ذخیره 810 میلیون متر مکعب آب در سدهای خراسان رضوی

ذخیره 810 میلیون متر مکعب آب در سدهای خراسان رضوی

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد علایی" با اشاره به اینکه در روز نوزدهم فرودین ماه سال گذشته میزان بارش استان 201.6 میلی‌متر بوده است، اظهارکرد: سال گذشته در 50 سال اخیر پربارش‌ترین سال آبی به‌شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه امسال میزان بارش در مقایسه با سال گذشته با کاهش پنج درصدی مواجه بوده است، ادامه داد: طبق این آمار، بارش امسال در مقایسه با میانگین 50 ساله با افزایش 36 درصدی مواجه بوده است.
علایی افزود: در بارندگی‌های چند روز گذشته سیلاب‌های شدیدی در حوزه شهرستان‌های کلات نادری و سرخس رخ داد به‌طوری‌که ظرف 40 دقیقه بیش از 43 میلی‌متر بارش داشتیم که این حجم از بارش منجر به سیلاب‌های زیادی شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال گذشته همکاری بسیار خوبی میان دستگاه‌های اجرایی اعم از فرمانداران، دادستان‌ها، شرکت آب منطقه‌ای و به خصوص مردم صورت گرفت و سیلاب‌ها به شکل صحیح مدیریت شد، اظهار کرد: در سال گذشته پنج کیلومتر از رودخانه روستاهای زشک در شاندیز بازگشایی و همچنین حدود 70 دهانه پل تخریب شد.
وی ادامه داد: به دلیل حجم سیلاب‌هایی که سال گذشته رخ داد از روز دوم فروردین ماه مسیر روستاهای زشک و ابرده مسدود و سیلاب منجر به آسیب‌های زیادی از جمله قطعی برق، آب و گاز روستاییان شد، اما امسال با وجود اینکه 1.5 برابر سال 98 در رودخانه‌ها سیلاب داشتیم خوشبختانه با مدیریت صحیح هیچ خسارتی وارد نشد.
علایی با اشاره به اینکه 35 سد بزرگ بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ساخته شد، تصریح کرد: سال گذشته در چنین روزی 530 میلیون متر مکعب آب در سد‌ها ذخیره شده بود اما در سال جاری این رقم به 810 میلیون متر مکعب آب رسیده که این آمار جزو دستاوردهای خادمان مردم در حوزه آب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در سال جاری، بیان کرد: حدود 9 سد در استان خراسان رضوی تا امروز سرریز شده است و امیدواریم با بارندگی‌های خوبی که امسال داریم مابقی سدها هم پُر شود تا سال آبی خوبی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در حوزه کلان مدیریت آب در خراسان رضوی گام‌های موثری برداشته شده است، گفت: نگرانی ما در این خصوص تا حدودی رفع شده زیرا در سال گذشته با همکاری کشاورزان و مردم فهیم توانسته‌ایم 400 میلیون متر مکعب آب کمتر برداشت شود که این رقم بسیار قابل توجهی است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات