افزایش پرندگان مهاجر آبزی پس از احیای تالاب یعقوب آباد

افزایش پرندگان مهاجر آبزی پس از احیای تالاب یعقوب آباد

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قزوین، سیاوش رضاراده رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ضمن تایید خبر فوق گفت: تالاب یعقوب آباد به مساحت ۲۵۰۰ هکتار واقع در جنوب غربی شهر آبیک، در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و برخی برنامه های عمرانی، به یکی از کانون های ریزگرد تبدیل شده بود. اما چند سالی است که تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، برنامه های احیای آن عملیاتی شده و به مرحله اجرا در آمده است.


وی تصریح کرد: این تالاب در داخل منطقه شکار و تیراندازی ممنوع اله آباد قرار دارد و یکی از سایت های سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی محسوب می شود. در سالجاری با افزایش بارش های بهاره و مدیریت زهکش مجاور تالاب توسط محیط زیست استان، بخش وسیعی از اراضی تالابی و حاشیه آن به زیر آب رفته است.


رضازاده ادامه داد:  عمق کم آب به همراه پوشش خوب گیاهی، مطلوبیت استفاده پرندگان را افزایش داده است به نحوی که در حال حاضر می توان انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی از قبیل حواصیل ارغوانی، حواصیل خاکستری، اگرت کوچک، گاوچرانک، حواصیل زرد، درنا ، لک لک، کشیم گردن سیاه، پرستوی دریایی بال سفید، آبچلیک تک زی، آبچلیک شکیل، فالاروپ گردن سرخ، کاکایی سر سیاه، کاکایی صورتی، کاکایی خزری، چنگر معمولی، چنگر نوک سرخ، چوب پا، خروس کولی، دم جنبانک زرد، سسک تالابی بزرگ و سنقر تالابی در این تالاب مشاهده کرد.


رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش در پایان گفت: از مهمترین تهدیدات این تالاب می توان به از بین رفتن پوشش گیاهی بر اثر چرای بی رویه دام، تخلیه آب بوسیله زهکش احداث شده و عدم رعایت حقابه محیط زیستی تالاب در فصول خشک اشاره کرد. افزایش مطلوبیت کارکرد این تالاب نقش بسزایی در کاهش آلودگی هوای شهر آبیک خواهد داشت.

لینک اصل خبر در سایت سازمان حفاظت محیط زیست

    منبع خبر

    سازمان حفاظت محیط زیست

    سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان دولتی در شهر تهران می باشد

      نظرات