متوسط سطح آب زیر زمینی دشت میناب یک متر افزایش داشته است/ در حال...

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: در اثر بارندگی‌های اخیر و در نتیجه رهاسازی آب از سد استقلال میناب، متوسط سطح آب زیر زمینی دشت میناب نسبت به فصل زراعی سال گذشته بیش از یک متر افزایش داشته است. این رقم در برخی از نقاط دشت میناب به دو متر نیز می‌رسد در حالیکه در سال گذشته 38 سانتی‌متر در این دشت کاهش سطح داشتیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، دکتر هوشنگ ملایی در نشست شورای حفاظت منابع آب و کارگروه آب کشاورزی استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد با ذکر این نکته که امسال بیشترین پیک سیلاب رودخانه‌های کشور در استان هرمزگان بود، اظهار کرد: در بارندگی سال گذشته پیک سیلاب در شهرستان جاسک بالای هشت هزار متر مکعب بر ثانیه بود و در بارندگی‌های امسال نیز این رقم به بیش از پنج هزار متر مکعب رسید .

وی ساماندهی رودخانه‌ها در مراکز جمعیتی را بسیار مهم برشمرد و عنوان کرد: متوسط بارندگی بلند مدت استان در 52 ساله 167 میلی‌متر، در هفت ماهه 363 میلی‌متر و در سال آبی گذشته 240 میلی‌متر بوده است که نسبت به دوره دراز مدت سال گذشته 119 درصد رشد داشته است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با ذکر این نکته که تا سی‌ام فروردین ماه 508 میلی متر متوسط بارش در استان ثبت شده است، ابراز داشت: در حوزه آبریز سدهای شمیل و نیان که حدود دو هزار کیلومتر مربع مساحت دارد؛ متوسط بارندگی دو هزار و 600 میلی‌متر بوده است .

وی ادامه داد: بیشترین میزان بارندگی در ایستگاه‌های سرخون و سرکم بندرعباس به ترتیب 580.5 و 561 میلی‌متر بوده و کمترین میزان بارش مربوط به ایستگاه‌های دژگان و بندرلنگه در شهرستان بندرلنگه به ترتیب 251 و 272 میلی متر بوده است.

ملایی خاطرنشان کرد: سد استقلال میناب با 240 میلیون متر مکعب ظرفیت، دارای 226 میلیون متر مکعب حجم است. در اثر بارندگی‌های اخیر، مقداری از آب سیلاب از این سد سرریز و مقداری نیز به وسیله تخلیه‌گرهای سد رها شد که اثر بسیار خوبی در پایین دست سد از جمله دشت میناب گذاشت که گزارشی در این خصوص جمع بندی و ارائه خواهد شد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تشریح کرد: در اثر بارندگی‌های اخیر و بازگشایی دریچه‌های سد استقلال میناب متوسط سطح آب زیر زمینی دشت میناب نسبت به فصل زراعی سال گذشته بیش از یک متر افزایش داشته است. این رقم در برخی از نقاط دشت میناب به دو متر نیز می‌رسد در حالیکه در سال گذشته 38 سانتی‌متر در این دشت کاهش سطح داشتیم .

ملایی اذعان کرد: در حال تدوین برنامه‌‌ای هستیم که در سال هایی که وضعیت بارندگی خوب است یک جریان پایه در رودخانه میناب ایجاد شود چراکه هم به شهر طراوت می‌دهد و هم سفره‌های زیر زمینی را تغدیه می‌کند .

وی عنوان کرد: سدهای شمیل و نیان 98.5 میلیون متر مکعب ظرفیت دارند که در حال حاضر 97.26 میلیون متر مکعب آن‌ها پر است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت: سد جگین 210 میلیون متر مکعب حجم دارد که کاملا پر است. 358 میلیون نیز حجم سیلاب وارد شده به این سد است که بخشی از آن از بهمن ماه از طریق سرریز و دریچه‌های تحتانی رها شده است .

ملایی با ذکراین نکته که سد سرنی ۶۰ میلیون ظرفیت دارد، تصریح کرد: سد سرنی در حال حاضر 48 میلیون متر مکعب آب دارد. سرنی از سدهایی است که احتمال بارندگی تابستانی در حوزه آبگیر زیاد است و امکان مهار سیلاب در تابستان وجود دارد .

وی با ذکر این نکته که در بارندگی‌های فروردین ماه سیلی با بازگشت دوره بازگشت 100 ساله رخ داد، خاطرنشان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور بارش فروردین ماه 40 تا 60 میلی متر برآورد شده بود که بر این اساس باید حداکثر 15 میلیون مکعب آب وارد سد استقلال میناب می‌شد در حالیکه 140 میلیون متر مکعب آورد به این سد داشتیم .

ملایی اذعان کرد: در مجموع حدود یک میلیارد و 164 میلیون متر مکعب آب‌ وارد رودخانه‌های سددار استان هرمزگان شده است که 450 هزار متر مکعب مهار و 714 میلیون متر مکعب از این مقدار رها شده است .

وی با ذکر این نکته که حدود هفت میلیارد متر مکعب مجموع روان آب‌های سطح استان بوده است، عنوان کرد: در حال حاضر مجموع ذخایر استان هرمزگان 576 میلیون متر مکعب است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان ابراز داشت: سال گذشته اولین استانی بودیم که برنامه با کم آبی استان را را در مرکز تصویب کردیم .

ملایی با ذکر این نکته که از ظرفیت‌های رودخانه در تغییر قانون استفاده کردیم، تشریح کرد: در تلاش برای بازگشت سود و درآمد رودخانه‌ها به خودشان هستیم. قرارداد ساماندهی رودخانه جاماش با یک پیمانکار منعقد شد و به جای پرداخت پول به پیمانکار اجازه استفاده از ظرفیت‌های رودخانه صادر می‌شود .

لینک اصل خبر در سایت شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    منبع خبر

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان

    شركت آب منطقه‌ای هرمزگان یک سازمان دولتی می باشد

      نظرات