قدردانی استاندار اردبیل از اقدامات وزارت نیرو و شرکت های آب منطقه...

استاندار اردبیل روز جمعه در جریان بازدید از سد انحرافی قیز قلعه سی در شبکه آبیاری خداآفرین و کانال اصلی و سیفون های شبکه، از اقدامات و برنامه های آتی وزارت نیرو و شرکتهای آب منطقه ای اردبیل و آذربایجانشرقی در احداث بزرگترین طرح آبی شمالغرب کشور که منشا خدمات ارزنده به عشایر و کشاورزان منطقه و جهش تولیدات کشاورزی خواهد شد، تشکر و قدردانی نمود.

در این بازدید که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان و سایر مدیران استانی و منطقه انجام شد، مهندس اکبر بهنامجو تصریح کرد: اجرای قسمت های مشترک طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین که بین استانهای اردبیل و آذربایجان شرقی است، به خوبی پیش رفته است و تامین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل طرح در هر دو استان، پیگیری لازم می شود .

وی افزود: آب مورد نیاز ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی استان اردبیل تا پایان سالجاری از سد قیز قلعه سی پس از تکمیل عملیات اجرایی در سد قیز قلعه سی و کانال اصلی و سیفون های مسیر، در هر دو استان قابل تامین خواهد بود و همزمان جهادکشاورزی زیر می تواند شبکه های آبیاری فرعی را تکمیل و بهره برداری نماید و با ایجاد تشکلهای کشاورزان، اراضی فوق کاملا زیر کشت برود و شاهد شکوفایی و جهش تولید در منطقه باشیم .

استاندار اردبیل گفت: شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین به صورت مشترک با استان اردبیل و آذربایجانشرقی احداث و بهره برداری می شود و با مساعدت دولت، با پیگیری دستگاههای اجرایی متولی، اعتبارات مالی لازم برای تکمیل و بهره برداری ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی تحت پوشش شبکه، انشاالله در اسرع وقت تامین شود و بهره برداری از شبکه آبیاری خداآفرین به نتیجه برسد .

مهندس بهنامجو افزود: اجرا و تکمیل این طرح در سال جهش تولید به افزایش قابل ملاحظه در تولید و توسعه صادرات در منطقه منجر می شود، بطوریکه منجر به ۷۰۰ هزار تن افزایش تولیدات کشاورزی خواهد شد .

در این بازدید مهندس آذرفرین مجری سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی گزارش کاملی از اقدامات و برنامه های شرکت آب منطقه  آذربایجان شرقی درخصوص احداث و بهره برداری این سدها و کانال اصلی شبکه آبیاری خداآفرین در محدوده استان آذربایجانشرقی و تحویل آب به سیفون دره رود و اراضی شبکه آبیاری خداآفرین در استان اردبیل بیان نمود .

در ادامه این بازدید مهندس عباس جنگی مرنی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تصریح کرد: پس از ذخیره آب رودخانه ارس در سدهای مخزنی ارس و خداآفرین در بالادست شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین، تامین آب این شبکه از طریق سد انحرافی قیز قلعه سی و کانال اصلی شبکه انجام خواهد شد و پس عبور آب از ۵۲ کیلومتر کانال اصلی و ۷ رشته سیفون در استان آذربایجانشرقی، آب در سیفون دره رود تحویل شرکت آب منطقه ای اردبیل برای تامین آب ۴ ناحیه عمرانی شبکه در استان اردبیل می شود .

مهندس عباس جنگی مرنی افزود: طول کانال اصلی و ۵ رشته سیفون در محدوده استان اردبیل نیز حدود ۹۲ کیلومتر است و اراضی شهرستان های اصلاندوز، پارس آباد و بیله سوار از آب شبکه آبیاری  خداآفرین بهره مند می شوند و در اشتغال و توسعه پایدار منطقه نقش بسزایی دارد .

در این برنامه بازدید، مهندس بهروز پورمهر معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای اردبیل گزارش مبسوطی از روند احداث شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین و برنامه های وزارت نیرو و شرکت آب منطقه برای تکمیل احداث و راه اندازی شبکه ارائه کرد .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای اردبیل

منبع خبر

شركت آب منطقه‌ای اردبیل

شركت آب منطقه‌ای اردبیل یک سازمان دولتی می باشد

    نظرات