طرح آبرسانی و تصفیه خانه آب ساری به بهره برداری رسید

طرح آبرسانی و تصفیه خانه آب ساری به بهره برداری رسید

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران طرح آبرسانی و تصفیه خانه آب ساری از سد شهید رجایی به ظرفیت یک هزارو 500متر بر ثانیه با سرمایه گذاری 1300 میلیارد ریال امروز پنجشنبه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، مهندس محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و معاون استاندار مازندران افتتاح و به بهره برداری رسید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران در این مراسم با اظهار این که آب سد شهید رجایی از طریق خط انتقال به قطر 900 میلیمتر لوله فولادی به تصفیه خانه این طرح واقع در 9 کیلومتری جنوب ساری انتقال می یابد، گفت: در طی مسیر با توجه به فشار آب علاوه بر احداث ایستگاه فشار شکن سه طرح نیروگاه برق ابی مقیاس کوچک با ظرفیت 4.16 گیکاوات ساعت برای استفاد مضاعف مورد استفاده قرار گرفت.

محمد ابراهیم یخکشی با بیان این که تصفیه خانه ساری از طرح های منحصر به فرد کشور است، توضیح داد: این تصفیه خانه به روش متعارف با فیلتراسیون دولایه اجرا شده و قادر است یک هزار و  500 لیتر در ثانیه آب را با تبدیل به کیفیت بسیار مناسب کند.

یخکشی با توضیح این که این آب تصفیه شده پس از تجمیع در مخزن 10 هزار متر مکعبی در محل تصفیه خانه با طریق خط لوله به طول 9 کیلیومتر به 2 مخزن ذخیره به ظرفیت 20 هزار متر مکعبی منتقل می شود، بیان داشت: این تصفیه خانه ای شرب جمعیت 400 هزار نفری ساری را تامین می کند.

یخکشی با تاکید بر این که کیفیت آب شرب ساری از 55 به 77 ارتقا می یابد، گفت: کیفیت آب شرب به دلیل کیفیت پائین منابع آبرفت بسیار ارتقاء یافته، به طوری که بسیاری از شاخص ها از جمله نیترات، آمونیوم، کدورت و سختی آب بهبود یافته است.

وی گفت: شرایط جغرافیایی اجرای طرح تصفیه خانه آب شرب ساری به گونه ای است که می توان علاوه بر شناساندن توانمندی های نیروهای انسانی در ساخت تجهیزات و امکانات، مقوله مدیریت مصرف بهینه آب برای فرهنگ سازی نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با اعلام این که 70 درصد منابع آب استان سطحی و 30 درصد آن زیر زمینی است، گفت: به دلیل بی توجهی به سد سازی همچنان شاهد به هرز رفتن منابع آب سطحی استان هستیم.

یخکشی با بیان این که  آب زیر زمین به لحاظ کیفی شرایط مناسبی نداریم، گفت: بررسی ها نشان می دهد که  آهن، منگنز، شوری و سختی آب زیر زمین یاستان زیاد است، یعنی آب شرب مناسبی به لحاظ کیفی نداریم .

مدیر عامل شرکت اب منطقه ای مازندران به تهیه طرح جامع آب شرب استان اشاره کرد و بیان داشت: با حمایت وزیر نیرو پل گذاری خوبی برای تامین آب شرب استان شده است و اکنون 49 شهر و 80 درصد روستاهای استان در طرح جامع آب شرب استان لحاظ شدند.

وی توضیح داد: این طرح در قالب 2 مجتمع آب رسانی شهری و روستایی است که تا کنون شش ردیف بودجه ای این طرح دارای کد بودجه هستند.

وی تصریح کرد: طبق برنامه جامع آب شرب باید بریا جمعیت پنج میلیون نفر آب شرب تامین کنیم.

دکتر یخکشی به حضور مسافران و گردشگران به استان مازندران و نیاز و تامین آب شرب آنان اشاره کرد و گفت: توقع داریم تا همه طرح های آب شرب استان دارای کد اعتباری و بودجه ای شوند.

وی خطاب به وزیر نیرو گفت که در تکمیل آب شرب شهرستان ساری و میاندورود باید سد زارم رود را نیز عملیاتی کنیم.

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات