تکمیل طرح های ساماندهی و لایروبی رودخانه ها در لرستان یک مطالبه...

مدیر عامل شرکت آب منطقه لرستان عنوان کرد: تکمیل طرح های ساماندهی و لایروبی رودخانه ها در لرستان یک مطالبه عمومی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای لرستان، رضا میرزایی در مصاحبه با خبرنگاران در خصوص وضعیت سیل خیزی لرستان اظهار داشت: از هفتم بهمن ماه سال ۹۷ تا هفتم اسفند ماه سال ۹۸ در مدت ۱۳ ماه، تعداد ۴ سیل بزرگ و خسارت بار در استان اتفاق افتاده که از نظر فراوانی و میزان خسارات وارده، در هیچ جای دیگری از کشور سابقه ندارد.

وی گفت: بیشتر مشکلات ناشی از سیلاب استان خوزستان نیز در پایین دست سدهای کرخه و دز است که بطور مستقیم وابسته به میزان تولید رواناب و سیلاب های لرستان در بالادست می باشد.

میرزایی بیان کرد: استان لرستان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در زاگرس میانی و میزان بالای بارش های سالانه، شرایط زمین شناسی و وجود سازندهای ریزدانه و نفوذناپذیر و تولید‌کننده رواناب، وضعیت توپوگرافی خشن و کوهستانی و شیب تند، یکی از 5 استان اول سیل خیز کشور است که تقریباً چه در شرایط خشکسالی و چه در شرایط ترسالی، هر ساله شاهد وقوع سیل‌های مخرب در این استان هستیم.

وی افزود: از طرفی تقریباً همه شهرها و حدود ۸۰ درصد از روستاهای پرجمعیت لرستان در کنار رودخانه های دائمی و پرآب و سیل خیز بنا شده‌اند بطوریکه هر ساله توسط سیل های فصلی تهدید می شوند.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه در بین حوادث و بلایای طبیعی در لرستان، سیل خطرناک ترین و خسارت بار ترین می باشد، گفت: تقریباً همه دستگاه‌های اجرایی استان در طول سالجاری به خاطر احتمال وقوع سیلاب یا در آماده‌باش به سر برده و یا به طور مستقیم و روزانه درگیر مسائل، مشکلات و پروژه های سیل بوده اند.

میرزایی تصریح کرد: با توجه به وضعیت سیل خیزی و ریسک بالای آن در لرستان، لازم است لرستان به صورت ویژه دیده شود و با تدوین و اجرای یک برنامه دقیق عملیاتی جهت مهار و کنترل سیلاب های آن اقدام گردد، این برنامه می تواند شامل احداث سدهای مخزنی با اهداف کنترل و مهار سیلاب، آزادسازی حریم رودخانه ها و اجرای طرح های ساماندهی و لایروبی رودخانه ها و اقدامات آبخیزداری باشد.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان خاطرنشان کرد: اگر هزینه خسارات ناشی از یکسال سیل لرستان را صرف طرح های مهار و کنترل سیلاب کنیم، مشکل سیلاب استان لرستان و تا حدود زیادی خوزستان حل خواهد شد.

وی درخصوص نقش لایروبی و ساماندهی رودخانه ها که بعد از سیل دوازدهم فروردین ماه انجام شده در سیل هفتم اسفند ماه سال جاری گفت: اقدامات مهندسی رودخانه انجام شده، در جلوگیری از خسارات بسیار موثر بوده بطوریکه هر نقطه ای که کار شده در سیل اخیر خوب جواب دادند و از بروز خسارت مجدد جلوگیری کرده و مردم هم از اقدامات انجام شده راضی هستند و خواهان تکمیل و ادامه این پروژه ها هستند.

میرزایی در خاتمه تاکید کرد: تکمیل طرح های ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ ها در لرستان یک مطالبه عمومی است زیرا با توجه به ریسک بالای سیل در لرستان، جان و مال مردم درخطر است.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای لرستان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای لرستان

    شركت آب منطقه‌ای لرستان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات