خسارت کرونا به حوزه فرهنگ و هنر آذربایجان‌شرقی

خسارت کرونا به حوزه فرهنگ و هنر آذربایجان‌شرقی

به گزارش شهریار، محمد محمدپور روز در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: اجرای موسیقی و تئاتر که در استان به شکل گسترده برگزار می‌شد، اکنون دچار مشکل شده و حتی تعدادی از هنرمندانی که فقط از طریق کارهای هنری چون اجرای موسیقی، تئاتر و امثال این‌ها امرار معاش می کردند، در بحران به سر می‌برند.

وی ادامه داد: آموزشگاه‌های آزاد هنری مشکل اجاره و تعهد به هنرآموزان خود را دارند؛ حوزه نشر و مطبوعات با مشکل مواجه شده و به خصوص مطبوعات مکتوب اجازه انتشار ندارند.

محمدپور یادآوری کرد: همه بخش‌های فرهنگی آذربایجان شرقی از جمله چاپ، نشر، حوزه موسیقی، هنرهای تجسمی، آموزشگاه‌ها و هنرستان‌ها تعطیل هستند؛ موسسات فرهنگی و هنری و موسسات قرآنی فعالیت نمی‌کنند و درآمدهایشان از این راه قطع شده است و در کنار آن، هزینه‌های اجاره و تعهدات نسبت به طرف‌های قرارداد نیز وجود دارد که در نهایت آسیب‌های زیادی را به بدنه فرهنگ استان وارد کرده است.

وی گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در راستای جبران خسارت‌های وارده، در حال جمع بندی و برآورد خسارات وارده به بخش‌های فرهنگی استان است.

وی با بیان این‌که در تلاشیم تا کسب و کارهای هنری را در فضای مجازی راه اندازی می‌کنیم، گفت: با ۲۶ کتاب فروشی سطح تبریز هماهنگ کردیم تا مردم بتوانند کتاب موردنظر خود را سفارش دهند و با رعایت موارد بهداشتی به صورت رایگان درب منزل تحویل بگیرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: هنرمندان در خانه نیز با تولیدات هنری و فعالیت در فضای مجازی تا حدودی کمبودها را جبران می‌کنند؛ مسابقات و جشنواره‌های مختلف هنری برگزار می‌شود و دولت نیز تسهیلات حمایتی برای این بخش درنظر گرفته است.

وی با اشاره به فعالیت ‌های اصحاب رسانه آذربایجان شرقی، گفت: پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌های استان در بخش‌های مختلف خبری با وجود ریسک بالا، حاضر شده و در راه تهیه خبر و گزارش به منظور آگاه سازی مردم نسبت به مراقبت‌های بهداشتی اقدامات بسیاری را انجام می‌دهند.

محمد پور با قدردانی از اصحاب رسانه حاضر در صحنه‌های خبری، اظهار کرد: حوزه رسانه نیز هم‌پای مدافعان سلامت در صحنه حاضر بوده و در راستای آگاهی بخشی مردم نسبت به موارد بهداشتی عمل می‌کنند.

وی با بیان این‌که هنرمندان استان تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کرده‌اند، گفت: هنرمندان تئاتر، سینما، موسیقی و بخش‌های مختلف شعر و ادب و خوشنویسی، می‌توانند با تولیدات هنری خود و انتشار در فضای مجازی، آرامش را به جامعه تزریق کنند.

محمدپور در خاتمه گفت: با پیگیری‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، سعی می‌شود تا خسارات وارده به هنرمندان تا حدودی جبران شود و هنرمندان با بهره مندی از تعطیلات پیش آمده از این دوره گذری عبور کنند.

لینک اصل خبر در سایت شهرداری تبریز

  منبع خبر

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز

  شهرداری تبریز یک شهرداری در شهر تبریز می باشد

   نظرات