کلانتری : هزینه انتقال آرادکوه یک میلیارد دلار است/ به یک کشور اسقاطی تبدیل شده‌ایم

کلانتری : هزینه انتقال آرادکوه یک میلیارد دلار است/ به یک کشور اسقاطی تبدیل شده‌ایم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز در برنامه زنده تلویزیونی صبح دیگر از شبکه آموزش در ارتباط با موضوع مجوز به شکارچیان خارجی اظهار کرد: ۲۰۰ هزار راس حیوان در زیستگاه‌های کشور وجود دارد که هر ساله برای ۲۰۰ الی ۳۰۰ راس آنها مجوز شکار برای اتباع خارجی صادر می‌کنیم.


وی با بیان این‌که این مجوز شکار برای حیوانات نر بالای ۹ سال است، افزود: به‌طورکلی کارشناسان بر این باور هستند که نرهای پیر باید از گله‌ها حذف شوند چون از یک‌سو مشکل بیماری برای گله ایجاد کرده و همچنین در تکثیر و تولیدمثل مشکل ایجاد می‌کنند و از سوی دیگر در فصل خشکسالی نرهای پیر اجازه تغذیه آب را به ماده‌ها نمی‌دهند.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این مطلب که نرهای پیر به‌دلیل شاخ‌های بزرگ انگیزه زیادی برای شکارچیان ایجاد می‌کند، درباره نحوه نظارت بر این شکارچیان نیز گفت: کنار هر شکارچی تبعه خارجی ۲ محیط‌بان حضور دارد که با اجازه آنها شکار انجام می‌شود.


کلانتری اذعان کرد: با توجه به این‌که منابع دولتی برای احیای زیستگاه‌های ما کافی نیست، ما به سراغ سرمایه‌گذاری می‌رویم.


معاون رئیس جمهور افزود: معمولاً مجوز شکار برای حدود ۳۰ تا ۵۰ راس داده می‌شود که هر مجوز ۳۰ هزار دلار به فروش می‌رسد که از این مبلغ یک‌سوم صرف جوامع محلی و بقیه به‌منظور احیای زیستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.


وی ادامه داد: این حیوانات عمری حدود ۱۰ تا ۱۲ سال دارند و سالانه نیز حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار راس آنها از بین می‌رود بنابراین شکارها نه تنها تهدیدی برای این گونه‌های جانوری نیست بلکه به بقای نسل آنها نیز موثر است.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سیاست شورای‌عالی محیط زیست در ایجاد قرق‌های اختصاصی را اقدام خوبی دانست که ضمن حفاظت محیط زیست با کمک بخش خصوصی مجوزهای محدود شکار را با نظارت سازمان محیط زیست صادر می‌کند.


کلانتری در ادامه در خصوص بحث آلودگی هوا و اقداماتی که برای رفع آن در کشور نیاز است نیز گفت: اگر بنزین ما شرایط ۵ سال گذشته را داشت امروز هیچ‌کدام از شهرهای ما زیست‌پذیر نبود.معاون رئیس جمهور ادامه داد: ما به یک کشور اسقاطی تبدیل شده‌ایم. ۱۱ میلیون موتورسیکلت در کشور وجود دارد که حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ دستگاه آن اسقاطی و کاربراتوری است. هر موتورسیکلت کاربراتوری حدود ۷ الی ۸ خودرو آلایندگی ایجاد می‌کند.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: هزینه‌ای حدوداً یک هزار دلار برای جایگزینی هر موتورسیکلت نیاز است که با محدودیت منابع موجود توان از رده خارج کردن آن‌ها وجود ندارد.وی در ارتباط با وضعیت سایر وسایل نقلیه نیز گفت: ۸۷ درصد مینی‌بوس‌ها، ۷۳ درصد اتوبوس‌های شهری، ۶۰ درصد کامیون‌ها و ۲۰۰ هزار تاکسی اسقاطی در کشور وجود دارد. با وجود این‌که میزان اسقاطی شدن خودروها در کشور سالانه ۶ درصد است ولی سواری‌های تولیدی ما نیز استاندارد نبوده و اسقاطی‌های سالانه هم از رده خارج نشده و یک الی یک و نیم میلیون به میزان آن اضافه می‌شود.


کلانتری با اشاره به این‌که در زمستان ۶۱ درصد آلایندگی مربوط به خودروهای گازوئیلی است و سرمای هوا مانع بالارفتن آلاینده‌ها می‌شود، افزود: در فصل سرما ذرات معلق با قطر کمتر از ۲,۵ میکرون در سطح پایین می‌ماند و برای کودکان و سالمندان بسیار خطرناک است.

معاون رئیس جمهور با بیان این‌که افزایش مصرف سوخت گاز خانگی را از دیگر موارد آلاینده است نیز عنوان کرد: در فصل سرما به‌دلیل افزایش مصرف سوخت، گاز نیروگاه‌ها قطع و به‌جای آن مازوت سوزانده می‌شود که این نوع سوخت حاوی ۲ الی ۳ درصد سولفور است بنابراین ما در فصل سرما یا نباید تولید کنیم یا باید آلاینده تولید کنیم.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اذعان کرد: زمانی‌که ما تنها برای نوسازی موتورسیکلت‌ها ۹,۵ میلیارد دلار نیاز داریم و این موضوع به‌دلیل تحریم‌ها از توان ما خارج است برای بهبود وضع هوا تنها باید از خدا بخواهیم تا برای ما باد و باران بفرستد.


کلانتری در ادامه در خصوص موضوع پرورش میگو در نزدیکی گنبدهای نمکی در جزیره قشم نیز گفت: ما در مناطقی همچون قشم با مدیریت دوگانه مواجهیم، از یک‌سو با مدیریت مناطق آزاد و بخشی دیگر وزارت کشور. در این مورد منطقه آزاد منطقه‌ای را که برای راه‌اندازی کارگاه پرورش میگو در نظر گرفته و در نزدیک گنبدهای نمکی بوده را حریم تشخیص نداده و مجوز صادر کرده است.


وی ادامه داد: منابع طبیعی اعلام کرده که فاصله این مزرعه تا گنبدها ۱,۵ کیلومتر است که البته باید بیشتر باشد. احداث این مرکز با دستور مستقیم رئیس جمهور متوقف و شیلات باید برای راه‌اندازی آن حریم بیشتری را رعایت کند.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص بحث بوی بد تهران نیز گفت: بوی بد تهران دارای دو منشا است یکی باتلاق‌های فاضلابی تصفیه نشده است که به‌دلیل عبور جاده در حدفاصل کیلومتر ۲ تا ۳ جاده تهران قم ایجاد شده و در حال حاضر در جریان اقدامات لازم برای رفع این مشکل هستیم و دیگری آرادکوه است که تجمیع زباله‌های ۴۰ تا ۵۰ سال گذشته را در کوه‌های با ارتفاع ۷۰ تا ۸۰ متری در خود جای داده و هر روز نیز به این میزان اضافه می‌شود.


معاون رئیس جمهور با اعلام این مطلب که ما پیشنهاد انتقال آرادکوه را به نقطه دیگری دادیم، افزود: شهرداری می‌گوید هزینه این انتقال یک میلیارد دلار است که چنین پولی در دسترس نیست.


کلانتری در پایان در ارتباط با تولید انرژی از طریق زباله نیز عنوان کرد: دولت قیمت برق تولید شده را ۶۰۰ تومان مطرح کرده بود که مقرون به صرفه نبود که برای سال آینده دولت این مبلغ را به‌طور تضمینی به یک هزار و ۳۵۰ تومان افزایش داد که این  مبلغ برای تولیدکنندگان انرژی با مواد اولیه زباله مقرون به صرفه خواهد بود. در این روش زباله با دمای بالا سوزانده شده و آلودگی ایجاد نمی‌کند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات