تمرین مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس کشور

تمرین مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، آرش یوسفی رییس مرکز آموزش و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه در نشست خبری تمرین مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس با بیان اینکه سازمان محیط زیست از دو دیدگاه در کنار موضوع تمرین مواجهه صحیح با سیلاب قرار گرفته است، گفت: اول اینکه به این مساله در سازمان محیط زیست رسیده‌ایم که برای اینکه بتوانیم وضع محیط زیست کشور را بهبود ببخشیم، عمده‌ترین کاری که لازم است انجام شود در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش است.

برای این کار باید توان و ظرفیت‌های کشور را صرف نظام آموزشی کشور کرد. تجلی این مساله در کتاب انسان و محیط زیست شکل گرفت که در دو سال گذشته تدوین شد و اکنون در نظام آموزشی ما ارائه می‌شود.

یوسفی ادامه داد: تمام تمرکز جدی خود را در محیط زیست بر مساله آموزش و فرهنگ‌سازی انجام خواهیم داد و با همکاری سایر دستگاه‌ها برای تثبیت کتاب مذکور تلاش خواهیم کرد. تلاش می‌کنیم بحث تمرین مواجهه با سیلاب که به درستی شکل گرفته است را با توجه به حوادث ناگوار یکسال گذشته که در آستانه یکسالگی سیل استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان هستیم، در مدارس داشته باشیم.

رییس مرکز آموزش و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با آموزش دانش آموزان خود بتوانیم آگاهی رسانی را هم به خانواده‌ها انتقال دهیم و انشالا شاهد خسارات کمتری باشیم چون این حوادث را نمی‌شود انکار کرد.

وی در ادامه با اشاره به بُعد دوم توجه سازمان محیط زیست در موضوع مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس گفت: موضوع تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن در شرایط اقتصادی، اجتماعی کشور را نمی‌توان انکار کرد.

تغییر الگوهای بارشی، وقوع سیلاب‌ها و آتش‌سوزی‌های متعددی که داریم از نشانه‌های تغییر اقلیم است و نمی‌توان آن را انکار کرد. پس سازمان محیط زیست یکی از سیاست‌هایی که به طور جدی دنبال می‌کند بحث مدیریت تغییرات اقلیمی و همراستا شدن با نگاه جهانی به موضوع تغییرات اقلیمی است. بستر مناسبی با این برنامه آگاهی بخشی شکل گرفته است که بتوانیم توجه همگان را به موضوع تغییرات اقلیمی و تبعاتی که برای ما دارد را پررنگ کنیم.

یوسفی تصریح کرد: ما باید برای تغییرات اقلیمی آگاهی داشته باشیم. تمام دنیا هم رویکرد آگاهی‌بخشی را در پیش گرفته‌اند پس لازم است ما و سیاست‌گذاران و مسئولان نیز موضوع تغییرات اقلیمی را مورد توجه قرار دهند و به دنبال این هستیم که با آموزش دانش‌آموزان و آینده‌سازان کشور این بحث را مورد توجه قرار دهیم تا ضمن آگاهی‌رسانی به دانش‌آموزان و خانواده، متوجه شوند که با پدیده سیلاب چگونه مواجه شوند و خسارات را به حداقل برسانند.

رییس مرکز آموزش و تربیت محیط بان سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هدف ما این است که جامعه دانش‌آموزی و معلمان ما خطر سیلاب را جدی بگیرد و اطلاعات و آگاهی لازم را به آنها انتقال دهیم.

گفتنی است، تمرین مواجهه صحیح با سیلاب در مدارس ۵ اسفندماه در مدارس کشور برگزار می شود.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات