لایروبی بیش از 74 هزار متر از رودخانه های استان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان از لایروبی بیش از ۷۴ هزار متر رودخانه در این استان خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۷۴ هزار و ۲۵۰ متر از رودخانه‌های استان لایروبی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، مهندس منصور ستوده اظهار کرد: در شهرستان همدان ۹۰۰۰ متر، بهار ۲۲۰۰ متر، کبودراهنگ ۷۰۰۰ متر، فامنین ۱۲ هزار و ۷۵۰ متر و رزن ۲۲۰۰ متر رودخانه لایروبی و پاکسازی شده است.

وی تصریح کرد: همچنین در سالجاری بیش از ۲۱ هزار متر از رودخانه‌های اسدآباد، ۵۶۰۰ متر از رودخانه های ملایر، ۱۴ هزار متر از رودخانه‌های نهاوند و ۵۰۰ متر از رودخانه‌های شهرستان تویسرکان لایروبی شده است.

وی با بیان اینکه با وقوع سیلاب فروردین امسال نقاط آسیب‌پذیر رودخانه‌های استان شناسایی شده است، افزود: سه میلیارد تومان اعتبار برای بحث لایروبی رودخانه‌های استان داده شده که از این میزان ۵۰ درصد تخصیص یافته است.

ستوده با تأکید بر اینکه لایروبی رودخانه‌ها در تمامی شهرستان ها آغاز شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر آزادسازی و لایروبی رودخانه‌های ده‌پیاز، امزاجرد، گراچاقه، عباس آباد، فرهنگیان، بهرام آباد، آبشینه و چشین در شهرستان همدان انجام شده همچنین یک بند غیرقانونی که کشاورزان روستای محمدیه همدان احداث کرده‌بودند، آزادسازی شده است.

وی با اشاره به لایروبی رودخانه‌های شهرستان کبودراهنگ، ادامه داد: لایروبی رودخانه تاسران، شور و رودخانه روستای باباخنجر در شهرستان کبودراهنگ صورت گرفته و دایک حفاظتی در اطراف برخی از روستاها ایجاد شده تا سیلاب را عبور دهند. در شهرستان بهار نیز لایروبی و آزادسازی رودخانه صالح آباد، روستای دستجرد، پاکسازی و آزادسازی رودخانه قوری چای از ضایعات سفال انجام گرفته است.

وی با اشاره به لایروبی رودخانه حرم‌آباد شهرستان ملایر، یادآور شد: لایروبی و احداث دایک در رودخانه شوشاب ملایر، لایروبی و آزادسازی ۶۰۰ متر از رودخانه در اسلامشهر آق‌گل، لایروبی و آزادسازی رودخانه مجاور شهر جوکار و نیز لایروبی و آزادسازی رودخانه زیرآبیه از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان بیان کرد: در شهرستان نهاوند نیز آزادسازی و لایروبی دو کیلومتر از رودخانه فارسبان، آزادسازی و ساماندهی تصرف بخشی از رودخانه گاماسیاب، آزادسازی رودخانه دِه‌بوره و آزادسازی رودخانه روستای جهان آباد و آورزمان به طول ۶۰۰ متر، لایروبی مسیر رودخانه شهرک شهید حیدری نهاوند، لایروبی رودخانه روستای چولک به طول یک و نیم کیلومتر، لایروبی رودخانه روستای ده‍فول، لایروبی رودخانه روستای وهمان به طول ۱.۷ کیلومتر، لایروبی رودخانه روستای عسگرآباد و لیلان به طول سه کیلومتر و همچنین لایروبی رودخانه دو روستای فیازمان و بابارستم به طول سه کیلومتر انجام شده است.

ستوده اظهار کرد: در شهرستان رزن نیز آزادسازی ۵۰۰ متر از رودخانه کلکبود رزن و لایروبی و پاکسازی رودخانه‌های حاشیه قروه‌درجزین صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در شهرستان اسدآباد رودخانه پیرسلمان لایروبی آزادسازی شده است، خاطرنشان کرد: احداث دایک حفاظتی در شمال قادرآباد، لایروبی پل دولت آباد، لایروبی رودخانه دهبوران، لایروبی و آزادسازی رودخانه شهاب و آجین در اطراف دولت آباد انجام شده است.

ستوده ادامه داد: لایروبی و ساماندهی مسیل‌های عبوری روستای جهان آباد، آزادسازی رودخانه روستای قشلاق به طول ۴۰۰ متر، لایروبی قره‌چای و ایجاد کانال در امامزاده پیرنهان به طول ۱.۸ کیلومتر انجام شد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اشاره به انجام مطالعات تعیین حد بستر و حریم رودخانه‌های استان، تأکید کرد: کل رودخانه‌های اصلی استان ۱۱۰۰ کیلومتر است که ۹۰ درصد مطالعات حد و بستر آنها انجام شده است.

وی افزود: در شهرستان همدان مطالعات سراسری تعیین حد بستر و حریم ۳۵۵ کیلومتر از رودخانه‌های حوزه آبریز مرکزی از جمله عباس‌آباد، دیوین، چشین، حیدره، امامزاده کوه، یلفان، قره‌آقاج، قره‌چای و قروه انجام شده همچنین قرارداد دیگری برای مطالعات ۱۶۰ کیلومتر از رودخانه‌های یلفان، سیاه کمر، حاج آباد، بهادربیگ و دره گرگ با مشاور مربوطه منعقد شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان اظهار کرد: در راستای حفاظت از رودخانه‌ها و رفع تصرفات و جلوگیری از برداشت شن و ماسه پنج اکیپ گشت و بازرسی در استان ایجاد شده است.

وی از وجود ۱۷۴ پرونده تصرف حریم رودخانه‌های استان در دادگاه خبر داد و گفت: ۲۲۱ پرونده رفع تصرفات در استان وجود داشت که رأی صادر شده است و ۸۴ هزار و ۸۰۰ متر از رودخانه‌های استان آزاد شد.

ستوده گفت: از دستگاه قضایی و همچنین شورای حفظ حقوق بیت المال بابت همکاری و کمک های لازم در جهت لایروبی و حفظ حریم رودخانه های استان نیز تشکر میکنم.

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای همدان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای همدان

    شركت آب منطقه‌ای همدان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات