۳۵ سد بزرگ‌ پس از انقلاب در خراسان رضوی ساخته شده است

۳۵ سد بزرگ‌ پس از انقلاب در خراسان رضوی ساخته شده است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد علایی" در مراسم آغاز طرح ساماندهی اضطراری رودخانه فاروب رومان نیشابور افزود: هم اکنون حدود ۱۷۰ بند انحرافی در استان وجود دارد و میزان اعتبار آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی امسال ۹۰ میلیارد تومان است که از این میزان ۴۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.
وی اضافه کرد: از این میزان ۲۷ میلیارد تومان برای نیشابور در نظر گرفته شده که ۱۴ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است و تا پیش از فصل سیلاب عملیات لایروبی رودخانه فاروب رومان باید به اتمام برسد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: طرح ساماندهی اضطراری رودخانه فاروب رومان نیشابور تا مهرماه سال آینده به پایان می‌رسد و در صورتی که این میزان برای اتمام عملیات اصلاح و لایروبی کافی نبود از سایر منابع هم جایگزین خواهد شد.
علایی خاطرنشان کرد: سیلاب را می‌توان با عملکرد و مدیریت درست از تهدید به فرصت تبدیل کرد و به‌ دلیل تغییر اقلیم که حاصل آن وقوع سیلاب‌های ویرانگر بوده باید ظرفیت‌های تغذیه مصنوعی را افزایش دهیم.
وی با یادآوری اینکه آبخوان نیشابور یکی از بحرانی‌ترین آبخوان‌های کشور است، گفت: آبخوان زیرزمینی نیشابور یکی از بحرانی‌ترین آبخوان‌های زیرزمینی کشور است که در آن میزان برداشت سالانه آب نسبت به تغذیه بسیار بیشتر است که نسبت بسیار خطرناکی است.
علایی افزود: میانگین اُفت سطح آب زیرزمینی نیشابور در برخی سال‌ها به 1.5 متر رسیده است که موجب وارد آمدن خسارات عظیمی به بخش کشاورزی، صنعت و آب شرب نیشابور می‌شود.
وی اضافه کرد: در سال ۱۳۷۴ طرح تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی در این بخش ایجاد شد که عملکرد بسیار خوبی داشته است و در سیلاب اخیر رودخانه فاروب رومان بیشترین میزان حجم آب یعنی ۱۲۰ متر مکعب در ثانیه را تجربه کرد که از این طریق حدود ۲۵ مترمکعب به سفره‌های آب زیرزمینی تزریق شد و مابقی آن به کال نانوا و جنگل انتقال یافت.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: ظرفیت کال نانوا حدود ۶۰ مترمکعب در ثانیه بوده است که به دلیل تجاوزهای گسترده به حریم آن به 5 مترمکعب در ثانیه رسیده و دیگر این شاخه از رودخانه فاروب رومان قدرت انتقال سیلاب را ندارد.
علایی افزود: به دلیل بی‌برنامگی و ضعف عملکرد، رودخانه فاروب رومان از یک فرصت به یک تهدید تبدیل شده که برای رفع این تهدید باید طرح آبخوان‌داری و آبخیزداری در قسمت بالادست این رودخانه به طور کامل اجرا شود تا از حرکت سیلاب جلوگیری شود و در قسمت پایین دست هم باید طرح تغذیه مصنوعی سفره‌های زیرزمینی توسعه یابد.
در پایان کلنگ زنی ساماندهی اضطراری پروژه با حضور مردم محلی و مسئولان استان و شهرستان به زمین زده شد.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات