63 دستگاه حفاری غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان توقیف شد

63 دستگاه حفاری غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان توقیف شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "حسن ساسانی" افزود: طی نخستین ماه سال 99، تعداد 63 دستگاه حفاری و تجهیزات غیرمجاز چاه آب در استان اصفهان از طریق پیگیری گزارش‌های مردمی ثبت شده در سامانه 3848 توقیف و به مراجع قضایی معرفی شده است.
ساسانی خاطرنشان کرد: در موارد توقیف شده اخیر یک مورد مربوط به منطقه مسکونی در شهر اصفهان بود که با اعلام شهروندان و پیگیری‌های به‌عمل آمده این چاه غیرمجاز که آرامش ساکنان را به هم زده بود، توقیف شد.
وی با تأکید بر این که مورد اخیر حاکی از آن است که تخلف‌های آبی از مناطق کشاورزی و حاشیه‌ای به مناطق مسکونی کشیده شده است و هوشیاری بیشتر شهروندان را می‌طلبد، افزود: مردم می‌توانند در سراسر استان از طریق سامانه 3848 در تمام طول شبانه‌روز تماس بگیرند و گزارش تخلفات از قبیل حفاری، لایروبی و کف شکنی غیرمجاز چاه و بهره‌برداری از چاه‌های فاقد پروانه را مطرح کنند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همچنین مقدار ذخیره سد زاینده‌رود را 536 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: حدود 38 درصد از ظرفیت سد، آب در مخزن سد زاینده‌رود ذخیره شده است.
وی با بیان اینکه ورودی به سد 136 و خروجی از آن 89 مترمکعب بر ثانیه است، تصریح کرد: مقدار بارش‌ها در سرشاخه‌های زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری (مهر 98) تاکنون یک‌هزار و 86 میلی‌متر بوده است.
ساسانی ادامه داد: مقدار بارش‌های ایستگاه چلگرد در سال گذشته ۲ هزار و ۵۲ و برای متوسط بلندمدت (دوره ۴۴ ساله) یک‌هزار و ۲۴۸ میلی‌متر ثبت شد و این نشان از کاهش بارندگی‌های امسال نسبت به پارسال و همچنین متوسط بلندمدت و لزوم مصرف بهینه این موهبت الهی دارد.
وی اظهار داشت: مقایسه آمار و ارقام فوق حاکی‌است که بارندگی‌های منطقه به نسبت سال قبل ۴۸ درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت ۱۵ درصد کاهش داشته است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان همچنین درباره نیروگاه آبی سد زاینده‌رود خاطرنشان کرد: این نیروگاه با توان ۵۴ مگاوات در شبانه‌روز کار می‌کند و برق تولیدی آن وارد شبکه می‌شود.
لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات