اخذ عوارض سکونت در پایتخت

اخذ عوارض سکونت در پایتخت

http://www.bananews.ir/تامین ۲۵۰ میلیارد تومان منبع مالی برای نوسازی شهر تهران براساس تصمیم شهرداری برعهده پایتخت‌نشینان گذاشته شده تا مالکان آپارتمان‌های مسکونی و ساختمان‌های اداری و تجاری در قالب «مالیات سکونت» نسبت به پرداخت آن و تامین این مبلغ، اقدام کنند.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) «عوارض نوسازی» و «بهای خدمات پسماند» دو نوع مالیات شهری است که با ارسال قبوض آنها از هفته آینده به در منازل موجود در تهران، ساکنان این کلانشهر موظف می‌شوند حداکثر تا پایان سال جاری مبالغ درج شده در آن را به حساب شهرداری واریز کنند.

به طور متوسط سهم هر نفر ساکن تهران از پرداخت مالیات سکونت در سال جاری حدود ۳۵ هزار تومان تخمین زده می‌شود؛ اما از آنجا که میزان مالیات برای ساختمان‌های مستقر در نیمه‌شمالی شهر بیشتر از نیمه‌جنوبی و همچنین مالیاتی که ساختمان‌های تجاری و اداری باید بپردازند به مراتب بیشتر از املاک مسکونی است، نرخ مالیات سکونت برای واحدهای مسکونی متفاوت است و به طور متوسط کمتر از ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر واحد خواهد بود. عوارض نوسازی و بهای خدمات پسماند در دو قبض جداگانه و به صورت رنگی تهیه شده و پرداخت آن به صورت اقساط پیش‌بینی شده است.

شهرداری‌ تهران چند سالی است اخذ مالیات سکونت را به جای تمرکز صرف بر عوارض ساخت‌وساز که مالیات ناپایدار محسوب می‌شود، در دستور کار قرار داده است، اما در وصول آن تا حدودی ناموفق بوده است.

برخی از ساکنان تهران تمایلی به پرداخت سالانه مالیات‌شهری ندارند؛ طوری که در زمان فروش ملک‌شان به دلیل اینکه باید قبل از انتقال مالکیت عوارض شهرداری را تسویه‌ کرده‌ باشند، نسبت به پرداخت عوارض معوق، یکجا اقدام می‌کنند.

هر چند شهرداری برای تعویق در پرداخت عوارض نوسازی و پسماند جریمه تعیین کرده، اما ظاهرا نرخ جریمه برای برخی از ساکنان عامل بازدارنده در نپرداختن به موقع عوارض محسوب نمی‌شود.

آمارهای مربوط به میزان وصول عوارض نوسازی و خدمات پسماند در سال۸۹ نشان می‌دهد از ۵۰۰ میلیارد تومان قبض ارسال شده، رقمی معادل ۱۹۰ میلیارد تومان -۳۸ درصد- وصول شده است.

به گزارش بنانیوز به نقل از دنیای‌اقتصاد ،بر خلاف سال‌های گذشته که فیش عوارض نوسازی و پسماند در اوایل سال به در منازل ارسال می‌شد، امسال به دلیل به روز شدن سرشماری تعداد واحدهای مسکونی هنوز این فیش توزیع نشده است که با نهایی شدن این آمار بنا شده است، این فیش‌ها هفته آینده به دست شهروندان برسد.

وصول عوارض نوسازی و پسماند از کلیه اراضی و ساختمان‌ها و مستحدثات واقع در محدوده قانونی شهر است که به عنوان بخشی از ردیف‌های درآمدی بودجه شهرداری قرار دارد و فیش‌های مربوط به آن سالی یک بار در سطح شهر توزیع می‌شود. این در حالی است که معاون مالی و اداری شهردار تهران چندی پیش از تک برگ شدن قبض نوسازی خبر داد.

به گفته پورزرندی و بر اساس مصوبه شورای شهر تهران عوارض نوسازی در سال جاری افزایشی نداشته است و همانند سال‌های گذشته معادل ۵/۱ درصد ارزش دفترچه معاملات تعیین شده است. البته تنها تفاوت قبوض امسال شهروندان تهرانی «یک برگه شدن قبض نوسازی» است که شهروندان برای پرداخت آن می توانند به سامانه شهرداری مراجعه و از این طریق برای شرکت در قرعه کشی امتیاز دریافت کنند.

شهروندانی که عوارض نوسازی خود را یکجا و تا ۱۵ آبان ماه پرداخت کنند، همانند سال‌های گذشته، مشمول تخفیف «خوش حسابی» شده و جوایزی به قید قرعه از سوی شهرداری به ۱۳۹۰ نفر ارائه خواهد شد. علاوه بر این امکان پرداخت قسطی عوارض برای برخی از شهروندان امسال هم وجود خواهد داشت که شهروندان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌های شهرداری دوره‌های اقساط خود را تعیین کنند.

همچنین مالکانی که اقدام به پرداخت عوارض نکنند از سوی معاونت مالی و اداری شهرداری تهران مشمول جریمه ۱۹ درصدی خواهند شد.

پیش‌بینی زیاد، وصولی کم

مبلغ کل پیش‌بینی شده برای درآمد حاصل از این محل هر ساله مبلغ ثابت ۵۰۰ میلیارد تومان است که به طور معمول بین ۱۵۰ میلیارد تومان آن مربوط به ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی است و مابقی آن از شهروندان دریافت می‌شود.

البته میزان عوارض وصول شده هر ساله متفاوت است. به عنوان مثال در سال ۱۳۸۶ درآمد حاصل از عوارض نوسازی شهر تهران مبلغ ۲۵ میلیارد تومان یعنی تنها ۵ درصد از مبالغ پیش‌بینی شده بوده که البته این میزان هر ساله رو به افزایش بوده است.

همچنین میزان عوارض نوسازی در سال ۸۸‌، به ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده و در سال گذشته مبلغ ۱۹۰ میلیارد تومان؛ یعنی ۳۸ درصد از کل پیش‌بینی‌ها، به صندوق شهرداری واریز شده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، پیش‌بینی شهرداری تهران از دریافت عوارض نوسازی و پسماند برای سال‌جاری ۲۵۰ میلیارد تومان یعنی بیش از ۵۰ درصد مبلغ پیش‌بینی شده است. این در حالی است که براساس بودجه امسال شهرداری، ۱۶۵ میلیارد تومان درآمد از محل عوارض نوسازی و مدیریت پسماند برآورد شده است.

 

 

    نظرات