بهبود وضعیت تالاب‌های سه گانه هامون/ شرایط خوب آبی در سیستان و بلوچستان/ تداوم تبادل انرژی با همسایگان

بهبود وضعیت تالاب‌های سه گانه هامون/ شرایط خوب آبی در سیستان و بلوچستان/ تداوم تبادل انرژی با همسایگان

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» درباره مدت زمان انجام پروژه‌های آماده بهره‌برداری برای امسال هم گفت: با نگاه به دوره ساخت پروژه‌ها، در بخش آب و برق عمدتا" پروژه‌های با دوره ساخت بیش از یک، دو و بعضا" سه سال است.
وی افزود: درست است که مجتمع‌های آبرسانی را با توجه به تجهیزاتی که موجود است و تبحری که نیروی انسانی دارد می‌توان امسال شروع و به اتمام رساند، اما سد و نیروگاه‌هایی که امسال بهره‌برداری می‌شوند پروژه‌هایی هستند که در دست اجرا قرار دارند.
وی یادآوری کرد: امسال، سال پایانی فعالیت دولت دوازدهم است و مانند هر دولت دیگری علاوه بر بهره‌برداری تعدادی از طرح‌ها، باید طرح‌های دیگری هم آغاز شود که دولت بعد در سال‌های آتی بتواند آن‌ها را تکمیل کرده و به بهره‌برداری برساند.
به گفته اردکانیان، بخش قابل توجهی از حدود 250 طرحی که امسال بهره‌برداری می‌شود پروژه‌های در دست اجراست.

بهبود وضعیت تالاب‌های سه گانه هامون
وزیر نیرو همچنین در خصوص شرایط آبی استان سیستان و بلوچستان با توجه به سیلاب‌های سال گذشته و امسال اظهار داشت: با تلاش‌هایی که در سال گذشته صورت گرفت امسال از حیث منابع آب شیرین در این استان در شرایط خوبی به‌سر می‌بریم.
وی گفت: با بارش‌ها و سیلاب‌های پایان سال گذشته و آمادگی برای تسکین سیلاب‌ها در مخازن سدهای موجود، همچنین سیلاب‌های ابتدای امسال که از افغانستان وارد کشور شد، این آب‌ها در سازه‌های آبی استان ذخیره شد و در عین حال آب قابل توجهی وارد تالاب‌های منطقه از جمله هامون صابری و پوزی (مشترک بین ایران و افغانستان) و هامون هیرمند در داخل خاک ایران شد که در مجموع وسعتی به میزان 470 هزار هکتار و حجم 10 میلیارد متر مکعب دارند.
به گفته اردکانیان، در صورت بروز سیلاب‌های سنگین وسیع و بلندمدت این تالاب‌ها که به نسبت 60 و 40 بین ایران و افغانستان تقسیم شده‌اند، پذیرای سیلاب‌ها خواهند بود.
وزیر نیرو گفت: امسال شرایط خوبی از این حیث در استان سیستان و بلوچستان برقرار است و سطح قابل توجهی از اراضی در منطقه سیستان زیر کشت خواهد رفت.

برای تامین آب شرب سیستان و بلوچستان به صورت بالقوه مشکلی نداریم
اردکانیان افزود: داشتن حجم مطمئن آب شیرین در سدها و گودال‌های نیمه طبیعی موجود در استان، این اطمینان را می‌دهد که برای تامین آب شرب منطقه به صورت بالقوه مشکلی نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: در شکل بالفعل هم، سرعت دادن به اجرای طرح‌های آبرسانی است که هموطنان ما در سیستان و بلوچستان مانند دیگر هموطنان باید به آب پایدار و با کیفیت در محل زندگی و مصارف خود در بخش های مختلف دسترسی داشته باشند.
وی افزود: طرح های خوبی اجرا می شود و بخش قابل توجهی از 1400روستایی که امسال از آب شرب پایدار و سالم برخوردار می‌شوند مربوط به استان سیستان و بلوچستان خواهد بود.
اردکانیان گفت: طرح‌های آبرسانی هم داریم اما آنچه مهم است این که شرایط امسال شرایط مناسبی از حیث داشتن آب در دسترس است و امید می‌رود با استفاده صحیح از این آب بویژه در بخش کشاورزی شکر عملی را به جا بیاوریم که موجب مزید نعمت می‌شود.

تبادل انرژی با همسایگان
وزیر نیرو همچنین تبادل برق با کشورهای همسایه را جزو برنامه‌های مهم در دستور کار امسال این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: امکان تبادل انرژی به میزان قابل توجهی با همه همسایگانی که با آنها مرز زمینی داریم برقرار است و همان‌گونه که در تابستان پارسال خاموشی صفر داشتیم و هم عرصه انرژی بیشتر آن به مصرف کنندگان داخلی و افزایش صادرات انرژی در مقایسه با سال ماقبل، امسال نیز این موضوع جزو برنامه‌های ما است.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات