صیانت و حفاظت از منابع آب، یک وظیفه ملی و انسانی است

"پاسداشت روز ملی آب" ایرانیان باستان روز ۱۹ سپندارمث (13 اسفند کنونی) را به نام «انهار و میاه جاری یا نوروز آب‌ها» جشن می‌گرفتند و آن موقعی بود که آب در رودخانه‌ها جاری می‌شد و گل‌ها شکوفه می‌کردند و فضا عطرافشان می‌شد. آن‌ها به برپایی جشن برای آب‌ها و برگزاری مراسم و انجام آداب سنتی و مذهبی در گرامیداشت آب می‌پرداختند.

رودها و نهرها را لایروبی کرده و از آلودگی پاک می‌کردند، دیواره قنات‌ها و آب‌انبارها را مرمت می‌کردند و در آب روان و نیز بر کنارش، و بر در و دیوار قنات و آنچه با آب مربوط بود، عطر و گلاب و گل می‌پاشیدند تا به صورتی نمادین، جریان یافتن دوباره حیات در بسترش را بزرگ بدارند و جاری کننده‌اش را ارج بنهند و بدین ترتیب، برای سال پیشِ رو، آبی گوارا و بوستانی پر محصول و خرمنی سبز و برکت در زندگی و کسب‌وکار، آرزو کنند .

اهمیت آب در آموزه های دین اسلام نیز از جهات گوناگون مورد توجه می باشد. آب در اسلام، جایگاه رفیعی دارد و درباره این اکسیر زندگی، سخن بسیار و آثار و احکام و آداب بی‌شمار آمده است. آب در قرآن‌ کریم با واژه «ماء» 63 بار به کار رفته و توجه ویژه‌ای به آن شده است. خداوند در آیات متعدد انسان را به تفکّر در آب و شکرگزاری این نعمت بزرگ یادآور شده است آب به عنوان برکت خداوندی است که حیات می‌بخشد، حیات را حفظ می‌کند و بشر و زمین را پاکیزه می‌کند. خاصیت «حیات‌دهندگی» آب در آیات متعدد قرآن اشاره شده است .

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: همه چیز از آب خلق شد. براساس این فرموده نبی مکرم، آب نخستین بستر حیات برای تمام موجودات زنده است .

# هرهفته_الف_ب_ایران

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات