تعیین ضوابط به کارگیری سلاح از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل‌بانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه، اول بهمن‌) مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به لایحه حمایت از محیط بانان و جنگلبانان که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است، به منظور تامین نظر این شورا با اصلاح ماده یک آن موافقت کردند.

از ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن علنی، ۱۴۱ نماینده رای موافق، ۳ نماینده رای مخالف و ۲ نماینده رای ممتنع دادند.

ماده (۱) به‌شرح زیر اصلاح و تبصره آن ابقاء می‌شود:

ماده۱- ماموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل‌بانی که در قالب دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت در دستگاههای اجرائی تسلیح و ضابط خاص قضائی محسوب می‌شوند صرفاً در چهارچوب قانون به‌کارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب ۱۸/۱۰/ ۱۳۷۳، حق به‌کارگیری سلاح در انجام وظایف و ماموریت‌های سازمانی خود را دارند. ماموران مزبور از حیث تکالیف، وظایف و مسوولیت‌های کیفری و مدنی ناشی از به‌کارگیری سلاح مشمول قانون فوق‌الذکر هستند.

دستگاه اجرائی مربوطه نیز از حیث تکالیف خود در قبال ماموران مذکور از جمله پرداخت دیه و جبران خسارت در موارد مقرر، مشمول قانون مذکور است.

همچنین در تبصره این ماده آمده است؛ دادسراها و دادگاه ها مکلفند پرونده‌های موضوع این ماده را خارج از نوبت رسیدگی نمایند.

همچنین نمایندگان به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح ماده ۲ با ۱۳۰ رای موافق، ۳ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ماده ۲ به این شرح اصلاح شد؛ دستگاههای اجرائی ذی‌ربط موضوع ماده یک این قانون مکلفند ماموران یگان حفاظت دستگاه مربوطه خود اعم از کارکنان ثابت، پیمانی و قراردادی را برای انجام وظایف و ماموریت‌های خود در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب‌العلاج، نقص عضو، از کارافتادگی و حوادث بر اساس مقررات این قانون و آیین‌نامه اجرائی آن بیمه نمایند.

در ادامه نمایندگان با اصلاح تبصره یک ماده ۲ به منظور تامین نظر شورای نگهبان با ۱۳۶ رای موافق، ۲ رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

تبصره۱ به شرح زیر اصلاح شد: در مواردی که دستگاههای اجرائی مذکور براساس قوانین و حسب مورد برای انجام ماموریت‌های سازمانی از افرادی غیر از ماموران یگان حفاظت استفاده می‌نمایند مانند ماموران اجرائی محیط زیست و منابع طبیعی، دستگاه مربوطه موظف است نسبت به پوشش بیمه‌ای این دسته از افراد مطابق این ماده اقدام نماید.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات