50 حلقه چاه زغال غيرمجاز در نجف‌آباد تخريب شد

50 حلقه چاه زغال غيرمجاز در نجف‌آباد تخريب شد

رييس اداره حفاظت محيط زيست نجف‌آباد گفت: حدود 50 حلقه چاه غيرمجاز زغال در 45 روز گذشته در اين شهرستان، شناسايي و تخريب شد.

به گزارش«پارما» محمد محمدي در اين باره اظهار داشت: اين تعداد چاه زغال كه بصورت غيرمجاز و غيرقانوني فعاليت مي‌كردند و باعث آلوده‌كردن محيط زيست مي‌شدند با دستور مقام قضايي تخريب شد.
وي اظهار داشت: با اعتراض و شكايات متعدد مردمي مبني بر آلودگي هوا به‌دليل فعاليت كارگاه‌هاي توليد زغال در اين شهرستان و صدور اخطارهاي مكرر زيست محيطي به مالكان مربوطه و ادامه بي‌توجهي آنان، دستور تخريب اين چاه‌ها نيز صادر و اجرا شد.
وي با بيان‌اينكه چاه‌هاي زغال با حكم قضايي و همكاري فرمانداري، نيروي انتظامي و شهرداري تخريب شد، اظهار داشت: اين چاه‌ها فاقد مجوز بودند و در آنها به روش سنتي اقدام به سوزاندن چوب و توليد زغال مي‌شد.

رييس اداره حفاظت محيط زيست نجف‌آباد به فعاليت‌هاي اين اداره براي مقابله با واحدهاي آلاينده به‌ويژه كارگاه‌هاي ريخته‌گري و چاه‌هاي زغالي غيرمجاز اشاره كرد و بر ضرورت اخذ مجوز و استفاده از فناوري جديد در مكان‌هاي مجاز براي توليدكنندگان در اين بخش تاكيد كرد.

چاه‌هاي غيرمجاز زغال بيشتر بصورت مخفيانه فعاليت دارند و تا عمق يك تا پنج متر حفر مي‌شوند و درون آنها خُمره‌اي شكل است.

برخي از اين چاه‌ها ظرفيت يك تا يك و نيم تُن چوب را دارند.

در برخي از موارد، آتش در اين چاه‌ها تا يك ماه بصورت مداوم شعله‌ور مي‌ماند كه در نتيجه سوختن چوب‌هاي درختان بخصوص بلوط براي توليد زغال است و باعث آلودگي هوا و محيط زيست مي‌شود.

ظرفيت چوبگيري اين چاه‌هاي زغال بين 5 تا 20 تُن است كه هر 15 روز در هر چاه بطور تقريبي 3 تا 6 تُن زغال توليد مي‌شود.
توليدكنندگان غيرمجاز زغال علاوه بر آلايندگي هوا به‌دليل استفاده غيرقانوني از منابع چوب برداشت شده از ذخاير جنگلي و منابع طبيعي، به طبيعت نيز آسيب وارد مي‌كنند.
مطابق ماده 688 قانون مجازات اسلامي هر اقدامي كه تهديد عليه بهداشت عمومي و موجب آلودگي محيط زيست شناخته شود، ممنوع است.
شهرستان نجف آباد در 30 كيلومتري غرب اصفهان قرار دارد.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات