ایزدی:سازمان ها با شهرداری همکاری نمی کنند

ایزدی:سازمان ها با شهرداری همکاری نمی کنند

چرا مدیریتی در سطح اهواز وجود ندارد تا سازمان ها و دستگاه های متولی دیگر را مجبور کند که به وظایف خود در این خصوص عمل کنند تا سگ های ولگرد ساماندهی شوند و از این شرایط خارج شویم؟ چرا باید سگ ها طی یک سال هزار نفر را گاز بگیرند و کسی هم پاسخگو نباشد و تیر پیکان به سمت شهرداری باشد ؟

یک عضو شورای شهر اهواز گفت: فرماندار اهواز به عنوان مدیر شهرستان می تواند برای ساماندهی سگ های بلاصاحب به نهادها و دستگاه های متولی دستور دهد تا هرکدام به وظیفه ی خود عمل کنند .

محمدرضا ایزدی در گفت و گو با خبرنگار کاوش در خصوص معضل وجود سگ های بلاصاحب در سطح شهر اهواز اظهار کرد: متولی شهرستان، فرمانداری است و به همین علت می تواند به تمام سازمان ودستگاه هایی مانند بهداشت ، دامپزشکی و ….دستور دهد تا به وظایف و مسئولیت هایی که در قبال ساماندهی سگ های بلاصاحب دارند عمل کنند.

وی افزود: حدود ۲ سال پیش که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند توسط شهردار وقت (کتانباف) منصوب شد ۲ کار مهم را در برنامه ی کاری قرار دادند و قول دادند به آن ها عمل کنند، در این مدت اقداماتی در راستای این اهداف صورت گرفت اما هنوز به شرایط مطلوب نرسیده ایم. یکی از این برنامه ها در رابطه با سگ های بلاصاحب بود که مقرر شد یک سایت بهداشتی در صفیره برای نگهداری و عقیم سازی سگ ها ایجاد شود که این کار انجام شد.

رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز تصریح کرد: این سایت واحدهای مختلفی از جمله برای عقیم سازی سگ ها دارد. سگ های بلاصاحب در سطح شهر روزانه جمع آوری و به این سایت منتقل می شوند و در آن جا توسط دامپزشک عقیم می شوند و بعد از چند روز دوباره در شهر کار رهاسازی می شوند .

ایزدی با اشاره به اینکه به مرور زمان تعداد سگ ها کاهش می یابد، خاطرنشان کرد: از آن جایی که حدود چهار هزار سگ بلاصاحب در اهواز وجود دارد که از این تعداد ۲ هزار نر و مابقی ماده هستند کار عقیم سازی این تعداد زمان زیادی می برد زیرا آمپولی که برای عقیم سازی سگ ها تهیه و ترزیق می شود هزینه ی بالایی دارد و سازمان پسماند برای این کار بودجه و اعتبار محدودی دارد .

وی ادامه داد: براساس قانون تنها جمع آوری سگ های بلاصاحب به وسیله ی شهرداری باید انجام شود و وظیفه ی نگهداری و هزینه ی آن همچنین هزینه ی اقدامات دامپزشکی برعهده شهرداری نیست و باید توسط سازمان های متولی دیگر انجام شود.

این عضو شورای شهر بیان کرد: علی رغم اینکه شهرداری تنها وظیفه ی جمع آوری و تحویل آن ها به ارگان های متولی دیگر را دارد اما در حال حاضر شهرداری عقیم سازی سگ ها را نیز انجام می دهد و متاسفانه هیچ یک از سازمان های متولی وظیفه ی خود را در این مورد انجام نداده است.

ایزدی توضیح داد: اقداماتی مانند فراهم کردن خوراک، آمپول عقیم سازی سگ ها و محل نگهداری آن ها توسط سازمان های مربوطه انجام نمی شود در حالیکه حدود ۱۵ دستگاه متولی این مساله هستند و اینکه گفته شود متولی اصلی این موضوع شهرداری است درست نیست.

وی اضافه کرد: اگر امروز سایر دستگاه ها برای نگهداری و انجام سایر اقدامات مربوط به سگ های بلاصاحب اعلام آمادگی کنند شهرداری تمام سگ های بلاصاحب موجود در سطح شهر را ظرف مدت کمتر از ۲ هفته جمع آوری می کند تا شاهد حتی یک سگ ولگرد در شهرنباشیم اما این کار را انجام نمی دهند زیرا مکانی برای نگهداری آن ها در نظر نگرفته شده و حاضر نیستد هزینه ای در این خصوص صرف کنند.

رییس کمیسیون تحقیق، نظارت و بازرسی شورای شهر اهواز با انتقاد از عدم مسئولیت پذیری دستگاه های متولی ساماندهی سگ های بلاصاحب عنوان کرد: چرا مدیریتی در سطح اهواز وجود ندارد تا سازمان ها و دستگاه های متولی دیگر را مجبور کند که به وظایف خود در این خصوص عمل کنند تا سگ های ولگرد ساماندهی شوند و از این شرایط خارج شویم؟ چرا باید سگ ها طی یک سال هزار نفر را گاز بگیرند و کسی هم پاسخگو نباشد و تیر پیکان به سمت شهرداری باشد ؟

ایزدی اذعان کرد: با شرایط موجود در جمع آوری، عقیم سازی و رهاسازی مجدد سگ ها در شهر، زمان زیادی می برد تا این مشکل حل شود زیرا شهرداری اگر خیلی همت کند بتواند سالانه ۳۰۰، ۴۰۰ سگ ( از ۲ هزار سگ ) را عقیم کند یعنی این کار حدود پنج تا شش سال طول خواهد کشید، در صورتی که اگر بودجه وجود داشته باشد باید این تعداد سگ ظرف مدت ۶ ماه عقیم سازی شوند.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اهواز

    منبع خبر

    شورای شهر اهواز

    شورای شهر اهواز یک شورای شهر در شهر اهواز می باشد

      نظرات