احتمال سر ریز سد مخزنی شهربیجار/96درصد سد تا کنون آبگیری شده است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان از احتمال سر ریز سد مخزنی شهربیجار خبر داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت :96درصد سد مخزنی شهربیجار تا کنون آبگیری شده است

وحید خرّمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در این گفتگو اظهار داشت: در حال مدیریت  برای اولین سر ریز سد هستیم  که  سرریز این سد نگران کننده نیست و کنترل شده است و  سر ریز آن در مسیر رودخانه  قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان  ورودی  سد مخزنی شهربیجار را  ۱۶ مترمکعب بر ثانیه و خروجی آن را هفت متر مکعب بر ثانیه عنوان و اظهار کرد: تا کنون ۹۶ درصد ظرفیت سد مخزنی شهر بیجار با ۱۰۱ میلیون مترمکعب ذخیره آب پر شده است.

وی  تصریح کرد: به زودی این سرریز کنترل شده را انجام می دهیم و هیچ تهدیدی از آن وجود ندارد اما مردم اعم از  اشخاص حقیقی و حقوقی  باید احتیاط کنند و از هرگونه ورود به بستر و حریم پایاب سد شهربیجار (رودخانه زیلکی رود)  خودداری نمایند.

خرّمی خاطر نشان کرد: بارش برف و باران اگرچه موجب بروز مشکلاتی در گیلان شد اما به نفع منابع  آب استان  است و ادامه داد ، مجموع ظرفیت ذخیره سد مخزنی شهر بیجار  ۱۰۵ میلیون متر مکعب است.

سد مخزنی شهر بیجار، بر روی رودخانه زیلکی که آب بسیار مناسبی دارد، احداث و با هدف تامین آب شرب شهرهای مرکزی و شرق نزدیگ گیلان واقع در شهرهای رشت، خشکبیجار، کوچصفهان، خمام، لشت نشاء، سنگر، آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود، کومله، شلمان، بندرانزلی و همچنین ۲۲۰ روستا ساخته شده است. سد مخزنی شهر بیجار( آیت الله بهجت  نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در استان گیلان به بهره برداری رسیده  و در حال حاضر آب شرب افزون بر یک و نیم میلیون نفر از جمعیت دو و نیم میلیون نفری استان را تامین می کند.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای گیلان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای گیلان

    شركت آب منطقه‌ای گیلان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات