تلاش کنیم کرمان،پایتخت کتاب ایران شود

شهردار کرمان:

تلاش کنیم کرمان، پایتخت کتاب ایران شود

شهرداری کرمان با اشاره به اهمیت انتخاب شهر کرمان به عنوان پایتخت کتاب ایران، برضرورت ایجاد ساختار اجرایی برای این مهم تاکید کرد.

به گزارش کرمان آنلاین،سید مهران عالم زاده در نشست هم اندیشی که با حضور مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ومعاون فرهنگی، اجتماعی ومشاور حوزه فرهنگی شهردار، برای انتخاب شهر کرمان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال 1400 برگزار شد، تاکید کرد : انتخاب شهر کرمان به عنوان پایتخت کتاب ایران، مستلزم ایجاد ساختار اجرایی و انتخاب فردی مسوول است تا پیگیری های لازم را انجام دهد.

وی تخصیص اعتبارات کافی برای پیگیری این موضوع را مهم دانست و گفت: اختصاص بودجه  و ایجاد دبیرخانه ای  برای این منظور، باید در اولویت قرارگیرد.

شهردار کرمان برتعامل وهمکاری شهرداری کرمان واداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان، به منظور انتخاب شهر کرمان به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال 1400 تاکید کرد.

عالم زاده هم چنین ضمن تاکید بر ترویج فرهنگ کتاب خوانی در جامعه گفت: فرهنگ کتاب خوانی باید از کودکی و در مدرسه ها  ومهد های کودک ترویج داده شود.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کرمان نیز دراین نشست با بیان اینکه در سال 98، حدود 171 شهر برای انتخاب پایتخت کتاب ایران ، ثبت نام کردند، گفت: در مرحله نخست،37 شهر انتخاب شدند و درادامه، شهرهای اوز، بم، ری، رفسنجان و شیراز به مرحله نیم نهایی رسیدند که درنهایت شهر شیراز، به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال 99 معرفی شد.

محمد رضا علی زاده یکی از ارکان انتخاب شهر پایتخت کتاب ایران را شهردار آن شهر دانست وگفت: امسال باید با کمک وهمراهی شهرداری کرمان، به گونه ای برنامه ریزی شود تا  شهر کرمان جزو پنج شهرمرحله ی  نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران باشد.

معاون فرهنگی ورسانه ای اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کرمان هم دراین نشست با اشاره به این که در ششمین برنامه از انتخاب پایتخت کتاب ایران ، شهرهای رفسنجان و بم به عنوان شهرهای خلاق در امر ترویج کتاب و کتابخوانی معرفی شدند؛ تصریح کرد: شهر کرمان نیز با توجه به طرح ها وبرنامه هایی که در سالهای گذشته داشته، می تواند وارد رقابت اصلی شود

حسین زاده  همچنین در خصوص نحوه ی انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: اجرای  برنامه های اثر بخش وخلاق، حضور مفاخر وهنرمندان ، استفاده از ظرفیت های غیر دولتی و اجرای طرح های اثر گذار، از جمله اصول انتخاب شهر پایتخت کتاب ایران است

لازم به ذکر است طرح پایتخت کتاب ایران، از پایتخت جهانی کتاب الگوبرداری شده‌ ، اما از نظر ساختار اجرایی، با فعالیت فرهنگی ایران هم خوانی زیادی پیدا کرده‌است.

مهدیه جعفری

لینک اصل خبر در سایت شهرداری کرمان

  منبع خبر

  شهرداری کرمان

  شهرداری کرمان

  شهرداری کرمان یک شهرداری در شهر کرمان می باشد

   نظرات