توسعه مناسبات دوجانبه شهرهای...

تفاهم خواهرخواندگی میان یزد و پوتی روز چهارشنبه بیست و سوم بهمن ماه 1398 هجری خورشیدی برابر با دوازدهم فوریه سال 2020 میلادی در کشور گرجستان با حضور شهرداران دو شهر به امضاء رسید.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - تفاهم خواهرخواندگی میان شهرهای یزد و پوتی در روز چهارشنبه بیست و سوم بهمن ماه 1398 هجری خورشیدی برابر با دوازدهم فوریه سال 2020 میلادی در شهر پوتی در کشور گرجستان با حضور جمال الدین عزیزی و گوچا کوردغلیا شهرداران دو شهر به امضاء رسید.

در این یادداشت تفاهم خواهرخواندگی آمده است؛

۱- ایجاد امکانات لازم بمنظور تبادل تجربیات، اطلاعات و نیز هیئت های فنی و کارشناسی در زمینه های معماری و شهرسازی، امور زیربنایی شهری، میراث فرهنگی، محیط زیست و سایر همکاری ها در قالب برگزاری کارگروه های آموزشی و مانند آن.

۲- مبادلات فرهنگی شامل برگزاری هفته های فرهنگی و نمایشگاه های صنایع دستی، بزرگداشت روز شهرها و نام‌گذاری نمادهایی در دو شهر (یا دو خیابان) به منظور تقویت دوستی و روابط دوجانبه.

۳- برقراری ارتباط بین دفاتر گردشگری دو شهر بمنظور افزایش تبادل گردشگر و آشنایی شهروندان با شهر مقابل و نیز برقراری ارتباط بین مراکز معتبر اقامتی و توریستی دو شهر.

۴- معرفی سرمایه گذاران احتمالی و همین طور فرصت های سرمایه گذاری در دو شهر بویژه در بخش گردشگری، توسعه مبادلات اقتصادی مانند برگزاری نمایشگاه و توسعه روابط اقتصادی بین بنگاه های تجاری دو شهر.

5- توسعه روابط بین مؤسسات آموزشی و ورزشی دو شهر (اعم از مدارس و سازمان های آموزشی، برگزاری کارگاه های آموزشی، و دوره های فرهنگی هنری)

شایان ذکر است شهر پوتی به گرجی یکی از شهرهای بندری گرجستان است، این شهر یکی از بزرگ‌ترین بنادر دریای سیاه و یکی از ۳۰ بندر بزرگ و پیشرفته‌ی جهان است.

بخش عمده صادرات و واردات دریایی گرجستان از طریق این بندر انجام می‌شود، این بندر نه تنها برای گرجستان بلکه برای تأمین کالاهای مورد نیاز کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نیز نقش بسیار مهم و استراتژیک دارد.

این شهر بندری در کرانه شرقی دریای سیاه در منطقه سامگرلو – زمو سوانتی جای دارد.

پوتی در ۳۱۲  کیلومتری غرب تفلیس واقع است که جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ میلادی 47900 نفر اعلام شده‌است.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری یزد

  منبع خبر

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد

  شهرداری یزد یک شهرداری در شهر یزد می باشد

   نظرات