پيشنهاد محيط زيست به شهرداري‌ها براي تعبيه سطل‌هاي ويژه پسماندهاي كرونا

پيشنهاد محيط زيست به شهرداري‌ها براي تعبيه سطل‌هاي ويژه پسماندهاي كرونا

م ديركل دفتر مشاركت‌هاي مردمي و مسئوليت اجتماعي سازمان حفاظت محيط زيست با تاكيد بر اينكه رهاسازي دستكش‌ها و ماسك‌هاي آلوده در محيط علاوه بر به خطر انداختن سلامت افراد، سبب آلودگي محيط مي‌شود، گفت: سازمان حفاظت محيط زيست به شهرداري‌ها پيشنهاد داده است كه سطل هاي زباله ويژه‌اي را براي پسماندهاي كرونا در سطح معابر تعبيه كنند.

به گزارش «پارما» ژيلا آقايي در گفت و گو با ايسنا با بيان اينكه به دليل شيوع بيماري كرونا در كشور مصرف دستكش‌هاي پلاستيكي و ماسك‌ها افزايش پيدا كرده است، اظهار كرد: بخشي از پسماندهاي خانگي اين روزها را اين دستكش‌ها و ماسك‌ها تشكيل مي‌دهند كه لازم است هموطنان براي پيشگيري از شيوع بيشتر ويروس كرونا به مديريت اين پسماندها توجه و از مصرف بي‌دليل و بي‌رويه آن ها خودداري كنند.

مديركل دفتر مشاركت‌هاي مردمي و مسئوليت اجتماعي سازمان حفاظت محيط زيست با تاكيد بر اينكه ما در دوران پساكرونا با حجم انبوهي از پسماندهاي آلوده مواجه خواهيم شد، تصريح كرد: در درجه اول براي مقابله و پيشگيري از اين بيماري بايد بتوانيم استرس خود را كنترل كنيم. هر چه رفتارهاي وسواس‌گونه ما بيشتر باشد در مصرف دستكش، ماسك و مواد ضدعفوني كننده زياده‌روي خواهيم كرد.

آقايي با انتقاد از اينكه برخي افراد ماسك‌ها و دستكش‌هاي آلوده خود را در معابر رها مي‌كنند، گفت: با اين اقدام سلامت شهروندان به خطر مي‌افتد. ما از سويي با استفاده از اين وسايل به دنبال پيشگيري از ابتلا به بيماري كرونا هستيم، اما با رهاسازي آن‌ها در معابر، آلودگي و خطرات آن را بيشتر مي‌كنيم.

وي با تاكيد بر اينكه نبايد نسبت به پسماندهايي كه اين روزها توليد مي‌كنيم، بي‌تفاوت باشيم، تاكيد كرد: دستكش‌ها و ماسك‌هاي آلوده‌اي كه در معابر رها مي‌شوند علاوه بر به خطر انداختن سلامت ساير افراد ازجمله پاكبانان، مي‌توانند سبب آلودگي آب و خاك شوند.

مديركل دفتر مشاركت‌هاي مردمي و مسئوليت اجتماعي سازمان حفاظت محيط زيست تاكيد كرد: ماسك‌ها، دستكش‌ها و ساير پسماندهايي كه براي پيشگيري از ابتلا به بيماري كرونا استفاده مي‌شوند بايد به صورت جداگانه از ساير پسماندها در كيسه‌هاي پلاستيكي در بسته به سطل‌هاي زباله منتقل شوند.

آقايي با بيان اينكه بي توجهي به اين نكته خود مي‌تواند سبب انتشار بيشتر ويروس شود، گفت: سازمان حفاظت محيط زيست به شهرداري‌ها پيشنهاد داده است كه سطل هاي زباله‌ دردار مخصوص پسماندهاي كرونا در سطح شهرها تعبيه كنند تا شهروندان بتوانند ماسك‌ها، دستكش‌ها و هر نوع زباله مرتبط با پيشگيري از ويروس كرونا را جدا از ساير پسماندها در آن‌ها قرار دهند.

وي در پايان گفت: هموطنان با جدي گرفتن مسئوليت اجتماعي خود و مشاركت و همراهي عمومي در ايفاي نقش و مسئوليت شهروندي در قبال پيشگيري از شيوع بيماري كوويد19، تاثيري به‌سزا در مهار ويروس كرونا و گذر از اين روزهاي سخت خواهند داشت.

لینک اصل خبر در سایت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    منبع خبر

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان

    اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات