حال محیط زیست زاگرس خوب نیست و باید اقدامات و هماهنگی های  فوری برای اصلاح این روند صورت پذیرد

حال محیط زیست زاگرس خوب نیست و باید اقدامات و هماهنگی های فوری برای اصلاح این روند صورت پذیرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی بالی معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان گفت: کوهستان زاگرس با وسعت بیش از ۳۲ میلیون هکتار، از بهترین نواحی زیستی ایران به شمار می رود که در برگیرنده شش میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس است. این ناحیه زیستی بین ۴۰تا۵۵ درصد آب کشور را تامین می کند و خاستگاه کشاورزی دنیا با قدمتی بیش از شش هزار سال است.

وی افزود: ناحیه زاگرس در برگیرنده حداقل ۲۵درصد از گونه های گیاهی کشور است که ۸۵۰ گونه آن منحصر به زاگرس  و ۱۵۰۰ گونه آن انحصاری کشور است. در زیستگاه جنگلی زاگرس نیز حداقل ۸۰ درصد از جمعیت عشایر کشور  و حدود چهار هزار آبادی پراکنده شده اند که عمدتا معیشت آنها متکی بر منابع طبیعی است.

بالی اظهار داشت: متاسفانه در دهه های اخیر این زیست بوم حساس و با ارزش کشور به دلیل بهره برداری ناپایدار، طرح های توسعه ای ناموزون،  همچنین تخریب و تغییر کاربری اراضی دچار زوال شده  و آن را در معرض بسیاری از مشکلات و بیماری ها از جمله خشکیدگی  و زوال جنگل بلوط قرار داده است. علیرغم اقدامات دستگاه های مختلف برای صیانت از این زیست بوم حیاتی کشور، در نتیجه به دلیل عدم هماهنگی و برنامه ریزی بالا دستی و جزیره ای کار کردن متولیان، باید گفت که حال زاگرس مناسب نیست و اقدامات و هماهنگی‌های فوری در سطوح کلان مدیریتی باید صورت پذیرد.

معاون دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان محیط زیست در پایان افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان دستگاه حاکمیتی و با حضور نمایندگان دستگاه های مرتبط، استادان دانشگاه و صاحبنظران، جلسه ای را با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ اول بهمن ماه ۱۳۹۸ برگزار کرد و پس از بررسی و تبادل نظر به این جمع بندی رسید که، در ستاد ملی هماهنگی سیاست ها و برنامه های اجرائی حفاظت، احیا و بهره برداری پایدار از زاگرس، تشکیل شود و مقرر شد در اسرع وقت پیگیری‌های بعدی صورت پذیرد.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات