نمایندگان منتخب نسبت به معیشت مهندسان اهتمام ویژه ای داشته باشند

نمایندگان منتخب نسبت به معیشت مهندسان اهتمام ویژه ای داشته باشند

مهندس امین مقومی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این هفته قم به مناسبت در پیش بودن پنجم اسفندماه روز مهندس با اشاره به اینکه نقش مهندسان در بخش‌های مختلف جامعه بر همگان روشن است، گفت: مهندسان در تمامی عرصه‌ها نقش مؤثری داشتند و در دوران دفاع مقدس و مهندسی جنگ مهندسان خدمات زیادی ارائه دادند.

وی با اشاره به اینکه در پیشرفت‌های مختلف کشور هم در شرایط کنونی، مهندسان نقش آفرین هستندگفت:  امروز تقریباً در هر خانواده یک مهندس فارغ التحصیل حضور دارد و بر اساس آمارها، کشور ما بین رتبه دوم و سوم جهان در زمینه تعداد مهندسان فارغ التحصیل است.

مقومی به تاریخچه تشکیل سازمان نظام مهندسی اشاره و بیان کرد: حفظ سرمایه‌های ملی و کنترل ساخت و ساز از جمله اهداف این قانون بود که این سازمان نقش حاکمیتی در این زمینه را ایفا می‌کند.

از تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌توان به عنوان دستاورد انقلاب یاد کرد

وی افزود: از تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌توان به عنوان دستاورد انقلاب یاد کرد و آن چیزی که در ساخت و ساز باید رعایت شود مقررات ملی ساختمان است که بعد از تصویب قانون مقررات ۲۲ جلدی در زمینه ساختمان، تدوین و ابلاغ شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان قم با تأکید بر اینکه توجه به ارتقای کارآمدی نظام مهندسی و ضرورت تقویت آن در سیاست کلی نظام اشاره شده است، گفت: ثمره اجرای قوانین نظام مهندسی در حوادثی مانند زلزله کاملاً مشخص است؛ به گونه‌ای که با اجرای این مقررات تلفات مالی و جانی کاهش چشمگیری داشته است که این ثمره خدمات نظام مهندسی و مهندسان کشور است.

وی همچنین به حضوربیش از  ۵ هزار مهندس در قم اشاره و گفت: به همت تلاش این مهندسان، استان قم از لحاظ اجرای مقررات ملی ساختمان رتبه برتر ملی را در سال‌های اخیر کسب کرده است.


مقومی همچنین به پیشتاز بودن این سازمان در زمینه خدمات الکترونیک در استان و کشور اشاره گفت: مطرح است که نظام مهندسی ساختمان قم در قبال خدمات هزینه دریافت می‌کند این درحالی که است که ارائه خدمات فنی و مهندسی در ساخت و ساز مساجد و حسینیه‌ها رایگان است و همچنین به خانواده شهدا و ایثارگران و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی با تخفیفات ویژه خدمات ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: این سازمان با ستاد بازسازی عتبات عالیات، آستان مقدس حرم حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران همکاری‌هایی در حوزه‌های فنی و مهندسی دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم افزود: آموزش مهندسین با توجه به حجم بالای فارغ التحصیلان، نظارت بر عملکرد مهندسین و توجه به موضوع اخلاق مهندسی از جمله اولویت‌های این سازمان است.

مقومی به تشکیل دبیرخانه اخلاق مهندسی در قم اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت حوزه علمیه و تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی و حوزوی این دبیرخانه در قم تشکیل شده است.

مردم باید مهندسین را مشاوره خود بدانند

وی ادامه داد: مردم باید مهندسین را مشاوره خود بدانند و در ساخت و ساز به متخصصان این امر مراجعه کنند زیرا کسانی که فاقد صلاحیت هستند سعی می‌کنند تا از عدم آگاهی مردم سو استفاده کنند.


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم از نمایندگان منتخب مردم در مجلس آینده خواست تا به وضعیت معیشت مهندسان کشور با استفاده از اصلاح قانون تامین اجتماعی و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی همچنین با توجه به ضرورت اولویت بندی و رسیدگی به مسائل مهندسی در کشور، خواستار تشکیل شورای عالی مهندسی در کشور و تغییر نظام مسکن و شهرسازی با محوریت خانواده با استقرار مجلس یازدهم شد.

نمایندگان منتخب نسبت به معیشت مهندسان اهتمام ویژه ای داشته باشند

نمایندگان منتخب نسبت به معیشت مهندسان اهتمام ویژه ای داشته باشند

نمایندگان منتخب نسبت به معیشت مهندسان اهتمام ویژه ای داشته باشند

نمایندگان منتخب نسبت به معیشت مهندسان اهتمام ویژه ای داشته باشند

لینک اصل خبر در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  منبع خبر

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم

  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم یک انجمن در شهر قم می باشد

   نظرات