آخرین شرایط جوی استان و منابع آبی سازمان آب و برق خوزستان...

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، با اشاره به نزدیکی فرا رسیدن فصل بهار و سیلاب های محتمل بهاری، از برگزاری نشست کارگروه برنامه ریزی، پایش و سنجش ستاد مدیریت سیلاب سازمان آب و برق خوزستان به منظور بررسی آخرین شرایط هیدرولوژیکی سدها و رودخانه های استان خبر داد.

"داریوش بهارلویی" در گفتگوی اختصاصی با شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، به اخطارهای سازمان هواشناسی کشور و ستاد مدیریت بحران استان در رابطه با احتمال سیلاب های بهاری اشاره کرد و گفت: با توجه به فرا رسیدن ماه هایی که احتمال وقوع سیل بیش از سایر زمان ها را دارا هستند، ستاد مدیریت سیل سازمان و کارگروه های فنی و تخصصی آن، فعالیت های خود را تشدید و آخرین شرایط منابع آبی را مورد بررسی قرار دادند.
وی تصریح کرد: برمبنای پیش نگری های سازمان هواشناسی و نتایج مدل های آب و هواشناسی، دو سیستم بارشی حوضه های آبریز استان را از خود متاثر می سازند . که یکی از این سیستمها در روز پایانی بهمن ماه و دیگری در روز پنجم اسفند وارد کشور می شوند .
بهارلویی افزود: کارگروه برنامه ریزی، پایش و سنجش ستاد مدیریت سیلاب سازمان آب و برق خوزستان، با بررسی همه جوانب، پیش بینی رواناب های ورودی، پایداری سدها، آمادگی واحدهای نیروگاهی و شرایط رودخانه ها، نسبت به تعیین سطح هشدار، اقدام و برنامه ریزی های لازم را  برای این وقایع بارشی  در دستور کار خود قرار داد .
بهارلویی با بیان این که ظرفیت مناسب کنترل سیل سدهای استان از قبل برنامه ریزی گردیده است گفت در حال حاضر رواناب های حاصله از سیستم های بارشی توسط سدها  کنترل میشود وی  تاکید کرد: در صورت وقوع سیل، توانایی مهار کامل آن را خواهیم داشت.
این مقام مسئول گفت: علیرغم تمهیدات انجام شده به منظور تدقیق شرایط بارشی، با دعوت از مدیر کل سازمان هواشناسی استان خوزستان در این نشست،  کارگروه به شکل موثر و کاربردی میزان بارش ها در سطح هر حوضه را  مشخص  و اثرات آن را سنجید .
وی ادامه داد: در این نشست، ضمن تاکید بر صحت پایداری سدها توسط متولیان و دفاتر تخصصی و آمادگی کامل نیروگاه ها برای تنظیم خروجی آب، آماده باش ادارات آب شهرستان های درگیر و اطلاع رسانی مورد توجه جدی قرار گرفت .
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، با بیان این که هم اکنون سدهای استان با ظرفیت خالی 8.9 میلیارد مترمکعبی آمادگی لازم را برای مهار و کنترل سیلاب ها را  دارند افزود تنها سد کرخه در بارش های اخیر اندکی افزایش خروجی کنترل شده در حد تاب آوری رودخانه خواهد داشت. در سایر سدها و حوضه های آبریز نه تنها افزایش خروجی صورت نخواهد گرفت بلکه در سد مارون که بیشترین کسری منابع آبی را دارد دستورات لازم برای استفاده حداکثری از این شرایط بارشی و حفظ و نگهداشت آب صادر و برنامه ریزی گردید ه است.
کارگروه برنامه ریزی، پایش و سنجش ستاد مدیریت سیلاب سازمان متشکل از 10 دفتر تخصصی است که با اعلام هشدار توسط مراجع ذیصلاح نسبت به بررسی شرایط و ارائه پیشنهادات فنی تشکیل جلسه میدهد .

لینک اصل خبر در سایت شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  منبع خبر

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران

  شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران یک شرکت در شهر تهران می باشد

   نظرات