تاثیر مجوز ساخت مسکونی بر قیمت زمین/ فهرستی از قیمت زمین در تهران

تاثیر مجوز ساخت مسکونی بر قیمت زمین/ فهرستی از قیمت زمین در تهران

www.BanaNews.irقیمت زمین در تهران براساس مجوز ساخت مسکونی و موقعیت مکانی آن قیمتهای متفاوتی دارد و زمینی در شرایط مناسب و با مجوز ساخت با قیمتهای بسیار بالایی به فروش می‌رود.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) پس از افزایش ۸۲ درصدی قیمت مسکن در سال ۱۳۸۶، قیمت زمین در شهرهای بزرگ به خصوص شهر تهران با افزایش زیادی مواجه شد و این موضوع خرید و فروش زمین را هم در حومه تهران و نقاط خوش آب وهوای اطراف پایتخت رونق بخشید به طوریکه قیمتها در اطراف تهران به طور متوسط دو برابر شدند.

این قیمتها گرچه در سالهای اخیر ثابت ماندند اما کاهش هم پیدا نکردند و با همان نرخهای سابق خرید و فروش می شوند، البته امکان دارد با اجرای طرح تفصیلی شهر تهران در سال جاری و اجرای برخی از مفاد آن که ساخت و ساز را در تهران و حومه محدود می کند، قیمت زمین با تغییراتی مواجه شود.

درحال حاضر زمین در تهران با قیمتهای بالایی خرید و فروش می شود که داشتن مجوز ساخت مسکونی هم تاثیر زیادی بر قیمت این زمینها دارد به طوریکه زمینی با مجوز ساخت در چندین طبقه قیمتی به مراتب بالاتر از زمینی بدون مجوز دارد.

از سویی زمینهایی که مجوز ساخت ندارند و با کاربری های متفاوتی هم ثبت شده اند با قیمت نسبتا پایین تری به فروش می رسند؛ بنابراین کاربری یک زمین هم نقش زیادی بر قیمت یک ملک دارد.

مورد موثر دیگر بر قیمت زمین، مجوز تجاری یا مسکونی بودن آن است که البته رابطه مستقیمی با موقعیت آن دارد، در این شرایط که زمین در موقعیت مناسب مکانی قرار دارد با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسد.

البته زمینهایی با متراژ های بیش از یک هزار متر که در گذشته باغ بودند برای ساخت برجهای مسکونی فروخته می‌شوند که سود زیادی را نصیب سازندگان این برجها می کند. درواقع زمین در تهران حکم طلا را دارد و هر مالکی که زمین مناسبی دارد پول زیادی هم به دست می آورد.

آخرین قیمت برخی از زمینها در تهران

براساس گزارش میدانی خبرنگار مهر زمین ۳۵۰ متری با جواز ساخت در محدوده اشرفی اصفهانی هر مترمربع ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و ۲۲۵ متری در نظام آباد وحیدیه با پایان کار، ۱۳۵ متر تجاری و ۹۰ متر اداری با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

زمینی ۴۰۰ متری در لواسان کوچک با ۴۵۰ متر جواز متری یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و زمینی یک هزار متری با بر ۲۰ متر با جواز ۸ طبقه درمهر شهر کرج کوی مهر هم ۶۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

زمین ۳۰۰متری در مرزداران با بر ۱۰، جنوبی بدون جواز ساخت با قیمت متری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد، همچنین زمین در محدوده جلال آل احمد با جواز ساخت ۳ طبقه مسکونی هم هر متر مربع ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

 

 

    نظرات