در جلسه یکصد و نهم شورای شهر اهواز چه گذشت؟

در جلسه یکصد و نهم شورای شهر اهواز چه گذشت؟

یکصد و نهمین جلسه علنی شورای شهر اهواز که روز سه شنبه(۶ اسفندماه) در سالن جلسات شورای شهر با پنج دستور کار برگزار شد.

شهرداری اهواز در تامین سلامت عمومی به هیچ وجه مسامحه نکند
عضو شورای شهر اهواز با بیان اینکه اپیدمی کروناویروس است که موجب نگرانی و اضطراب بسیاری از شهروندان شده است، گفت: شهرداری به عنوان صف اول خدمت‌رسانی به شهروندان در خصوص تامین بهداشت و سلامت عمومی به هیچ وجه مسامحه نکند.
محمدهادی قنوات اظهار کرد: مردم آگاه و بصیر ایران با درک شرایط حساس و خطیر فعلی، به درخواست مقتدا و رهبر حکیم انقلاب اسلامی لبیک گفتند و با شرکت در انتخابات مجلس یازدهم، حماسه‌ای از جنس شور و شعور خلق کردند.
وی افزود: امیدواریم مجلس یازدهم در تراز انقلاب و ایران باشد و ریل‌گذاری درستی برای ترمیم ناکارآمدی‌های مدیریتی، مشکلات معیشتی و اقتصادی و شکاف‌های اجتماعی داشته باشد. شورای شهر اهواز به عنوان پارلمان محلی و نهادی برآمده از آرای شهروندان اهوازی آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با دو نماینده منتخب این شهر و نماینده دیگر که در دور دوم توسط مردم انتخاب می‌شود، اعلام می‌کند.
عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: واقعیت این است، مشکلات مزمن اهواز از قبیل مشکلات فاضلاب، پروژه قطار شهری، عدم پرداخت حق آلایندگی توسط نفت و صنایع وابسته، حاشیه‌نشینی چند صد هزار نفری و ناوگان پیر و فرسوده اتوبوسرانی، با ورود جدی و پیگیری و حمایت نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی حل خواهد شد.
قنوات بیان کرد: به نمایندگی از شهروندان اهوازی، دست یاری به سوی نمایندگان منتخب جدید دراز می‌کنیم و آمادگی شورای شهر را برای همکاری مشترک با این منتخبان اعلام می کنیم. اهواز با وحدت و هم‌افزایی همه سلایق، قومیت‌ها، جناح‌ها و نخبگان و مردم به آینده‌ای توسعه‌یافته خواهد رسید.
عضو شورای شهر اهواز گفت: نمایندگان جدید منتظر تشکیل مجلس یازدهم و تایید اعتبارنامه‌ها نمانند و از همین امروز کار را آغاز کنند.
قنوات عنوان کرد: نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره شود، اپیدمی کروناویروس است که موجب نگرانی و اضطراب بسیاری از شهروندان شده است. شهرداری به عنوان صف اول خدمت‌رسانی به شهروندان در خصوص تامین بهداشت و سلامت عمومی به هیچ وجه مسامحه نکند. ناوگان اتوبوسرانی، آتش‌نشانی و خدمات شهری نیز باید به روز ضد عفونی و در برابر این بیماری مقاوم شوند.
وی افزود: در تاسیسات اداری باید نکات ابلاغی بهداشتی و دستورالعمل‌ها دقیقا رعایت و قرارگاه مشخصی برای رعایت این نکات تعیین شود. همچنین آموزش‌های لازم بهداشتی و ایمنی به کارگران حوزه رفت و روب و فضای سبز داده شود و معاون خدمات شهری بر رعایت و اجرای این نکات نظارت کنند.
عضو شورای شهر اهواز افزود: بخش‌های فرهنگی و تبلیغی شهرداری نیز همه ظرفیت‌های خود را برای ترویج نکات بهداشتی و آگاه‌سازی مردم به کار گیرند. ان شاءلله ملت ایران از این بحران نیز به سلامت عبور خواهد کرد.
در برابر کرونا، برخی شهروندان اهواز حتی در تامین آب شرب مشکل دارند
عضو شورای شهر اهواز با اشاره به مشکلات آب و فاضلاب گفت: مسئولان حوزه بهداشت و سلامت به صورت مستمر در خصوص شست‌وشوی دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا هشدار می‌دهند اما متاسفانه مردم برخی مناطق شهر اهواز حتی در تامین آب شرب نیز دچار مشکل هستند.
فتح‌الله حاجتی اظهار کرد: آب و فاضلاب یکی از  اساسی‌ترین مشکلات و معضلات مردم شهر اهواز شده است. شرکت آب و فاضلاب که باید سازمانی خدمت‌رسان باشد، متاسفانه این روزها در شرایطی با مدیریتی دستپاچه و فاقد برنامه مدون برای خارج شدن از این وضعیت دردناک، به سر می‌برد.
وی افزود: آیا جایز است مدیرانی که ظرفیت شنیدن انتقاد و بیان مشکلات حوزه مدیریتی خود را نداشته و از منتقد به دلیل بیان واقعیت‌ها به دادگاه شکایت می‌کنند،  اینگونه بر صندلی مدیریت بنشینند؟
حاجتی ادامه داد: اگر گفتیم که قطعی آب مرکز شهر اهواز و مناطق منبع آب، حصیرآباد، کوی رمضان، باهنر و سپیدار به صورت چند روز پشت سر هم وجود دارد، آیا جرمی مرتکب شده‌ایم که واقعیت‌ها بیان می‌کنیم؟ با توجه به شیوع ویروس کرونا، آیا اشاره به پس‌زدگی فاضلاب در خیابان‌های شهر، حرفی غیرواقعی است؟
عضو شورای شهر اهواز بیان کرد: مسئولان حوزه بهداشت و سلامت به صورت مستمر در خصوص شست‌وشوی دست‌ها برای مقابله با ویروس کرونا هشدار می‌دهند اما متاسفانه مردم برخی مناطق شهر اهواز حتی در تامین آب شرب نیز دچار مشکل هستند.
وی افزود: مشکل قطعی آب در اهواز در هفته‌های اخیر شدیدتر از قبل شده است. در برخی نقاط شهر اهواز آب شرب تا ۱۲ ساعت در روز قطع است اما مدیران آب و فاضلاب اهواز نه تنها جواب درستی به انتقاد مردم درباره کوتاهی‌های مدیریتی خود نمی‌دهند بلکه برای پایان دادن به این مساله هم اقدام فوری انجام نمی‌دهند.
حاجتی تصریح کرد: تعهدات شرکت آبفا در منطقه بحرانی، پس از آبگرفتگی قبلی تاکنون انجام نشده است. با وجود اینکه قرار بود که ایستگاه سپتیک واقع در خیابان زند نبش خیابان فرهنگ اصلاح شود و پمپی نیز به این ایستگاه اضافه شود، تاکنون اقدامی نشده است.
وی افزود: همچنین قرار بود خط فاضلاب کوی مشعلی به کلکتور متصل شود اما این اتصال فعلا در حد شعار و وعده باقی مانده است. در منطقه ۸ نیز قرار بود که پمپ‌های کنسولی پیچی در ایستگاه پیچوار تعمیر و راه‌اندازی شوند که این نیز در حد حرف روی زمین باقی مانده است.
عضو شورای شهر اهواز ادامه داد: قرار بود لوله گذاری خط هزار نیز در بلوار معلم ایجاد شود که متاسفانه نه تنها ایجاد نشده بلکه شرکت آبفا، خیابان های این منطقه را شخم زده و مردم را در رفت و آمد با مشکل مواجه کرده اند. اقدامات دیگری نیز قرار بود انجام شود اما این شرکت تاکنون به جز حرف‌های زیبا، اقدام قابل توجهی انجام نداده است که در آینده نزدیک به تک تک آنها اشاره خواهم کرد.
وی بیان کرد: از  نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز، استاندار خوزستان و مسئولان وزارت نیرو می‌خواهیم که به وضعیت اسفبار شرکت آب و فاضلاب اهواز هر چه سریع‌تر رسیدگی کنند و مردم اهواز را از این شیوه مدیریت نجات دهند.
لزوم بازسازی خودروهای آتش نشانی
عبدالزهرا سنواتی رییس شورای شهر اهواز نیز با اشاره به کمبود تجهیزات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز اظهار کرد: ۱۹ دستگاه خودروی آتش نشانی اهواز نیاز به بازسازی دارند که برای بازسازی این خودروها به ۲ میلیارد تومان نیاز است.وی افزود: نباید منتظر باشیم بحرانی رخ دهد و بگوییم خودرو یا تجهیزات نداریم. این خودروها باید قبل از بروز یک بحران جدید بازسازی شوند.
گفتنی ست که لایحه اصلاحیه برخی از بندهای لایحه دستورالعمل ساماندهی و صدور مجوز احداث و بهره برداری دکل و ایستگاه های مخابراتی ارتباطی شهر اهواز تصویب شد.همچنین در این جلسه لایحه بودجه سال ۹۸ سازمان قطار شهری شهرداری اهواز به تصویب اعضای شورای شهر اهواز رسید.

همچنین کلیات بودجه سال ۱۳۹۹ شهرداری اهواز که در خارج از دستور یکصد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر ارائه شد  با انتقاد یکی از اعضای شورای شهر تصویب آن به هفته بعد موکول شد.

حجت الاسلام جاسم موسی‌پور با اشاره به نحوه تصویب کلیات بودجه در کلان‌شهرهایی چون مشهد و شیراز اظهار داشت: هیچ جا اینگونه نیست که کلیات بودجه سالیانه یک شهر که به نوعی اساس کار شهرداری در سال آینده خواهد بود بدون رعایت تشریفات و بدون حضور شهردار آن هم خارج از دستور ارائه شود.

وی با بیان اینکه هیئت رئیسه شورا باید جلسه دیگری برای تصویب بودجه در نظر بگیرند از آن‌ها خواست که شهردار را به طور رسمی دعوت کنند تا گزارش سالیانه خود را نیز به اعضای شورا ارائه دهد که این موضوع به تائید سایر اعضای شورا و هیئت رئیسه قرار گرفت.

لینک اصل خبر در سایت شورای شهر اهواز

    منبع خبر

    شورای شهر اهواز

    شورای شهر اهواز یک شورای شهر در شهر اهواز می باشد

      نظرات