پرندگان مهاجر تابستان گذران به مازندران آمدند

پرندگان مهاجر تابستان گذران به مازندران آمدند

به گزارش ایرنا، رییس اداره حیات وحش محیط زیست مازندران می‌گوید:  همه ساله  در فصل بهار حدود ۵۰ تا  ۶۰ گونه از پرندگان مهاجر تحت عنوان تابستان گذران برای زادآوری  با جمعیت بیش از یک میلیون بال وارد مناطق زیست محیطی و عرصه های طبیعی این خطه شمال کشور می شوند.

کوروس ربیعی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: چلچه ها به عنوان پیشقراولان این مهاجران تابستان گذران برای زادآوری و جوجه ریزی  از چند روز قبل به این استان رسیدند و مهاجرت این پرندگان تا اواسط بهار ادامه خواهد داشت.

چلچه در زبان مازندرانی چِلچِلا  است. نام علمی آن (Hirundo rustica) و از تیره ی چلچله ییان (hirundinidae) است. این پرندگان با بال های باریک و کوتاه و دم دو شاخه است که در گذشته آنها را پرستو  می خواندند. در حقیقت نام آن چلچله است، و از لحاظ علمی و پرنده شناسی تفاوت زیادی با  پرستو ها دارند.

گونه های پرندگان تابستان گذران
وی نمونه های دیگری از پرندگان مهاجر که مازندران را برای تابستان گذرانی انتخاب می کنند، شامل حواصیل، بلبل، زنبورخواران؛ سسک، بوتیمار، گاو چرانک و پرستو دریایی اعلام کرد و اظهارداشت : پرستودریایی بزرگترین گروه از مهاجران تابستان گذران در استان مازندران هستند که جمعیت شان به بیش از ۵۰ هزار بال می رسد.
رییس اداره حیات وحش مازندران اضافه کرد : پراکندگی سکونتگاهی پرندگان مهاجر تابستان گذران که از دریا تا دشت و جلگه و کوهستان را شامل می شود، موجب شده تا در مشاهدات روزمره جمعیتشان ملموس نباشد و این در حالیست که جمعیت این پرندگان در حد و اندازه زمستان گذران است.
ربیعی خاطرنشان کرد : علاوه بر آن برخی از پرندگان مهاجر از جمله اردک ابرو سفید و صدف خورها به صورت عبوری چند روزی را مهمان طبیعت استان مازندران می شوند و این روند مهاجرتی نشان می دهد که با بهار زندگی در مناطق زیست محیطی و طبیعی نیز جریان می یابد.
استان مازندران دارای حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۲ میلیون هکتار از این مساحت استانی را عرصه های طبیعی و زیست محیطی تشکیل می دهد که ۵۳۰ هزار هکتار آن مناطق حفاظتی تشکیل می دهد.
براساس آمارهای رسمی، بیش از ۴۹۰ گونه جانوری از رده های مختلف مهره داران اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و ماهی ها در زیست بوم مازندران شناسایی شدند که پرندگان با ۳۱۷ گونه بیشترین جمعیت را دارند .
ایران زیستگاه ۵۳۵ گونه معادل یک سوم از پرندگان جهان است.
گزارش های بین‌المللی نشان می دهد که ۱۹۲ گونه معادل بیش از ۱۲ درصد از گونه های پرندگان جهان در معرض انقراض هستند.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات