بیش از 40 درصد سیلاب‌ها‌ی هرمزگان در سدها ذخیره شد

بیش از 40 درصد سیلاب‌ها‌ی هرمزگان در سدها ذخیره شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "هوشنگ ملایی" متوسط بارش استان هرمزگان تا 15 فروردین را 345 میلی‌متر اعلام کرد و ادامه داد: متوسط بارش هرمزگان نسبت به متوسط 52 ساله و سال آبی گذشته به ترتیب 115 و 86 درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: بیشترین میزان بارندگی در ایستگاه‌های سرخون در بندرعباس و سرکم در رودان به ترتیب 563 و 535 میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی نیز در ایستگاه‌های دژگان و بندرلنگه با 222 و 203 میلی‌متر ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان با بیان اینکه در حال حاضر مخزن سد جگین با 210 میلیون مترمکعب ظرفیت، 100 درصد پر است، اظهار داشت: در بارش‌های سال آبی جاری (مهرماه 98 تاکنون) بالغ بر 550 میلیون مترمکعب آورد به این سد وارد شده که 490 میلیون مترمکعب آن در 6 ماهه اول سال آبی (اول مهرماه تا پایان اسفند ماه) و 60 میلیون مترمکعب آن در فروردین ماه جاری به این سد وارد شده است.

وی با ذکر این نکته که در ابتدای سال آبی (مهرماه) 169 میلیون مترمکعب معادل 80 درصد مخزن سد جگین پر بوده است، ادامه داد: به منظور مدیریت سیلاب و تخلیه رسوبات کف مخزن سد جگین 451 میلیون مترمکعب از سیلاب ورودی به مخزن توسط سرریز و خروجی تحتانی تخلیه شده است.

ملایی با اشاره به اینکه سد شمیل و نیان با 98.5 میلیون متر مکعب ظرفیت کاملا پر است، تصریح کرد: در سال آبی مجموع سیلاب‌هایی که وارد این سد شد 235 میلیون متر مکعب بوده که 130 میلیون متر مکعب از آن از طریق دریچه‌های تحتانی سد یا به دلیل سرریز رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه آب سدها به گونه‌ای رهاسازی خواهد شد که سفره‌های زیرزمینی و دشت‌های تغذیه و بهره‌مند شوند، بیان داشت: در حال حاضر 70 درصد (43 میلیون متر مکعب) از حجم مخزن سد سرنی میناب با 60 میلیون مترمکعب پر است. در پی بارندگی‌های یک سال آبی، 75 درصد (44 میلیون متر مکعب) از سد سرنی که پیش از عید نوروز 99 به بهره‌برداری رسیده بود پر شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: مجموع سیلاب‌های بالادست سدهای استقلال میناب، سرنی و شمیل و نیان مجموعا یک میلیارد و 135 میلیون متر مکعب بوده که 452 میلیون متر مکعب از آن پشت سدها ذخیره و 683 میلیون متر مکعب از این مقدار رها شده است.

لینک اصل خبر در سایت وزارت نیرو

  منبع خبر

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

  وزارت نیرو

   نظرات