علت تلفات وسیع پرندگان در میانکاله در دست بررسی است

علت تلفات وسیع پرندگان در میانکاله در دست بررسی است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ایران درباره کشتار وسیع پرندگان در میانکاله گفت: امروز شخصا به منطقه اعزام شدم تا از نزدیک وضعیت پرندگان میانکاله را بررسی کنم. ولی درباره بررسی علت تلفات سنگین پرندگان باید گفت هنوز دقیقا مشخص نیست چرا پرندگان از بین رفته اند.

کیومرث کلانتری توضیح داد: سازمان دامپزشکی، مرجع اصلی تعیین علت مرگ و میر پرندگان است و این سازمان رسما به ما اعلام کرده است مسایلی مانند بیماری های واگیردار از جمله آنفلوآنزا و ویروس های مختلف عامل کشتار نیست.

او در ادامه توضیح داد: زیستگاه میانکاله یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان در ایران به شمار می رود و مرگ تعداد زیادی از پرندگان برای سازمان حفاظت از محیط زیست دارای اهمیت بسیاری است برای همین مسئولان سازمان شخصا برای پیگیری موضوع به منطقه رفته اند.

این توضیحات در حالی بیان شد که معاون سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری امروز خود اعلام کرد: تلفات پرندگان مهاجر در منطقه میانکاله به حدود ۵ هزار قطعه می رسد.

علی صفر ماکنعلی همچنین توضیح داد: احتمال دارد این پرنده ها با سم بوتولیسم مسموم شده باشند. عصر روز سه شنبه گذشته موضوع تلفات پرندگان مهاجر در منطقه حفاظت شده میانکاله را به ما اطلاع دادند و تاکنون حدود دو هزار قطعه پرنده در این منطقه تلف شده است.

وی با اشاره به حضور تیم‌های میدانی در این منطقه و بررسی‌های انجام شده تصریح کرد: بر اساس نمونه برداری‌ها و آزمایشات انجام شده موردی از ابتلاء به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این منطقه مشاهده نشده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به اطلاعات جمع‌آوری شده از اکوسیستم، یکی از احتمالات مسموم شدن این پرندگان با سم بوتولیسم است که منشا این سم ریشه گیاهانی است که در مرداب هستند و پوسیده اند.

وی اضافه کرد: موازی با این احتمال، سایر احتمالات از جمله ابتلاء به عوامل انگلی و باکتریایی نیز بررسی می‌شود و طی یک هفته آینده نتایج آن مشخص خواهد شد.

ماکنعلی گفت: پیش بینی می‌کنیم تعداد تلفات در منطقه به حدود چهار تا پنج هزار قطعه برسد ضمن اینکه ما تمام اقدامات لازم را در منطقه انجام داده ایم.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: امروز تعداد تلفات ۴۰ قطعه بوده که نسبت به روزهای گذشته کاهش چشمگیر داشته است.

وی افزود: بیشترین تعداد تلفات مربوط به فلامینگوها، چنگرها و گیلانشاه بوده که چنگرها با ۶۰۰ قطعه تلفات رتبه اول را در این زمینه داشتند.
لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات