در بارندگی‌ها رها سازی آب سدها بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی...

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: در بارندگی‌ها رها سازی آب سدها بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی صورت می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌‌ای هرمزگان، دکتر هوشنگ ملایی اظهار کرد: از اول سال آبی (مهر ماه 98 تا کنون) در سد استقلال میناب 305 میلیون متر مکعب بارش و آورد سیلاب داشتیم که 155 میلیون متر مکعب از آن مربوط به بارندگی‌های اوایل فروردین ماه سال 1399 بود.

وی عنوان کرد: در بارندگی اول سالجاری که در سوم فروردین رخ داد، 140 میلیون متر مکعب و در بارندگی دوم 15 میلیون متر آب وارد سد استقلال شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ادامه داد: از مجموع آب‌های بارشی به این سد، 102 میلیون متر مکعب از طریق دریچه‌های تحتانی و به دلیل سرریز رها شد و باقیمانده به منابع آبی سطحی و زیر سطحی استان افزوده شد.

ملایی با ذکر این نکته که سد استقلال میناب پس از 10 سال در فروردین ماه سرریز شد، تصریح کرد: 98 درصد از سد استقلال میناب در حال حاضر پر است یعنی حجم مخزن حدود 235 میلیون متر مکعب می‌باشد که حدود 30 درصد از آن در بارندگی‌های اخیر تامین شد.

وی تغییر اقلیم را یکی از دلایل بارش‌های با شدت زیاد هرمزگان دانست و مطرح کرد: شدت بارشی که در سوم فروردین ماه در میناب اتفاق افتاد با دوره بازگشت 100 ساله بود. شدت بارش باعث سیلاب می‌شود که با دوره بازگشت سنجیده می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تشریح کرد: برای به حداقل رساندن خسارات ناشی از سیلاب سوم قروردین ماه، کمیته مدیریت بحران (سیلاب) شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی تشکیل جلسه داد.

ملایی ادامه داد: سازمان هواشناسی  بارش 30 تا 60 میلی‌متری را برای سوم فروردین ماه سال جاری پیش‌بینی کرده بود اما پس از مدتی گزارش‌های ایستگاه‌های هواشناسی و هیدرومتری شرکت در سطح استان بارش‌هایی تا 100 میلی‌متر را ثبت کرده بودند.

وی خاطرنشان کرد: پس از دریافت گزارش بارندگی از ایستگاه‌های هیدرومتری سراسر استان به خصوص ایستگاه‌های واقع شده در حوزه آبگیر سدهای استان بلافاصله جلسات مدیریت سیلاب با حضور معاون محترم عمرانی استانداری هرمزگان، فرماندار بندرعباس و سرپرست مدیریت بحران استانداری برگزار و بازدیدهای میدانی برای اتخاذ تصمیمات لازم انجام شد.

ملایی گفت: ایستگاه‌های هواشناسی و هیدرومتری «سلوبم» در بندرعباس با 233 میلی‌متر، ایستگاه‌های «رهبران» و «چاه زیارت» در شهرستان رودان به ترتیب با 220.9  و 192 میلی‌متر بیشترین مقدار بارش را در پایان بارندگی فروردین ماه را ثبت کردند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه بازگشایی دریچه تحتانی سدها بر اساس دستور العمل شرکت مدیریت منابع آب ایران و وزارت نیرو صورت می‌پذیرد، گفت: خوشبختانه با زحمات کارشناسان شرکت آب منطقه‌‌ای هرمزگان با وجود اینکه در برخی مواقع ورودی سد استقلال میناب به بیش از پنج هزار متر مکعب هم می‌رسید اما سیلاب به خوبی مدیریت شد.

ملایی استفاده از روش‌های نوین و فنی در رها سازی آب سد را یکی از دلایل کاهش خسارت سیلاب فروردین ماه دانست و اظهار کرد: اطلاع رسانی در خصوص وقوع سیلاب بر عهده مدیریت بحران استان و رسانه ملی است اما شرکت آب منطقه‌ای نیز پیش از وقوع سیلاب اخطارهایی را برای پیشگیری از بروز حادثه و خسارت جانی در رسانه‌ها و فضای مجازی صادر کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه در بارندگی سوم فروردین‌ماه به هیچ عنوان بی توجهی به هشدارهای هواشناسی صورت نگرفت، ابراز داشت: آب درون سدها یکی از سرمایه‌های حیاتی و بسیار مهم استان محسوب می‌شوند چراکه برای تامین آب آشامیدنی، صنعتی و کشاورزی صدها هزار نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ملایی با ذکر این نکته که چشم امید بسیاری از مردم و کشاورزان استان هرمزگان به بارش‌ها و منابع آبی واقع شده در سدها است، ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای رها سازی تدریجی آب سد را بر اساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی انجام می‌دهد. هنگامیکه بارندگی شدیدی پیش بینی نشده است نمی‌توان رها سازی آب سدها را انجام داد چراکه ضربه بسیار بزرگی به آب شرب، صنعت و کشاورزی استان وارد می‌شود.

وی عنوان کرد: برخی از روستاهایی که در بارندگی فروردین ماه سال جاری درگیر سلاب شدند در بستر یا حریم رودخانه‌ها قرار داشتند. در گذشته نیز اقداماتی برای حل این مشکل توسط دستگاه‌های مربوطه انجام شده بود که متاسفانه جابجایی روستاها انجام نشد.

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات