انتشار۱۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح اطراف حرم مطهر ...

انتشار۱۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح اطراف حرم مطهر ...

انتشار۱۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح اطراف حرم مطهر درانتظارضمانت دولت/ پیشرفت حدود ۱۴ درصدی زیرساخت های طرح حرم مطهر طی۲.۵ سال گذشته

شهردار منطقه ثامن گفت: پیگیر اخذ نامه ضمانت ۵۰ درصدی دولت از سازمان برنامه و بودجه کشور به بانک مرکزی برای انتشار ۱۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت هستیم، که در صورت ارائه این تضمین این مبلغ از اوراق مشارکت برای اجرای زیرساخت‌های بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) در سال جاری منتشر خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید مصطفی نعمتی، در تشریح اقدامات انجام شده دربافت پیرامونی حرم مطهر گفت: دراین محدوده ۳۶۶ هکتاری منطقه ثامن ۱۳ هزار پلاک وجود داشته که در سال ۷۱، حدود۷۰ درصد ساختمان‌های این بافت فرسوده و فقط ۲ درصد از ۱۳ هزار پلاک موجود دراین بافت قابلیت نگهداری داشته است.
وی افزود: با توجه به فرسوده بودن بافت پیرامونی حرم مطهرو منطقه ثامن سال ۱۳۷۱ وزیر وقت مسکن و شهرسازی، با نوشتن نامه‌ای به مقام معظم رهبری اجازه می‌خواهد تا در بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا(ع) مداخله صورت بگیرد وپس از موافقت ایشان شرکتی با هماهنگی آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و وزارت راه و شهرسازی با نام شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن تاسیس می شود که به اتفاق شهرداری مشهد وظیفه نوسازی و بهسازی بافت را برعهده می گیرند.
وی با بیان این که از ۱۳ هزار پلاک موجود در ابتدای طرح در اطراف حرم مطهر ۹۰۰۰ پلاک باید مورد مداخله قرار می گرفت اضافه کرد: این بزرگترین مداخله در بافت‌های فرسوده کشور است.
نعمتی تصریح کرد: درابتدای کار نوسازی و بهسازی بافت فرسوده پیرامونی حرم مطهر، طرح تفصیلی تهیه می شود که درافق این طرح ۳۰ میلیون جمعیت سالانه زائر با ضریب ماندگاری ۳.۸ روز در نظر گرفته‌ شده و بر اساس آن قرار است ۱۵۰ هزار تخت برای زائران در بافت اطراف حرم مطهر حضرت رضا(ع) ایجاد شود.

*رویکرد مدیریت شهری در بافت پیرامون حرم مطهررضوی توجه به مولفه های بازآفرینی شهری است

شهردارمنطقه ثامن گفت: درآغازطرح، جمعیت ساکن در منطقه حدود۵۱ هزار نفر بوده که در انتهای طرح نیز باید جمعیت ساکن ۵۲ هزار باشد، اما اکنون جمعیت منطقه به ۱۴ هزار نفر رسیده است و مردم از این منطقه رفته‌اند.
وی افزود: بر اساس سیاست های شورای پنجم در نظر داریم با ایجاد زیرساخت های توسعه و توجه به مولفه های بازآفرینی شهری و تعامل مناسب با مردم،شیب مهاجرت را معکوس کرده و مردم را به منطقه برگردانیم و مانع از مهاجرت مردمی که در منطقه ساکن هستند شویم.
شهردار منطقه ثامن با اشاره به این که عمده‌ ترین اتفاقی که با اجرای کامل طرح اطراف حرم می‌افتد، گسترش حرم مطهر از ۱۸ هکتار به ۵۰ هکتار است اظهارکرد: اکنون مساحت حرم با افزایش ۲.۷ برابری به حداکثر ظرفیت دیده شده در طرح، دست پیدا کرده است.
وی ادامه داد: با توجه به طرح مصوب هشت ره‌باغ به بافت پیرامون حرم مطهراضافه می‌شود، این ره‌باغ‌ها ضمن تامین فضای سبز، تغییرحرکت از سواره به پیاده را ایجاد می‌کنند و پیرو بحث پدافند غیرعامل در تخلیه حرم و همچنین دسترسی به حرم در مراسم های مختلف نقش به سزایی خواهند داشت.
نعمتی با اشاره به این که در ۲۲ سال گذشته از آغازطرح ۵۰ هزار متر مربع به فضای سبز اطراف حرم اضافه شده است و از ۲.۵ هکتار به ۷.۵ هکتار افزایش پیدا کرده است افزود: این درحالی است که طی دوسال و نیمی که ازمدیریت شهری جدید و شورای اسلامی پنجم گذشته است ۴۲ هزار متر مربع به فضای سبز منطقه ثامن افزوده شده و حدود هشت هزار متر مربع فضای سبز دیگر هم در دست اجرا است که به زودی به اتمام خواهد رسید.
شهردار منطقه ثامن اضافه کرد: درطرح تفصیلی اطراف حرم مطهر ۱۵ پارکینگ طبقاتی با ۹۲۰۰ جای پارک پیش بینی شده است که این رقم علاوه‌ بر پارکینگ‌هایی‌ست که باید درون پروژه ها ایجاد شود.
وی در ادامه گفت: تا کنون حدود ۱۰ هزارمیلیارد تومان در اطراف حرم رضوی هزینه شده است و اجرای پروژه‌های عمران شهری در دستور کار جدی مدیریت شهری می باشد.
وی با بیان این که در دوسال اخیر توانسته ایم مشکلات مرتبط با ۲۶ پروژه سرمایه گذاری را حل کنیم اظهارکرد: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه ها بدون لحاظ اثرات اقتصادی آن ها، ۲۲۰۰ میلیارد تومان بوده که رفع مشکل این پروژه ها امکان ادامه سرمایه‌گذاری تا میزان ۳۷۰۰ میلیارد تومان را فراهم می کند.
نعمتی گفت: با شروع شورای پنجم ابتدا منطقه ثامن به ۹ محله تقسیم بندی شده و زیرساخت های توسعه در هر محله شناسایی و برنامه جامع اقدامات مشترک برای سرعت بخشیدن به نوسازی بافت اطراف حرم مطهر تدوین شد و ذی‌نفوذان و افراد اثرگذار در طرح شناسایی و سپس تقویت محله و محله ‌محوری به‌عنوان راهبرد توسعه شهری در دستور کار قرار گرفته است‌.

*افزایش چشمگیر سرعت اجرای زیرساخت های طرح در دوسال اخیر

شهردارمنطقه ثامن افزود: باتوجه به اقدامات انجام شده میزان پیشرفت فیزیکی فضاهای عمومی طرح شامل فضای سبز، ره‌باغ ها،خیابان های اصلی ،تونل انرژی و.. طی دوره جدید مدیریت شهری ۸/۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی حاصل نموده است که برابر مجموع پیشرفت فیزیکی ۱۰سال قبل از این دوره می باشد.
نعمتی ادامه داد: همچنین در این مدت ۶۲ هزار مترمربع زمین در راستای اجرای زیرساخت های طرح خریداری شده است و حدود ۲۸۲ میلیارد تومان نیز برای اجرای پروژه های عمرانی، فضای سبز و خدمات شهری هزینه شده است.
وی به اقدامات انجام شده دربافت پیرامونی حرم مطهر در دو سال ونیم از فعالیت مدیریت شهری وشورای پنجم اشاره کرد و گفت: دراین مدت شاهد اتصال بولوار شهدای حج به بولوار ۱۷ شهریور، اجرای فضای سبز میدان شهید حججی، بازگشایی خیابان آیت‌الله واعظ‌ طبسی، اجرای فضای سبز میدان امر به معروف و نهی از منکر، اجرای ره‌ باغ طوبی،اجرای بولوار شارستان از سمت خیابان آیت‌الله شیرازی، اتصال بولوار شارستان به کوچه عیدگاه، توسعه فضای سبز شهری ،بازگشایی تقاطع شارستان رضوی و خیابان شهیدنواب صفوی بوده ایم.

*بهره برداری از مسیر تردد جدید در اطراف حرم رضوی تا یک ماه آینده

شهردار منطقه ثامن مشهد با اشاره به اینکه اجرای خیابان ها و معابر جدیدالاحداث در طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی علاوه بر تاثیرگذاری در روان سازی ترافیک هسته مرکزی شهر نقش موثری در تسهیل تردد زائران و مجاوران خواهد داشت،تاکید کرد: تا یک ماه آینده ادامه بولوار شارستان رضوی از خیابان آیت الله شیرازی تا بولوار رضوان و خیابان شهید کاشانی نیز به بهره برداری می رسد و به صورت کامل ترافیکی خواهد شد.
نعمتی افزود: همچنین طی این مدت ۵۰۰۰۰ مترمربع پیاده رو سازی شامل اجرای مسیر ویژه نابینایان و اجرای مسیر دوچرخه با رعایت سایر مشخصات فنی در منطقه ثامن اجرا شده و پوشش کارگاهی به منظور زیباسازی منظری به طول ۱۵ کیلومترانجام شده است.

*مردم باید بمانند/ با استقرار دفاتر تسهیلگری در محلات بافت پیرامون حرم مطهر، تلاش در جهت مشارکت حداکثری مردم در اجرای طرح آغاز شده است

وی افزود: با استقرار ۵ شرکت تسهیلگر در محلات مختلف بافت پیرامون حرم مطهر، بحث تسهیل‌گری در ۹ محله منطقه ثامن مشهد را هم به‌صورت ویژه پیگیر هستیم؛ و امیدواریم بتوانیم با جلب مشارکت مردم در محلات بافت سطح رضایتمندی مردم و ساکنین را افزایش دهیم، همچنین تقویت محلات نیز در دستور کار قرار گرفته تا خدمتی شایسته و درخورشان به زائران و مجاوران امام رضا (ع) ارائه شود.
نعمتی به وجود ۲۰۱۲ رقبه وقفی در بافت اطراف حرم مطهر اشاره وتاکید کرد: عمده این رقبه ها به اداره اوقاف تعلق دارند که باید این‌ها را تعیین تکلیف می‌کردیم لذا کارگروه‌ی در این زمینه تشکیل و به صورت مستمر جلسات هماهنگی با اداره کل اوقاف و امور خیریه در حال برگزاری می باشد.
شهردار منطقه ثامن تصریح کرد: در راستای توافقات با اداره اوقاف و امور خیریه هم اکنون اجرای ۳ مسجد در دستور کار نهاد مجری طرح قرار دارد که اجرای آن ها از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار می باشد.

*خانه پریشانی به سامان می رسد

خرید خانه تاریخی پریشانی توسط شهرداری منطقه ثامن و آمادگی برای مشارکت با بخش خصوصی در مرمت و بازسازی و بهره برداری از بناهای تاریخی به روش های مختلف اقتصادی
شهردار منطقه ثامن درادامه گفت: ۳۹ اثر تاریخی در بافت پیرامون حرم مطهر ثبت شده اند که با تغییراتی که بعضا در طرح انجام شده، این ۳۹ اثر ثبت شده را حفظ خواهیم کرد.
وی افزود: بر اساس تفاهمی که با سازمان میراث و استانداری انجام شده قرار بود ابنیه تاریخی توسط نهاد مجری طرح خریداری شده و سازمان میراث نسبت به مرمت و بازسازی آنها اقدام نماید
علیرغم خرید ۵خانه تاریخی متاسفانه موضوع بازسازی این ابنیه به دلیل نبود اعتبارات لازم از سوی سازمان میراث فرهنگی تا کنون انجام نشده است.
وی افزود: در دوره جدید مدیریت شهری خانه تاریخی امیری،آب انبار محله کشمیری هاو آب انبار حوض معجردار مرمت و بازسازی شده و مرمت و بازسازی بازار فرش و سرای عزیزا...اُف نیز در دست انجام بوده و اخیراً نیز با منابع نهاد مجری طرح خانه پریشانی خریداری شده است که امیدواریم بتوانیم با جذب منابع بخش خصوصی نسبت به مرمت و بازسازی آن اقدام نماییم.
نعمتی درباره طرح مهرازان مصوب سال ۹۶، و مشکلات ایجاد شده در این خصوص اظهارکرد: طی ۲۴ سال گذشته و با اجرای طرح اول حقی به عنوان حقوق مکتسبه برای برخی اشخاص حقیقی و حقوقی ایجاد شده است که لازم است در فرآیند تغییر طرح مورد توجه و رعایت قرار گیرند.
شهردار منطقه ثامن گفت: تفاوت طرح مهرازان با طرح اول این است که طرح مهرازان تفصیلی نیست و لازم است با انتخاب مشاور از سوی شورایعالی شهرسازی و معماری نسبت به تهیه طرح تفصیلی اقدام گردد.
وی ادامه داد: برای ایجاد وفاق و هماهنگی در بازنگری و اجرای طرح تا کنون ده‌ها جلسه برگزار شده، وهمچنان با تاکیدات شهردار و شورای اسلامی شهرمشهد وبا کمک استانداری،آستان قدس رضوی،دستگاه قضایی و وزارت راه و شهرسازی پیگیرتسریع در تهیه طرح جدید هستیم.
نعمتی درادامه به مرمت بازار فرش نیز اشاره کرد وافزود: یکی دیگر از اقدامات انجام شده درحوزه حفظ آثار تاریخی مرمت و بازسازی بازار قدیمی فرش مشهد است که پس از تهیه طرح توسط نهاد مجری طرح و اخذ تاییدیه آن از اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان،عملیات اجرایی مرمت و احیاء بازار فرش توسط شهرداری منطقه ثامن آغاز شده است.
وی درادامه گفت: رویکرد اصلی این طرح حفظ هویت این اثر تاریخی است که با همکاری و تعامل مالکان، شهرداری و نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال اجرا است.

*حمایت جدی نمایندگان خانه ملت از تسریع در اجرای زیرساخت های طرح های اطراف حرم های مطهر و تخصیص بودجه ۱۴۰۰ میلیارد تومانی در سال۱۳۹۸ توسط وزارت کشور

شهردار منطقه ثامن تاکید کرد: در دوره مدیریت جدید شهری تصمیم بر این گرفته شد که در جهت افزایش رضایتمندی مردم و برخورداری زائران و مجاوران از مواهب طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع)،طی برنامه زمان‌بندی حداکثر تا پایان دولت دوازدهم، زیرساختهای طرح شامل اجرای خیابان ها،ره باغ ها و فضاهای سبز،مراکز محله، خانه‌های تاریخی و پارکینگ های عمومی به اتمام برسد.
وی افزود: در این راستا اقدامات فراوانی انجام و نهایتاً برای اولین بار از شروع طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی امکان انتشار اوراق مشارکت با سهم ۵۰ درصدی دولت و ۵۰ درصدی شهرداری در بند د تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور لحاظ گردید و بر اساس پیگیری به عمل آمده معرفی نامه برای انتشار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع) با سهم ۵۰ درصدی دولت، توسط وزیر محترم کشور به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور صادر شد.
نعمتی با اشاره به اینکه هم اکنون پیگیر اخذ نامه ضمانت ۵۰ درصدی دولت از سازمان برنامه و بودجه کشور به بانک مرکزی هستیم،ادامه داد: در صورت ارائه تضمین نامه مذکور هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای اجرای زیرساخت‌های بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا (ع)در سال جاری منتشر خواهد شد که قطعاً تاثیر جدی در پیشرفت فیزیکی طرح خواهد داشت.

مجید خبیری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری مشهد

  منبع خبر

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد

  شهرداری مشهد یک شهرداری در شهر مشهد می باشد

   نظرات