به حوزه فرهنگ شهرنشینی و مسائل اجتماعی از دیگر شاخص‌ترین موارد مورد تاکید شوراست.

رئیس شورای شهر مشهد، توجه ویژه به توس را یکی از اقدامات ماندگار شورای پنجم دانست و با بیان اینکه تاکنون فعالیت‌های خوبی نیز در این خصوص صورت گرفته است، تصریح کرد: حلقه‌های باقی‌مانده در این حوزه باید تکمیل شود؛ لذا در بودجه سال 99 باید اعتبار لازم پیش‌بینی تا مجموع فعالیت‌های توس در سال آینده به ثمر بنشیند.

حیدری همچنین به شهرداری تاکید کرد که پروژه عمرانی دیگری در شهر آغاز نشود مگر اینکه بر مبنای ضرورت و با هماهنگی شورای شهر و تشخیص اولویت باشد.

وی افزود: شهرداری باید تمرکز خود به تکمیل پروژه‌هایی معطوف کند که عملیات عمرانی آنها آغاز شده و وعده آن را به شهروندان داده‌ایم؛ از صرف انرژی و بودجه با تعریف پروژه‌های جدید باید پرهیز شود.

حیدری در ادامه با بیان اینکه براساس آیین‌نامه، شهرداری بودجه هرساله را باید تا پایان دیماه به شورای شهر ارائه دهد، گفت: به شهرداری محترم یادآوری می‌کنیم در سریعترین زمان ممکن نسبت به ارائه بودجه اقدام کند تا کمیسیون‌های تخصصی بتوانند به شکل مبسوط آن را پایش و بررسی کنند.

رئیس شورای شهر مشهد افزود: در بودجه سال آینده باید برخی از ابعاد اقتصاد کلان کشور، بویژه طرح‌ها و لوایحی که در مجلس شورای اسلامی مطرح است، همچون لایحه درآمدهای پایدار شهری، پیش‌‎بینی شود تا با عدم تعادل و چالشی مواجه نشویم و برنامه‌های سال 99 را علیرغم تمامی شرایط، به بهترین شکل پیش ببریم.

حیدری در پایان با اشاره به پایگاه‌هایی که به همت شهرداری مشهد و هلال احمر برای جمع‌آوری کمک های مردمی ویژه مردم سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان در نقاط مختلف شهر برپا شده است، گفت: این مردم علاوه‌بر سیل اخیر، در محرومیتی تاریخی به سر می‌برند و در 4 دهه اخیر هم اقدامی جدی در جهت جبران این محرومیت برداشته نشده است؛ از همه شهروندان عزیز مشهدی تقاضا داریم همچون گذشته یاری‌گر هموطنان خود باشند.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر مشهد

    منبع خبر

    شورای شهر مشهد

    شورای شهر مشهد یک شورای شهر در شهر مشهد می باشد

      نظرات