نفوذ یک‌میلیون مترمکعب روان‌آب به سفره‌های آب زیرزمینی کاشمر

نفوذ یک‌میلیون مترمکعب روان‌آب به سفره‌های آب زیرزمینی کاشمر

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسین حکمتی‌فر" با اعلام این خبر گفت: این حجم آب معادل آبدهی سالانه سه حلقه چاه کشاورزی با دبی حدود ۲۳ لیتر در ثانیه است که تنها با مهار روان‌آب ناشی از بارندگی اوایل سال جاری توسط بندهای تغذیه مصنوعی سید مرتضی(ع) حاصل شده است.
وی با ارائه گزارشی از سیلاب 4 فروردین ماه و اقدامات امور منابع آب کاشمر گفت: شروع بارندگی از اوایل بامداد 4 فروردین در شهرستان کاشمر موجب وقوع سیلاب در اکثر مسیل‌ها و رودخانه‌های شهرستان کاشمر شد.
حکمتی‌فر ادامه داد: با اطلاع از ورود سامانه بارشی به کشور گروه‌های گشت و بازرسی امور منابع آب کاشمر برای بررسی موانع و مشکلات عبور سیلاب در منطقه به حالت آماده‌باش درآمده و اقدامات تکمیلی به‌طور ضربتی انجام شد. با وجود حجم قابل ملاحظه بارش در منطقه خوشبختانه خسارات قابل توجهی به مردم و منطقه وارد نشد.
مدیر امور منابع آب کاشمر گفت: در مسیل غربی شهر کاشمر، سیلاب در رودخانه سنگ نصوح بدون هیچ خسارتی وارد مسیل جنگا شد و از آنجا که برای آبگیری بندهای تغذیه مصنوعی سیدمرتضی رسوب پشت دریچه تخلیه شده بود، به محض ورود، سیلاب به‌طور کامل توسط بندهای تغذیه مصنوعی مهار شد.
با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی در منطقه ترشیز، توسعه طرح‌های آبخیزداری و تغذیه مصنوعی می‌تواند نقش بسیار مؤثری در تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و جبران بخشی از کسری مخزن موجود ایفا کند.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات