مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل آخرین وضعیت سدهای مخزنی و...

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری ایرنا آخرین وضعیت سدهای مخزنی و بارشهای استان اردبیل را تشریح کرد.

مهندس عباس جنگی مرنی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در خصوص وضعیت سدهای در حال بهره برداری استان اردبیل گفت: تعداد ۸ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد کوتاه در حال بهره برداری در استان اردبیل داریم که کل ظرفیت ذخیره آب و حجم مخازن این سدها (قابل بهره برداری) به ترتیب ۲۶۳ و ۷۲ میلیون متر مکعب می باشد. در حال حاضر حجم ذخیره آب فعلی در سدهای مخزنی بزرگ و کوتاه استان به ترتیب ۱۳۰ و ۲۵ میلیون مترمکعب است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه اردبیل با اشاره به میزان بارشهای استان اردبیل در سال آبی ۹۹ - ۱۳۹۸ اعلام کرد: در سال آبی جاری تا کنون طبق آمار ایستگاه های هواشناسی به طور متوسط ۱۴۶ میلیمتر بارندگی در استان اردبیل وجود داشته که این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و بلندمدت به ترتیب بیش از ۲۲ و ۱۱ درصد کاهش نشان می دهد .

مهندس جنگی مرنی با بیان اینکه متوسط بارش کشور تا کنون ۲۱۰ میلیمتر گزارش شده و میانگین بارندگی در ایران حدود ۲۳ درصد بیش از نرمال است، افزود: استان اردبیل از لحاظ نزولات جوی تا این زمان از سال آبی شرایط مساعدی ندارد و با بیش از ۱۱ درصد کاهش بارش نسبت میانگین بارندگی بلند مدت، بیست و هفتمین استان کشور از لحاظ رتبه بندی اختلاف بارش سال آبی جاری با بارش نرمال است و بایستی همه ما در مصرف آب در بخش های مختلف، نهایت دقت و صرفه جویی را داشته باشیم و انشاالله ذخایر آب کاملا مطمئنی را برای فصل تابستان حفظ نماییم. ایشان همچنین اظهار داشت: شرکت آب منطقه ای اردبیل نسبت به مدیریت منابع و مصارف آب سدهای مخزنی، نهایت دقت را دارد و روزانه به طور مرتب پایش و کنترل می شود و امیدواریم در ماههای آتی در استان اردبیل نیز مانند اغلب نقاط کشور شاهد نزولات جوی مناسبی باشیم و این کسری بارش استان، جبران شود .

وی در خصوص وضعیت منابع و مصارف آب برخی از سدهای استان گفت: در سد یامچی اردبیل با ظرفیت مخزن ۸۲ میلیون مترمکعب، در حال حاضر ۳۳ میلیون مترمکعب ذخیره آب شده است و ظرفیت خالی این سد ۴۹ میلیون مترمکعب می باشد و می تواند سیلاب های احتمالی در حوضه آبریز سد را کنترل و ذخیره نماید . همچنین سد سبلان با ظرفیت مخزن ۱۰۵ میلیون مترمکعب، اکنون ۶۴ میلیون مترمکعب ذخیره آب دارد و با ۴۱ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی در مخزن سد، آماده ذخیره و کنترل سیلاب های احتمالی حوضه آبریز رودخانه قره سو است. سد های قوری چای و احمدبیگلو نیز به ترتیب ۷۶ و ۸۵ درصد ظرفیت خالی برای کنترل سیلاب و رواناب های آتی را دارند .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل افزود: سد مخزنی سقزچی در شهرستان نمین با ظرفیت مخزن نزدیک به ۴ میلیون مترمکعب، تنها سد بزرگ در استان اردبیل است که کاملا پر شده و در حال سرریز می باشد و سایر سدها استان با داشتن ظرفیت خالی، آماده کنترل سیلاب های احتمالی و آتی حوضه آبریز خود هستند .

وی در پایان گفت: شرکت آب منطقه ای اردبیل برای تامین آب شرب مردم عزیز اهتمام جدی دارد و منابع و مصارف آب سطحی و زیرزمینی استان مرتبا توسط اکیپ ها و گروه های گشت و بازرسی نظارت و کنترل می شود و ساماندهی و مدیریت اغلب رودخانه ها با مشارکت دستگاهها و نهادهای ذیربط برای عبور سیلاب های ۲۵ ساله انجام شده و نقاط حادثه خیز در آنها نیز ساماندهی گردیده است .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل

    شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات