65 میلیون مترمکعب؛ حجم خالی مخزن سد کوثر برای مهار سیلاب‌های احتمالی

65 میلیون مترمکعب؛ حجم خالی مخزن سد کوثر برای مهار سیلاب‌های احتمالی

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی داودی‌مهر" در حاشیه بازدید از سد شاه قاسم و پروژه ساماندهی رودخانه بشار افزود: تا این لحظه مدیریت خوبی در خصوص تنظیم مخزن سدها و مهار و کنترل سیلاب‌ها در سطح استان صورت گرفته و این روند همچنان ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه در سطح استان، سد کوثر در شهرستان گچساران با حجم مخزنی 580 میلیون مترمکعب و سد شاه قاسم در 5 کیلومتری شهر یاسوج با حجم 9 میلیون مترمکعب، در حال بهره برداری هستند، افزود: در حال حاضر حجم خالی مخزن سد کوثر حدود 65 میلیون مترمکعب، دبی ورودی 33.66 مترمکعب بر ثانیه و دبی خروجی آن 19 میلیون مترمکعب بر ثانیه است که بر همین اساس، انشاالله سیلاب‌ها و آوردهای بالادست این سد، به خوبی مهار و مدیریت خواهد شد.
داودی‌مهر، اظهار داشت: مجموع ورودی به مخزن سد کوثر از ابتدای سال آبی 194.1 میلیون مترمکعب بوده که 22 میلیون مترمکعب مربوط به بارندگی‌های سال جدید تاکنون بوده و حجم رهاشده جهت پیش‌بینی سیلاب چند روز اخیر نیز 8.5 میلیون مترمکعب است.
وی ادامه داد: به‌رغم اینکه سد شاه قاسم در دست تعمیر بوده، اما طی چند روز اخیر آبگیری آن آغاز شده و حدود دو میلیون مترمکعب از سیلاب‌های حاصل از بارش‌های اخیر را مهار کرده است.
وی اضافه کرد: بر اساس پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌های به‌عمل آمده، انشاالله با مهار سیلاب‌های حاصل از بارش‌های پیش رو، متناسب با حجم مخزن و نیاز بهره‌برداران پایین‌دست، آبگیری لازم انجام می‌پذیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: علاوه بر سدهای مخزنی ذکر شده، شش طرح تغذیه مصنوعی توسط شرکت آب منطقه‌ای و چندین طرح تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب توسط جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان در دست بهره‌برداری است که بوسیله آنها سالیانه حدود 30 میلیون مترمکعب از سیلاب‌ها مهار و به حجم مخازن آب زیرزمینی اضافه می‌شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات