سد میناب هرمزگان به‌طور کامل آبگیری شد/ طغیان رودخانه‌ها در حال فروکش کردن است

سد میناب هرمزگان به‌طور کامل آبگیری شد/ طغیان رودخانه‌ها در حال فروکش کردن است

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هوشنگ ملایی" با بیان اینکه بارش‌های خوبی طی دو روز گذشته انجام شده است، اظهار کرد: به دنبال بارندگی دو روز گذشته و ورود آب، ظرفیت آبگیری سد استقلال میناب با ۲۴۰ میلیون مترمکعب، سد شمیل و نیان بندرعباس با ۱۰۰ میلیون مترمعکعب و سد جگین جاسک با ۲۱۰ میلیون متر مکعب، تکمیل و آب از این سد‌ها سرریز شد.
وی عنوان کرد: بیشترین بارش مربوط به ایستگاه رهبران رودان با ۲۲۱ میلی‌متر بوده و از لحاظ دبی پیک سیلاب حدود پنج هزار متر مکعب در ثانیه مربوط به ایستگاه آبنمای رودان در سحرگاه دوشنبه ثبت شده است که برای آرامش سیلاب و جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی، سرریز سد میناب آزاد تخلیه می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با اشاره به این که مردم حاشیه رودخانه‌ها برای تخلیه احتمالی آب سدها آمادگی لازم را داشته باشند، اظهار داشت: هم اکنون از سد استقلال میناب سه هزار متر مکعب در ثانیه، سد شمیل و نیان ۸۰۰ متر مکعب در ثانیه و سد جگین ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه آب در حال تخلیه است.
ملایی ادامه داد: ساکنان مناطق پایین‌دست سد استقلال میناب باید علاوه بر رعایت نکات ایمنی، همکاری لازم را با بخشداران، دهیاران و گروه‌های امدادی منطقه جهت کاهش خسارات احتمالی داشته باشند.
وی افزود: با توجه به بارندگی‌های سامانه اخیر در استان هرمزگان و جنوب کرمان و همچنین سیلابی شدن رودخانه میناب، لذا جهت مدیریت سیلاب بخشی از حجم سیلاب از طریق دریچه‌های تحتانی و سرریز رهاسازی می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با اشاره به آبگیری کامل مخزن سد میناب در پی بارندگی اخیر از ورودی چهار هزار متر مکعب آب در ثانیه به سد میناب خبر داد و گفت: به علت سرریز شدن سد میناب حدود سه هزار متر مکعب آب در ثانیه به پایین‌دست تخلیه می‌شود.
ملایی با تاکید بر اینکه مردم از مسیر و محدوده جریان آب سیلاب فاصله بگیرند، تصریح کرد: به دلیل قطع بارندگی، طغیان آب رودخانه‌ها در حال فروکش کردن است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات