قدرت اجاره‌نشین‌ها به اندازه اجاره‌بهای سال ۸۸

قدرت اجاره‌نشین‌ها به اندازه اجاره‌بهای سال ۸۸

http://www.bananews.ir/به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) مدت زمان زیادی است که اکثر بنگاه‌داران فعال در مناطق مختلف تهران بر اساس شواهد معتقد هستند که میزان بودجه اغلب مستاجران با نرخ پیشنهادی اجاره بهای واحدهای مسکونی اعلام شده از سوی مالکان همخوانی ندارد.

معمولا مشاوران املاک در بدو ورود مستاجران به بنگاه‌های املاک به منظور جست‌وجوی واحد مورد نظر، از آنها می‌پرسند که توانایی پرداخت‌شان برای شرایط رهن یا رهن و اجاره، چقدر است؟ اما در برابر این پرسش هنگامی‌که با رقم‌هایی که برای مستاجران ارزش زیادی دارد در حالی که برای مالکان کم ارزش است‌، رو‌به‌رو می‌شوند اظهار می‌کنند: توقع آنها زیاد است؛ چراکه باید از چنین رقمی‌برای اجاره واحد مورد دلخواه خود صرف نظر کنند یا بودجه خود را افزایش دهند و اینکه سطح توقع را پایین بیاورند.

با توجه به اتفاقات روزمره در بازار اجاره مسکن این سوال پیش می‌آید که این روزها توقع مستاجران یعنی تناسب قدرت اندک پرداخت اجاره بها برای اجاره یک واحد مسکونی مناسب برای زندگی کردن بالا رفته یا اینکه نرخ‌های اجاره، کاذب و مالکان خوش مذاق شده‌اند؟

قدرت پرداخت اجاره بها برابر دو سال قبل

یکی از بنگاه‌داران فعال در شرق تهران، دراین باره به دنیای اقتصاد گفت: بودجه اغلب مستاجران در بازار مسکن فعلی همان میزان بودجه ای است که دو سال پیش واحدی را اجاره کرده بودند.

وی در ادامه درباره چگونگی حل مشکل مستاجران به دست خودشان افزود: اگر مستاجری دو سال قبل یک واحد ۱۰۰ متری را اجاره کرده بود امسال مجبور شده به واحد ۷۰ متری نقل مکان کند. در حال حاضر اکثر مشتریان در بازار اجاره در حال عقب‌نشینی به سمت واحدهای متراژ کوچک هستند.

خرمی‌ در رابطه با قدرت مستاجران برای شرایط پرداخت رهن و همچنین رهن و اجاره اذعان کرد: ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان مبلغی است که بیشتر مستاجران در شرق تهران بابت رهن کامل حاضرند پرداخت کنند و ۴۰۰ هزار تومان بیشترین قدرت پرداخت مستاجران برای اجاره ماهانه است.

این بنگاه‌دار تاکید کرد: اکنون ارائه نرخ‌های کاذب در بازار اجاره واحدهای مسکونی بسیار بیشتر از حد توقع مستاجران است.

مستاجران با تمام توان وارد می‌شوند

در شمال تهران یکی از فعالان بازار مسکن تمام حق را به مستاجران داد و اظهار کرد: هنگامی‌که حقوق کامل یک کارمند حدود ۵۰۰ هزار تومان است و وی تمایل دارد آن را برای اجاره‌بها پرداخت کند، آیا مستحق انتخاب بهترین واحد مسکونی به عنوان اجاره نیست ؟

رسولی همچنین عنوان کرد: هنگامی‌که یک کارمند حاضر است تمام درآمد خود را برای اجاره یک واحد مسکونی بدهد باید بازار عرضه هم یک واحد مناسب و استاندارد را در اختیار وی بگذارد.

وی درباره قدرت پرداخت اجاره‌بها از طرف مستاجران در منطقه اختیاریه گفت: مبلغی که به عنوان رهن اغلب مستاجران در این منطقه توانایی پرداخت آن را دارند بین ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومان یا پرداخت ۱۰ میلیون تومان ودیعه به همراه ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه است.

مشاوران املاک: حق را به مستاجران می‌دهیم

یکی از مشاوران املاک واقع در جنوب تهران اظهار کرد: مشاوران املاک همیشه آرزو دارند قیمت‌های خرید و نرخ‌های اجاره به اندازه‌ای باشد که خریداران و مستاجران بتوانند به راحتی واحدی را خریداری یا اجاره کنند؛ زیرا این مساله باعث ایجاد درآمد بیشتر برای آنها می‌شود، اما هنگامی‌که قیمت‌های پیشنهادی در بازار مسکن بالا باشد تشویش بین خریداران و مستاجران ایجاد می‌کند.

خرسند تاکید کرد: معمولا برای مالک این امکان هست که نرخ پیشنهادی اجاره خود را کاهش دهد؛ اما در اکثر مواقع برای مستاجران افزایش قدرت پرداخت اجاره بها امری محال است به همین خاطر سعی داریم تا پیشنهاد مستاجر را به مالک اجبار کنیم.

وی در ادامه افزود: مستاجران در محله‌های منطقه ۱۰ آن دسته از واحدهایی را که مبلغ رهن آنها از ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان باشد برای اجاره انتخاب می‌کنند.

 

 

    نظرات