اصلاح ساختار ستاد آب کشور برای نزدیک‌تر کردن کانون‌های سیاست‌گذاری و نظارت در بخش آب/ افزایش ۲۳ درصدی بارش‌ها/ ۵.۵ میلیارد متر مکعب حجم خالی برای مهار سیلاب‌های احتمالی در مخازن سدهای خوزستان

اصلاح ساختار ستاد آب کشور برای نزدیک‌تر کردن کانون‌های سیاست‌گذاری و نظارت در بخش آب/ افزایش ۲۳ درصدی بارش‌ها/ ۵.۵ میلیارد متر مکعب حجم خالی برای مهار سیلاب‌های احتمالی در مخازن سدهای خوزستان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" روز چهارشنبه در گفت‌و‌گو با شبکه خبر، با اشاره به تصویب امروز هیئت وزیران افزود:  اصلاحیه‌ای که امروز در هیئت وزیران به تصویب رسید مبتنی بر این که ما در ستاد آب کشور برای نزدیک‌تر کردن کانون‌های سیاست‌گذاری، تنظیم و نظارت و همچنین تمرکز مدیریت در مقیاس حوضه‌های آبریز، معاونت آب و آبفای وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب را یکی کنیم؛ این ساختار از قبل وجود داشت و با این تصمیم از بخشی از موازی‌کاری‌ها قطعا پرهیز خواهد شد و سیستم متمرکزتری خواهیم داشت که نتیجه آن را در آینده شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو در دو فصل ساخت و سازها و ساز و کارها اظهار داشت: مانند سال گذشته که ۲۲۷ طرح بزرگ در ۶ ماه بهره‌برداری شد، فقط برای فصل بهار امسال حدود ۴۰ طرح بزرگ برای بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومان آماده شده است.
وی گفت: در فصل ساز و کارها هم با اصلاحاتی که انجام می‌شود موضوع جهش تولید را نه فقط در ساخت و سازها که سعی می‌شود در سرعت دادن به انجام کارها و سیستم‌های مدیریتی انجام شود که یکی از این موارد، یکپارچه کردن شرکت‌های آب و فاضلاب در روستاها بود.
وزیر نیرو همچنین ظرفیت محدود تصفیه‌خانه‌ها و استفاده توامان از آب شرب برای بخش بهداشت در کشور را خاطرنشان کرد و افزود: در شبکه مشترک شرب و بهداشت در برخی مناطق تا بیش از ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش مصرف داریم، اما به طور متوسط در سطح کشور افزایش ۱۲درصدی را نشان می‌دهد.
وی اظهار داشت: امروز در دولت و دیروز در ستاد ملی مقابله با کرونا گفتم که آب و برق جزو همکاران خاموش بخش بهداشت و درمان کشور در مبارزه علیه کرونا هستند و ۲۰ هزار پرسنل در حوزه برق و افزون بر ۵ هزار نفر در حوزه آب در بخش‌های مختلف این دو به‌طور شبانه‌روزی مشغول فعالیت هستند.
اردکانیان گفت: خوشبختانه مشکلی نداریم و عوارض سیلاب‌های اخیر تا حدود زیادی از حیث قطع آب و یا برق روستاها برطرف شده است، موارد معدودی هم وجود دارد که این‌ها هم در حال برطرف شدن است.

تاکید بر رعایت مصرف آب
وی با اشاره به افزایش مصرف آب گفت: در برخی استان‌ها به تدریج به فصل گرم نزدیک می‌شویم و طبیعتا مصرف برق افزایش پیدا می‌کند و باید از مردم بخواهیم بدون کوچک‌ترین اغماضی در رعایت مسایل بهداشتی  سعی کنند این کار را به گونه‌ای انجام دهند که آب شرب کمتری استفاده شود و این روزها را بدون مشکل پشت سر گذاشته و به استقبال تابستان برویم.

افزایش ۲۳ درصدی بارش‌ها
وزیر نیرو همچنین خاطرنشان کرد: مجموع بارش‌ها هم هر چند نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد کمتر است اما سال گذشته، سالی استثنایی بود که نسبت به متوسط ۵۰ ساله کشور، حدود ۲۳ درصد بارش‌ها افزایش داشته است.
اردکانیان افزود: این بدان معناست که مخازن ما در وضعیت خوبی هستند، اما در خوزستان برای مهار سیلاب‌های احتمالی پیش رو حدود ۵.۵ میلیارد متر مکعب حجم خالی در مخازن سدها وجود دارد و با رعایت مردم در پایین‌دست سدها مشکلی نخواهیم داشت.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات